mavrik

Creat de feerary, August 16, 2013, 12:27:05 AM

« precedentul - următorul »

feerary

Substanta activa: tau-fluvalinat 240 g/l  (substanta activa din mavrirol)
        a folosit cineva sub forma de fumigatii si care este modul de administrare?
  Plecand de la ideea ca Vf contine aceasta substanta,   eu as vrea sa folosesc mavrik in amestec cu ulei de parafina (in fogger) dar nu stiu cat este de eficient si care ar fi concentratia optima.
Daca a experimentat cineva, il rog sa ne spuna si noua!

silvius

Mavrik-ul se foloseste prin picurare in intervalul dintre ramele stupului, majoritatea stuparilor procedeaza astfel
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

TDI

Din ce am înţeles eu taufluvalinatul prin fumigaţii depune precipitat.

mariancristian

Doresc sa folosesc klartan impregnat pe fisii de furnir, ce dozaj, dimensiune fisie recomandati, daca a folosit cineva astfel. Prin picurare nu ma intereseaza  ^:)^

apivasmob

Dupa toate informatiile gasite , concentratia cea mai uzitata de catre apicultori este de 2,5 %. Pentru a
realiza solutia cu care impregnam benzile vom amesteca 2,5 ml de Klartran cu 100 ml de apa . Pentru
a nu gresi masuram cantitatea de Klartan(Mavrik) cu ajutorul unei seringi , dupa care agitam intens
solutia, obtinand o buna omogenizare. Daca avem un numar mare de benzi vom prepara o cantitate
mai mare de solutie , respectand dozajul . In aceasta solutie scufundam benzile de lemn , unde le vom
lasa 24 de ore . La expirarea celor 24 de ore , acestea vor fi scoase si dupa o usoara zvantare , pot fi
introduse in familii
Sanatate tuturor apicultorilor

crisian-nicolae

#5
De unde se poate cumpara  MAVRIK in Bucuresti?

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mariancristian

Citat din: apivasmob din Septembrie 01, 2015, 04:03:30 PM
Dupa toate informatiile gasite , concentratia cea mai uzitata de catre apicultori este de 2,5 %. Pentru a
realiza solutia cu care impregnam benzile vom amesteca 2,5 ml de Klartran cu 100 ml de apa . Pentru
a nu gresi masuram cantitatea de Klartan(Mavrik) cu ajutorul unei seringi , dupa care agitam intens
solutia, obtinand o buna omogenizare. Daca avem un numar mare de benzi vom prepara o cantitate
mai mare de solutie , respectand dozajul . In aceasta solutie scufundam benzile de lemn , unde le vom
lasa 24 de ore . La expirarea celor 24 de ore , acestea vor fi scoase si dupa o usoara zvantare , pot fi
introduse in familii
In functie de latime/grosime/lungime rezulta o anumita cantitate de substanta, deci pe linga concentratie, mai trebuie nister dimensiuni, pina la urma taiem niste lemne, cu furnirul era mai usor, si parca folosise cineva  :thanks:

milu56

Mavrik e o solutie care se foloseste la plante,legume,pomi fructiferi .....o substanta care nu afecteaza albinele,cred ca ar merge si la parazitul varroua nu am folosit niciodata dar o sa incerc sa vad ce se intampla.0725546683 am sunat la ei si 1 litru costa 270 RONI.

Closcutz

Am impregnat fasii de lemn de brad/pin de 20 cm lungime/ 2 cm latime si 2mm grosime. Am vrut sa folosesc o solutie de concentratie 10%mavrik numai ca a trebuit sa tin cont de capacitatea de absortie a fasiilor. Si am mers pe alt principiu. Stiam din alte discutii ca unii colegi pun 1 ml mavrik pe o banda textila+4ml apa. Eu am pus 0,5ml mavrik si 1,5 ml apa. Am calculat ca la familiile puternice pun 2 fasii iar la cele mai slabe 1 fasie. Am amestecat bine intr-o sticla apa cu mavrikul apoi am turnat solutia intr-o galeata cu capac unde am pus apoi toate fasiile vertical. Am rotit galeata pana cand fasiile au absorbit toata solutia. Le-am pus apoi in stupi. Deja am vazut paraziti proaspat cazuti.
  M-ar interesa dc e bine ca intr-un interval de 42 de zile sa mai impregnez de vreo 3 ori fasiile? Oricum am stupi cu fund antivarroa si voi controla zilnic numarul de varroa cazuti. Dc nu mai pica dupa 5-7 zile le impregnez iar! E o metoda comoda de tratat. Nu la fel de rapida ca amitrazul aplicat cu furetto, dar destul de la indemana : simplu de aplicat, necostisitoare, ramane de vazut cat de eficienta.

davcosti

Tratamentele cu Mavrik sunt secundare cu benzi sau cu fâșii de lemn. Eu am folosit benzi textile de 20 cm lungime îmbibate în 2,5 ml. soluție Mavrik în 100 ml de apă (100 DE Benzi+400 ml. de apă + 10 ml. soluție de Mavrik) Tratamentele principale rămân cele cu fumigații de Varachet, Taktic sau alte soluții pe bază de amitraz!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

tinumaftei

La concentrația asta puteați să puneți numai apa :rotfl:

pistol28

Amitraz (scabatox) de ce nu puneti pe fasiile textile + mavrik si rezulta varchet.
Amitrazul este substanta care elimina bine acarienii, dar se creeaza rezistenta (obisnuinta) si s-a adaugat mavrik si asa a aparut varchetul.
Eu am inlocuit apa cu uleiul comestibil.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ioan76

mavrik 2f se dizolva in ulei sau se separa?
mersi,o zi frumoasa?