Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Pare o recoltă foarte bună la salcâm în acest an pentru tine !
 =D>  :bravo:   =D>

dan sebastian

Da. Am depasit tona care era in plan si continui inca cu extrasul. Din data de 28 mai extrag zilnic. Si aseara faceam la fel. Mai am cam 25 de stupi de stors. Si asta doar din caturi. Nu mai am timp de cuiburi ca trebuie sa mut o parte in floarea soarelui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1684
Un an extraordinar si la floarea soarelui, cel mai bun pt mine. Am obtinut pe o vatra media doar din caturi 20 kg per familie. Cuiburile sunt pline si ele si mai este cules. Sper sa mai verticalizeze, sa nu mai fiu nevoit sa iau toate ramele de cuib la mana. In plus a mers si pe vatra la Godinesti mana si faneata. L salcam am depasit 1500 kg ceea e peste ce visam eu cel mai frumos iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin


dan sebastian

Si uite asa a mai trecut un sezon apicol. Parca ieri ma bucuram de zborurile du curatire si au trecut toate florile din acest an. Un an foarte bun din punct de vedere al productiei. 4.2 tone pe vara plus ce am extras acum cand iau caturile am depasit 4.5 tone. Oricum baza a fost salcamul cu 1.5 tone. Epuizant, am mai redus din nr de stupi sa fie in jur de 150 pt productie din aproape 200. Din cauza serviciului se pare ca mi-am atins limita superioara.
Am facut 2 tratamente varachet la sfarsit de august inceput de septembrie si voi continua si in zilele urmatoare.
Am extras si poliflora in acest an pe vatra la Godinesti triplu fata de anul trecut.
In schimb, acum sunt nevoit sa hranesc cu f40 din lipsa de timp. De la 1.9 lei kg anul trecut a ajuns deja 4 lei/kg. Fata de zahar care a ajuns 6 lei e acceptabil. Razboiul asta dintre Ukraina si Rusia a destabilizat preturile, a produs inflatie iar pretul la gaze si curent a urcat de neimaginat in trecut. Gradul de saracie a crescut. Dolarul a depasit Euro.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

A avea 200 familii în locuri diferite și distante, plus serviciu, familie, trebuie să fii antrenat bine nu glumă,  :)
Oricum ideal e un nr care se reușește a fi îngrijit bine.
La noi producție foarte slăbuț, salcîm nimic, tei nimic, doar floarea soarelui ce sa scos foarte bine.
Nu știu ce prețuri au samsarii de miere pe kg anul acesta, dar ca să cumpăr sirop și turte scump, apoi să dau mierea la ofertă, prefer să stau la umbră, :)

dan sebastian

Anul acesta infestatia de varoua a fost foarte mare chiar daca am plecat din iarna cu foarte putini. A fost propicea anul pt varoua cu o perioada de primavara foarte racoroasa. Mi-au roit vreo 3 in tomana desi apucasem sa dau cate un fum cu varachet in sfarsit de august si inceput de sept. Ulterior am mai tratat de 2 ori in octombrie pe final si un oxalic picurat. Se vede in populatia de iernare care este mai mica ca de obicei si din cauza secetei din vara. Am reusit sa termin cu impachetarile in proportie de 95%/Cate un polistiren drepata stanga, cuibului pe mijloc intre 4-7 rame. Unul singur a ramas pe 10 rame din peste 150.Sa vedem ce va fi anul viitor. Iarna sau chitcanii va mai cerne cel putin 10% din familii. Important e sa fim sanatoasi si sa-si revina cererea la miere pt ca degeaba producem daca nu ne putem valorifica productia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Anul trecut am vrut sa mai reduc din stupi, oricum am facut tratamente, tot ce trebuia in toamnă, dar in primavara am iesit cu toti   :D  În iarna asta am intrat cu populație bună, vreau sa spun că am scos mierea târziu - la sfârșitul lui august, deci nu prea au simțit seceta. Am făct tratamente cu varostop și mitak, au căzut păduchi dar nu mai mult ca în alți ani. Menționez că nu am făcut pastoral anul acesta.

bmdna

La mine populatia medie a familiilor este mai mica decat cea de anul trecut. Sigur ca exista si anul acesta varfuri, dar marea majoritate au populatie mica. Situatia e cu arat mai ingrijoratoare cu cat nu am reusit sa fac tratamente in lipsa puietului, unele roiuri avand puiet chiar si acum doua saptamani. Poate au puiet si acum, avand in vedere ca eu cred ca inca au polen destul.

In alta ordine de idei, am remarcat o scadere cantitativa a vanzarilor de miere. Si eu sper ca cererea sa fie mai buna anul viitor. Chiar am fost inspirat ca am vandut in primavara aproape doua treimi din familii... . Daca nu le vindeam, cred ca acum as fi avut un stoc serios de miere (serios pentru nivelul meu).
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dan sebastian

Pana la jumatatea lui ianuarie nici nu a aparut iarna. O singura noapte cu minus 10 grade, in rest temperaturi preponderent pozitive cu maxime de pana la 17 grade pe plus. Nici macar nu au inghetat frunzele la plantele verzi. Lavanda nici nu a intrat in oprirea din vegetatie. Prima parte a iernii foarte calduroasa. Sunt curios daca se repeta anii in care pe 10 martie inflorea corcodusul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Probabil că va fi un an complicat și, din păcate, cine știe ce va fi și în continuare ...

NYK74

E posibil pe 10 Martie să înfloreascâ corcodușul și după în Aprilie și Mai să înghețe totul.
Acum avem săptămîni cu plus, atunci vom avea cu minus.Și dupâ tot circul in lanț cu familiile și cu culesul.

MOTANUL

Citat din: NYK74 din Ianuarie 16, 2023, 07:42:09 PME posibil pe 10 Martie să înfloreascâ corcodușul și după în Aprilie și Mai să înghețe totul.

Asa a fost in ultimii 2 ani la mine. Au fost temperaturi mari, polen si cules bunicel matcile au inceput ponta si am pierdut roi / familii cand a venit zapada ca au avut prea mult puiet. Nu mai zic de pomii fructiferi care au fost compromisi de inghet. Mortalitatea la mine s-a mutat in februarie-martie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0