Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 06:19:58 p.m.

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Citat din: MOTANUL din Decembrie 10, 2021, 10:17:46 p.m.Terenul unde tin stupii are avantajul ca este extrem de aproape de casa. Ajung in 20 de minute la el. Are gard inalt, paza - este cineva 24/24 acolo.
Da este adevărat că o alta mare problema la noi este cu siguranța stupilor,problema mai lejera in străinătate, se fură și acolo dar nu ca la noi.
Aici prostia și invidia e mult mai mare,știu de la cițiva de aici din zona care au avut stupii in pastoral și la unii le au furat din stupi, la alții le au răsturnat stupii doar, totul doar din răutate.Astfel siguranța stupilor e un punct important,dar nu știu dacă vei rezista să stai doar cu 20 stupi pe o baza melifera sărăcăcioasă.
Aștept să văd peste vreo 2 ani cum au decurs lucrurile.

Decembrie 12, 2021, 09:18:18 p.m. #1891 Last Edit: Decembrie 12, 2021, 09:47:29 p.m. by MOTANUL
In Grecia am poze cu stupi lasati nepaziti langa drum cu zecile. Si grupati ca la noi - si insirati cate unul pe marginea drumului.

Pe drumurile care nu apar pe harti (offroad sa zicem - desi poti merge pe ele cu masina normala: de pamant nisip) de pe Sithonia apicultorii isi insira stupii pe langa drum din 500 in 500m fara nici o jena. Adica nici nu se agita sa ii puna grupati intr-un loc. Pun 1 stup aici si peste 500 m inca 1 stup si tot asa. Pana se termina drumul poate ca sunt 30-40 de stupi. Si am remarcat ca sunt apicultori diferiti pentru ca de regula sunt personalizati (cu desenul proprietarului).

Ii pun sa acopere o baza melifera cat mai mare fara sa ii puna inghesuiti. Nu au nici o jena cu furatul. De zona din centrul imaginii vorbesc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Asa era si la noi pana sa apara programele europene de stimulare a apiculturii. Duceam stupii la un masiv, si treceam de doua ori pe saptamana sa le pun apa.
Miere multă şi inimă curată!

Dupa foarte multa vreme am ajuns la albine sa le pun turte energetice si sa le fac o verificare. Fata de ceilalti ani cand asteptam o zi cu vreme buna si albinele erau active si ghemul rasfirat anul asta am cautat o zi cu temperaturi mici. (4 grade). Dau folia la o parte, pun turta in 2 secunde inchid.
A mers mult mai bine. La 90% din stupi nici macar 1 albina nu era sus (iernau in ghem jos).
Cred ca doar la vreo 7 familii erau albinele mai sus (posibil nu aveau hrana).
La unul stiu 100% ca nu aveau deloc miere in cuib (1/1) CAt-ul de 1/2 nu era plin (doar 70% miere) si stateau sus. Cum am pus turtele au tabarat pe ele.

Cum e mai bine?
- le pun turte in continuare sau pregatesc inca un cat 1/2 cu rame cu miere si il pun deasupra? O sa am cat 1/1 (posibil gol) + 2 cat 1/2.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0