Stupina din Oradea

Creat de Stuparita, August 10, 2022, 09:31:24 AM

« precedentul - următorul »

Stuparita

Bine v-am găsit!
Sunt Daciana. Am o stupina in Oradea, cu 12 familii, de aproximativ o luna.
Sunt in cautare de informatii, materiale, de unde pot sa invat (asa am gasit acest forum). Am gasit biblioteca Apiardeal dar din pacate nu pot sa o accesez, poate ma indruma cineva, m-ar ajuta foarte mult. 

dan sebastian

Cu biblioteca va ajuta administratorul forumului dl. Romikele. Sunt vreo 5 dvd uri full de carti si reviste in romana si engleza.
Bine ai venit pe forum !
Ar fi bine sa te obisnuiesti cu forumul sa iei paginile succesiv si sa intrebi la orice subiect ai interes.
Ati inceput cu stupi suficienti sa va faceti o impresie de ansamblu.
Sa nu uitati de tratamente si de hraniri.  Sunt cele mai importante in apicultura. Daca ai familii sanatoase si puternice vor trece iarna usor si vei obtine si rezultate bune in anul urmator.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Stuparita

Multumesc mult!
Asa este, 12 este suficient de o impresie. A fost multisor de facut si de invatat deodata, deoarece am crezut ca au fost ingrijiti bine, dar nu a fost asa. Familiile sunt puternice si sanatoase acum, doar una mai trebuie sa isi revina.
Totul este fascinant la inceput! Mereu am vrut stupi, dar doar acum s-a materializat.
Am inceput deja cu hraniri si tratament.
Am sa mai incerc sa mai trimit un mesaj Dn.Romikele

romikele

Trimis mesaj, scuze pentru intarziere!
Bun venit in familia Apiardeal !

Stuparita


Obombo

Parere personala: cred ca 12 familii sunt multe pentru inceput, mai ales cand lipsesc cunostintele. Sper sa ai pe cineva pe aproape care sa te ajute in caz de navoie.

dan sebastian

Stiu cazuri in care s-a inceput de la o familie sau de la 50 de familii. Succesul consta in a invata repede si a pastra familiile in viata si dupa iarna. In plus mierea se obtine destul de greu daca ai familii putine. La 12 familii tot rebuie sa aibe 2-3 varfuri care sa-i arate cum ar trebui sa fie toate. Daca persevereaza si in fiecare an face mai bine ca in anul precedent va veni si succesul. Ii doresc bafta !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Obombo

Parerea mea vine din experienta personala. Ma ocup de organizarea cursurilor pentru asociatia mea si in toti anii astia in care mi-au trecut prin fata sute de elevi am vazut de toate. Ce n-am vazut este cineva care sa inceapa de la zero cu 50 de stupi si sa reuseasca sa-i gestioneze. Nu contest ca poate exista cineva dar este o exceptie.
Cu 12 familii poti face cateva sute de chile de miere fara mare efort, daca ai cunostintele necesare, atat teoretice cat si practice. Altminteri, in cel mai bun caz te trezesti cu familiile slabe si orfane, fara sa-ti treaca prin cap ca au roit, sau, in cel mai rau caz, cu vreo loca pe care n-ai depistat-o la timp si s-a extins la toata stupina. Toate chestii pe care le-am vazut.
De la 3-5 stupi poti ajunge in mod "natural" la 10 si apoi la 20... 50... stupina crescand in contemporan cu priceperea apicultoruli.
Acestea fiind zise, fiecare face cum il taie capul, ca eu vorbesc doar pentru cine vrea sa ma asculte.

romikele

Citat din: dan sebastian din Septembrie 07, 2022, 05:02:42 PM...Succesul consta in a invata repede si a pastra familiile in viata si dupa iarna...
Nu e suficient sa tii familiile in viata peste iarna, ele trebuie sa iasa in primavara perfect sanatoase si viguroase, altfel vor fi doar material didactic. Numai din "varfuri" se poate face performanta.

NYK74

Daci bun venit, cu pregătirea necesară și multă voință vei reuși.