Tratament acid oxalic

Creat de silvius, Noiembrie 01, 2014, 09:44:28 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Poti face tratamentul si Primăvara,si Vara ,problema este eficacitatea tratamentului, cel facut Toamna-Iarna are o valoare fiind cel mai bun.
Dar la un caz de urgență merge si Primavara, daca ai o boală care te termina in 3 zile, nu are rost sa astepti tratamentul peste 3 luni doar pentru ca atunci te va trata suta la %.

stefan1

  Azi am inceput sa fac (pentru prima data) tratament cu acid oxalic.
Iarasi am mai multe probleme! Am gasit undeva acid oxalic dar expirat din primavara. Vanzatorul m-a avertizat, dar totusi l-am luat. De obicei aceste termene de garantie se dau asigurator, iar acizii in special nu cred ca se degradeaza asa repede. Iar curios, pe recipient era scris 45 lei. A zis ca mi-l da cu 35 (stiu ca in alte parti cam cu 35 lei se da), iar daca i-am spus ca il iau a zis sa-i dau doar 30, adica pretul lui de achizitie. Asta inseamna ca adausul lui comercial a fost de 50 %. /  Azi la noi temperatura a fost intre 6 si 5 grade (pe parcursul tratamentului). Remarc ca incarcarea cu albine nu este uniforma pe intervale. Cum stim noi sa administram leacul proportional cu numarul indivizilor de pe intervale? Oare nu se intampla ca pe intervalele cu mai putine albine sa supradozam sau pe cele cu albine foarte multe sa subdozam?
  Cine a mai tratat asa (35 g acid + 200 g zahar + apa pana la un l), au urmarit caderea paduchilor? si cum s-a produs asta? Am vazut in descrierea tratamentului ca efectul ar fi pe timp de 4-5 saptamani, dar ca in prima saptamana ar cadea 80% din toti paduchii ce o sa cada. Cred ca modul de actiune a leacului nu e prin contact sau vapori ci prin ingerarea hemolimfei care va contine acidul. Ca aceasta are remanenta mare in corpul albinelor se deduce si din recomandarea sa nu se repete tratamentul (mi-a placut cum a zis neamtul: "de doua ori, inseamna o data prea mult!").
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Acidul oxalic are higroscopicitate mare. Asa se degradeaza cel mai repede. Cei de la APICOLA il vand pe sub mana, fara eticheta in niste pungulite autosigilante. Cu toate astea oxalicul lor trasese umezeala si am refuzat sa il cumpar. Daca flaconul nu a fost deschis nu cred ca si-a pierdut proprietatile asa repede.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Eu am marcat seara pe intuneric pozitia ghemului folosind o lanterna mica iar a doua zi'amtratat folosind o seringa de 50 ml cu ac f.subtire ---am incercat sa folosesc un jet uniform---am mers pe intervale numai atat cat arata marcajul repetand de trei ori traseul ---in acest fel cred ca am pus solutia proportional / nr.albine

stefan1

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 03, 2015, 09:18:15 AM
Eu am marcat seara pe intuneric pozitia ghemului folosind o lanterna mica iar a doua zi'amtratat folosind o seringa de 50 ml cu ac f.subtire ---am incercat sa folosesc un jet uniform---am mers pe intervale numai atat cat arata marcajul repetand de trei ori traseul ---in acest fel cred ca am pus solutia proportional / nr.albine
'
  Lungimea ghemului o mai putem aprecia, dar adaincimea lui doar o intuim. Eu cred si sper ca schimbul de hrana (trofilaxia) prezent la insectele ce stau in comunitati, functioneaza si iarna si albinele care ingereaza medicamentul, il vor transmite si celorlalte, macar de pe acel interval, astfel incat sa se mai echilibreze concentratiile.
  Astazi m-am uitat la un stup cu fund de plasa, tratat ieri, sa vad efectul: nici un paduche pe tabla, doar 2-3 stropisori de medicament. Poate in zilele viitoare?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

La mine au cazut la ultimul tratament cu VF de la 0 la 4 paraziti---dupa tratamentul cu AO nu am vazut sa cada ceva.Eu zic ca e bine

apivasmob

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 04, 2015, 07:21:34 AM
La mine au cazut la ultimul tratament cu VF de la 0 la 4 paraziti---dupa tratamentul cu AO nu am vazut sa cada ceva.Eu zic ca e bine
Ai sa vezi in timp.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 04, 2015, 07:21:34 AM
La mine au cazut la ultimul tratament cu VF de la 0 la 4 paraziti---dupa tratamentul cu AO nu am vazut sa cada ceva.Eu zic ca e bine
La mine la mai mult de 5 saptamani de la tratament cad in jur de 4 paduchi pe saptamana. Cel mai probabil mor de batranete dupa ce au supravietuit tratamentelor. In concluzie, cu sau fara tratament e normal sa curga 3-4 paduchi pe saptamana. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fantianti

Acid oxalic de calitate  se gaseste la firme cu profil apicol, eu l-am comandat de la o firma din iasi,a fost in jur de 60 ron/ kg.Reteta folosita de mine este mai concentrata.Eu prepar in felul urmator : cantaresc 45 de grame de ac. oxalic pun intun pahar adaug niste apa calda si amestec pina se topeste,torn continutul paharului intr-o sticla de 1 litru la aceasta adaug 200 grame de zahar si 2 linguri de tinctura de propolis .Adaug apa calda pina la treisfertul sticlei si agit pana se topeste zaharul dupa care compectez la 1 litru.Tratamentul se face o data pe an,neaparat in lipsa puietului, noiembrie-decembrie.Eu pun doua caramizi fierbinti inveliti in carpe asezati intr-o galeata  pe care asez un vas emailat de 2-3 litri si aici torn stecurat solutia calduta de ac. ox. 5ml /interval ocupat de albine ,aprox.30ml / familie.Se stopesc numai albinele nu si faguri .Efectul nu este imediat vizibil dar este de lunga durata.Trebuie folositi manusi. Eu mai am cu mine o galeata de apa in care ma spal pe manusi ca din cauza zaharului devin lipicioase si se rup,siringa este de 60ml ac gros turtit la capat,cind trag solutia dau jos acul,merge mai usor.

stefan1

Citat din: fantianti din Decembrie 16, 2015, 07:34:55 PM
Acid oxalic de calitate  se gaseste la firme cu profil apicol, eu l-am comandat de la o firma din iasi,a fost in jur de 60 ron/ kg.Reteta folosita de mine este mai concentrata.Eu prepar in felul urmator : cantaresc 45 de grame de ac. oxalic pun intun pahar adaug niste apa calda si amestec pina se topeste,torn continutul paharului intr-o sticla de 1 litru la aceasta adaug 200 grame de zahar si 2 linguri de tinctura de propolis .Adaug apa calda pina la treisfertul sticlei si agit pana se topeste zaharul dupa care compectez la 1 litru.Tratamentul se face o data pe an,neaparat in lipsa puietului, noiembrie-decembrie.Eu pun doua caramizi fierbinti inveliti in carpe asezati intr-o galeata  pe care asez un vas emailat de 2-3 litri si aici torn stecurat solutia calduta de ac. ox. 5ml /interval ocupat de albine ,aprox.30ml / familie.Se stopesc numai albinele nu si faguri .Efectul nu este imediat vizibil dar este de lunga durata.Trebuie folositi manusi. Eu mai am cu mine o galeata de apa in care ma spal pe manusi ca din cauza zaharului devin lipicioase si se rup,siringa este de 60ml ac gros turtit la capat,cind trag solutia dau jos acul,merge mai usor.

  Bun venit pe forum!   :hi:
  Multumesc de reteta mai amanuntita si de explicatii! Eu totusi nu as fi de acord cu tinctura adaugata. Cum medicamentul se aplica direct pe albine, daca propolisul se lipeste de aripi, in pelicula oricat de subtire, o sa scada randamentul de zbor al albinelor
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fantianti

Asta ar fi si scopul, adica nu sa lipim aripile dar solutia sa se lipeasca de perisori de pe corpul albinelor iar asta dupa uscare face mici cristale din care cauza cade varoa.Dar se poate pune mai putin ori deloc. Am gasit retete variate si in privinta ac. oxalic de la 35 grame /litru pina la 50 gr/litru pe forumurile staine. Ideal este sa fie stropite cit mai multi indivizi (albine) ,ele find in ghem ori semi ghem sa transmita solutia prin frecare si altora. La mine in fiecare an asta este trtamentul de final.

Eugen B


maximotgv

Citat din: fantianti din Decembrie 17, 2015, 12:23:58 PM
. La mine in fiecare an asta este trtamentul de final.

Ati pierdut matci in urma tratamentului cu acid oxalic?

fantianti

Da ,  la mine a picat f. mult, asta si din neglijenta mea . Neavid  timp asta vara am intirziat cu tratamentele cu varachet pina in luna septembrie , cele trei tratamente sa dovedit ca au fost insuficiente.  Asta am vazut acum  ,  la cateva lazi am fund igenic si pe foaia de control am gasit dupa o saptamina 50-60 de paduchi si mai urma sa pice.  Nu este primul an cand folosesc ac. ox. .  Anul trecut a fost totul in regula, nu mai stiu exact dar in timpul ierni mi se pare ca am pierdut 1 sau 2 familii din 140 .Anul asta inca nu stiu cum va fi , dar ma bucur ca am facut tratamentul si am scapat de o groaza de paduchi , sigur era mai rau daca nu faceam. Stiu ca si mai bine era daca nu neglijam tratamentul din luna august, sau mai bine zis de dupa ultimul cules.

stefan1

Citat din: fantianti din Decembrie 17, 2015, 12:23:58 PM
Asta ar fi si scopul, adica nu sa lipim aripile dar solutia sa se lipeasca de perisori de pe corpul albinelor iar asta dupa uscare face mici cristale din care cauza cade varoa.Dar se poate pune mai putin ori deloc. Am gasit retete variate si in privinta ac. oxalic de la 35 grame /litru pina la 50 gr/litru pe forumurile staine. Ideal este sa fie stropite cit mai multi indivizi (albine) ,ele find in ghem ori semi ghem sa transmita solutia prin frecare si altora. La mine in fiecare an asta este trtamentul de final.

  Nu stiu daca efectul la oxalic este prin contact. Eu cred ca este prin ingerare. A indicat cineva un linck despre oxalic si vorbea de modificarea aciditatii hw
hemolimfei albinelor, pe o perioada destul de mare.
  Eu am facut anul asta pentru prima data tratament cu oxalic, concentratia 35g/l . Nu am prea vazut efect. Oxalicul era expirat din primavara, dar altul nu am gasit in zona.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)