Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Clar e Catalpa si clar asta e arborele plantat in foarte multe zone din Bucuresti (probabil e foarte rezistent ca nu am vazut frunze cu mana sau afectate de păianjen, poluare, etc). Nu sunt albinele gramada pe el (de exemplu cum sunt la tei sau salcam - dar activitate exista). Or fi gasit albinele tei deschisi spre oras - ca directia e fara indoiala catre oras. E clar ca nu s-au deschis teii din padure ca sunt pe alta directie.

Am scos cea mai mare cantitate de miere de pana acum (am trecut prima oara de 100 kg). E a 2-a oara când extrag anul asta.
Recordist a fost si cel mai puternic stup (cuib 1/1 cat 3/4 si cat 1/2). Am scos doar 8 rame de 3/4 (era regina pe una din ramele de 3/4 si am vrut sa o protejez punând inca o rama langa ea) si 5 de 1/2.

Am observat cat de importanta e matca (stupi la care anul trecut am extras multa miere din cat au fost plini si anul asta; stupi la care am scris fara miere cat in 2016 - cam tot asa erau si acum). Chiar daca sunt populati nu sunt albinele la fel de harnice. (exista clar diferente de cules la populatii similare).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Iunie 08, 2017, 11:13:49 PM
...Am scos cea mai mare cantitate de miere de pana acum (am trecut prima oara de 100 kg)...

:bravo:

Cristel

Frumoase rame! Din recordista trebuie sa tragi regine prin transvazare! Ce e bun, bun ramane, daca are si trantorii adecvati.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

E proba practica cea mai elocventa - la ce este buna transvazarea.
La 80-90% din familii se transmit caracteristicile la urmasi (cele mai lenese raman la fel, cele harnice raman harnice)
Anul trecut am scos dintr-o familie cam cat am scos din alte 10 (era cu cat de 1/1 si am scos 10 rame aprox 30 kg si din alte 10 familii am scos restul de 30 kg).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1204
E nevoie de multe rame la fiecare vizita. (Au ajuns si roii la 10 rame si e nevoie si de caturi).

E evident din poza ca singurul care da rasol la calitate e apicultorul care nu stie sa puna foita cum trebuie  ^:)^
(nu au pus oua in lungul sarmelor).
Am ajuns sa nu mai am rame vechi in stupii cu care am inceput in primavara. Sunt aproape toate "albe" (2017-2016).
Am tot scos sa fac roiuri, am tot scos sa nu se supra-aglomereze. Eu ma bucur ca am rame noi in familiile de baza.
Matcile noi oua ca apucatele - Au inflorit teii in jurul stupinei.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Insarmarea electrica este reteta succesului si a ramei ouata 100%!

NYK74

Unele familii fac același lucru si la mine.Adică nu pun puiet pe unde trec sîrmele.Se vede că mătcilor nu le place să ouă în celule cu fundul deformat.

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Iunie 14, 2017, 06:04:56 PM
...Am ajuns sa nu mai am rame vechi in stupii cu care am inceput in primavara. Sunt aproape toate "albe" (2017-2016)...

Asta e un lucru bun, după părerea mea !
:nod:

Cristel

Citat din: NYK74 din Iunie 14, 2017, 11:09:41 PM
Unele familii fac același lucru si la mine.Adică nu pun puiet pe unde trec sîrmele.Se vede că mătcilor nu le place să ouă în celule cu fundul deformat.

In timp, rama va fi ouata complet. Nu stiu cum acopera ele zona sarmelor, dar asta am sesizat.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Atunci cand se monteaza fagurele si sarmele sunt foare bine acoperite de ceara pe ambele parti rama va fi bine ouata din prima.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

Citat din: Cristel din Iunie 15, 2017, 10:51:50 AM
Citat din: NYK74 din Iunie 14, 2017, 11:09:41 PM
Unele familii fac același lucru si la mine.Adică nu pun puiet pe unde trec sîrmele.Se vede că mătcilor nu le place să ouă în celule cu fundul deformat.

In timp, rama va fi ouata complet. Nu stiu cum acopera ele zona sarmelor, dar asta am sesizat.

  In conditiile lipsei celulelor libere pentru ouat, regina oua si in aceste celule de pe traseul sarmelor. Dupa ce iese o generatie din aceste celule, acolo raman 'cojoacele' de la naparlirile repetate ale larvei si pupei si deci sarma de pe fund este acoperita.
  In stadiul de larva, prima napârlire se produce la 12-18 ore, a doua la 36 de ore, a treia la 60 de ore si a patra la 80-90 ore, iar durata napârlirii este de 8 minute. Invelisurile lepadate se depun pe fundul celulei. Dupa capacire, in stadiu de prepupa, mai are loc o naparlire iar invelisurile se lipesc pe peretii celulelor (din aceasta cauza celulele mai vechi se inegresc si isi micsoreaza diametrul. Ultima naparlire are loc chiar in ziua parasirii celulei (ati vazut ca la unele albine pui mai raman niste pielite lipite de abdomen, in cazul puietului parazitat sau crescut la temperaturi necorespunzatoare).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Domnul Ciucur are dreptate, cand se ingroapa bine sarma, regina oua si in celulele pe sub care trece aceasta. Asta am verificat-o in propria-mi stupina. De cand lipesc fagurele electric NICIODATA nu mi s-a intamplat sa mai vad acele linii in care nu a ouat regina.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Citat din: bmdna din Iunie 16, 2017, 07:52:12 AM
De cand lipesc fagurele electric NICIODATA nu mi s-a intamplat sa mai vad acele linii in care nu a ouat regina.

Eu nu am pus FA doar electric si totusi apar. Dar macar acum am explicatia de ce nu mai se feresc de sarme la a -2-a sau a 3-a generatie (am pus poze si cu rame ouate full inclusiv in linia sarmelor). Asta era rama abia pusa de cateva zile.

Cum obtin rezultate mai bune? Eu in ultima perioada din lipsa de timp am lasat sarma dreapta (in anii trecuti treceam cu aparatul ala care o face in zigzag - e util ca e suprafata de contact mult mai mare intre sarma si FA si riscul sa se topeasca e mai mic).

Am primit de curând rame cu 6 sarme orizontale cu 8 verticale - de toate felurile si o sa testez ce raspunde cel mai bine in timp. (unele au sarma dreapta - altele cu zigzag).

Am observat ca daca sarma de inox e f. subtire e inglobata mai usor si nu apar liniile alea fara oua. Daca e mai groasa apar. Mai depinde si de asta.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Eu folosesc numai sarma de inox...am trecut de la 0,4 la 0,5 si insarmare electrica.... Rama e ouata full!

bmdna

Eu am folosit sarma de 0,4 si de 0,5, de inox. Nu folosesc didpozitiv de ondulare. Folosesc insarmare orizontala, cu mici exceptii. Pentru o rama Dadant 1/1 folosesc 5 sarme orizontale. pentru ca sarma sa nu intre in lemn folosesc capse, fie rotunde, fie de capasator de tapiterie. Am dispozitiv de intinsa sarma, asa ca tot timpul sarma e bine intinsa. Folosesc un dispozitiv de gaurit, astfel ca toate cele 5 gauri sint pe aceeasi linie (acest fapt are importanta foarte mare). Nu ingrop toate 5 firele odata, ci pe rand si cu atentie sa intre bine fata pe ambele fete ale fagurelui. Cred ca este foarte important si fagurele artificial. Acesta nu trebuie sa fie foarte subtire, si amestecul din care este facut sa contina cat mai multa ceara. Aici am o experienta negativa cu un producator local, nu-i dau numele ca sa nu considere ca am ceva cu el. Am zis sa sprijin economia locala si am luat cateva pachete de faguri de la el. Absolut toti fagurii s-au prabusit. Atat de rau incat s-au lipit intre ei de nu mai puteau fi scosi decat in bloc. Asta s-a intamplat acum 2 ani si cand am vazut ce se petrece, am oprit folosirea fagurilor de la acel producator si am luat de la altul pentru continuare. Nu s-au mai prabusit. Anul trecut am ramas in pana de faguri si am zis ca, decat deloc, mai bine sa folosesc cativa de la producatorul local. Normal, s-au prabusit din nou. Albina ii crestea foarte frumos, dar, numai ce incepea sa puna coronita, o luau la vale. Chiar si la 3/4 se intampla la fel. Asa ca nu mai iau de la el si treaba este buna. In concluzie, factorii pentru a obtine rame de calitate, ouate in intregime sint:
- faguri artificiali de calitate
- gauri pe linia mediana a laturilor, astfel incat sarmele sa fie cat mai aproape de acelasi plan
- ramele asamblate, astfel incat sa aiba toate laturile in acelasi plan (fara forma de elice)
- sarmele foarte bine intinse
- sarmele ingropate in fagure cu atentie, complet
- capse pentru intarirea gaurilor
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!