CABANA APICOLA

Creat de Alutus, August 11, 2011, 06:22:05 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Doresc sa construiesc o cabana apicola . Se poate prin M141 desi nu este prinsa in planul de afaceri ?   Crombra ai ceva informatii ?
Sa nu uiti Darie!

crombra

Citat din: Alutus din August 11, 2011, 06:22:05 PM
Doresc sa construiesc o cabana apicola . Se poate prin M141 desi nu este prinsa in planul de afaceri ?   Crombra ai ceva informatii ?
Nu stiu ce sa-ti recomand. Eu o am prinsa in planul de afaceri. Poti sa o construiesti din banii de la 141 dar dupa cei trei ani(ultimii doi faci ce vrei cu banii) sau daca te incadrezi in buget cu investitiile din proiect si iti raman bani, poti face si cabana.
Pe mine ma costa cabana cam 7.000 ron(fara fundatie, constructie din panouri sandwich groase de 50 mm, structura de rezistenta din profile rectangulare si ferestre termopan).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Alutus

Eu am cumparat materialele cu ani buni inainte de a aparea 141. Acum am urgent nevoie de ea.  La APDRP mi-a spus ca ei vor verifica in final elementele principale planificate si cei 3 UDE planificati.
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Dati-mi va rog o solutie pentru un acoperis plat, intr-o singura apa, cu o invelitoare demontabila pentru a putea fi transportata si montata usor in pastoral.
Sa nu uiti Darie!

Bistriteanul

Mai in gluma, as zice ca, cea mai simpla si mai usor de demontat si transportat invelitoare ar fi .....nailonul (folie de PVC).
Daca vrei sa arate bine, poti utiliza coli de tabla profilata, necesita etanseizari pe tot conturul peretilor, (tabla find cutata), sau daca vrei sa fie si izolata termic, atunci poti folosi panouri sandwich. Panourile au tabla la exterior cutata (pentru rezistenta) iar tabla de la interior neteda, au latime de 1 m (lungime la cat doresti) si le poti transporta individual.Se monteaza cu suruburi atoforante (pt metal sau lemn). Ar fi bine ca la urmatoarele montari sa pastrezi aceleasi gauri pentru suruburi, ca sa nu ai in final gaura linga gaura. Greutatea unui mp de panou de grosime (minima) 30mm este de 8.7 Kg/mp. Panta minima a acoperisului=7%.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

tassevasi

Citat din: Alutus din August 18, 2011, 08:56:21 AM
Dati-mi va rog o solutie pentru un acoperis plat, intr-o singura apa, cu o invelitoare demontabila pentru a putea fi transportata si montata usor in pastoral.

Puteti sa puneti si o prelata de masina cauciucata (gen TIR)
   Numai bine  :hi: :hi:

Alutus

#6
Cred ca ar fi bine. Dar cum o asigur contra vantului?
Sa nu uiti Darie!

tassevasi

O prinzi f f simplu .  Sa fie prevazuta cu orificiile acelea mai dese ,pui snur mai gros, si cu un gen de cleme prinzi snurul cit mai intins .  Se poate face si o streasina inclinata ,se poate stringe sub streasina ,multe multe variante .
  Numai bine  :hi:

Alutus

Ca pe o cagula de hanorac?
Sa nu uiti Darie!

Mircea77

Alutus sa-mi fie cu iertare urmatoarea intrebare:

Cati ani ai ?!?

Nu de alta dar dupa "logica" intrebarilor pe care le pui cred ca n-ai vazut niciodata un cort sau o copertina sau un adapost provizoriu.

D006

Citat din: Alutus din August 11, 2011, 06:22:05 PM
Doresc sa construiesc o cabana apicola . Se poate prin M141 desi nu este prinsa in planul de afaceri ?   Crombra ai ceva informatii ?



..Gindeste-te daca n-ar fi mai buna o rulota..??..poate la pret este apropiat de cabana , dar nu mai stai sa o montezi si demontezi--asta ma gindesc daca vrei sa o iei in pastoral..

Alutus

Am incercat si varianta asta,dar este f scumpa pt posibilitatile mele. In plus trebuie platite toate taxele in fiecare an ; impozite , verificari tehnice si mai stiu eu ce .... Ca asa-i la noi. Saracia-n ... ma-mpunge eu tot fug si ea m-ajunge.
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: Mircea77 din August 19, 2011, 06:05:15 PM
Alutus sa-mi fie cu iertare urmatoarea intrebare: Cati ani ai ?!?
Ai o solutie? as fi bucuros sa vii cu o IDEE concreta , detaliata,eventual verificata in practica.


Sa nu uiti Darie!

D006

Citat din: Alutus din August 20, 2011, 07:01:29 PM
Am incercat si varianta asta,dar este f scumpa pt posibilitatile mele. In plus trebuie platite toate taxele in fiecare an ; impozite , verificari tehnice si mai stiu eu ce .... Ca asa-i la noi. Saracia-n ... ma-mpunge eu tot fug si ea m-ajunge.

...sa-ti spun cum am facut eu...


...Acum vreo 12 ani mi-am facut intii o cabanutza, mai bine zis  baraca, demontabila..Mi se parea simplu o demontam la plecare o incarcam in pavilion si la destinatie o montam mai departe de pavilioane si era OK....

..dupa vreo 2 ani saturindu-ma de montat si demontat mi-am tras o rulota, ceva primitiv nu ca rulotele care sunt azi care i-ti ofera confort sporit...

..treaba cu rulota am aplicatoi citiva ani buni.....apoi am trecut la cazarea in pavilion....:)

Alutus

#14
Citat din: Mircea77 din August 19, 2011, 06:05:15 PM
Alutus sa-mi fie cu iertare urmatoarea intrebare:
Cati ani ai ?!?
Nu de alta dar dupa "logica" intrebarilor pe care le pui cred ca n-ai vazut niciodata un cort sau o copertina sau un adapost provizoriu.
Se pare ca sunt mai multe  solutii. Corespunde cu ceea ce a descris T. V.
Sa nu uiti Darie!