Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

200 kg salcam si 50 la munte a fost toata productia mea. Banii i-am bagat in zahar si inca continui sa-i tin tot pe zahar pana o veni jumatea primaverii. Ce-ai vrea sa fac, sa-i las sa moara de foame? Deja am avut 2 care si-au dat duhul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan motu

     A cum se vede mana de apicultor de anul trecut,sa-mi fie cu iertare n-am nimic cu tine dar nici la anu nu o sa ai productie prea mare,un apicultor bun nu ajunge la asa ceva

APISBAD

Sa inteleg ca ,cantitatea de 250 kg miere a fost extrasa la cele doua culesuri si apoi vanduta ,iar cu bani ai cumparat zahar !!!....apoi daca este asa este grav dl. ....  :hi: nu dv. sunteti de vina .....de vina este sistemul.....cei care v-au dat diploma de apicultor,UE etc ....

dorindafi

pe vremea cind lucram in simeria triaj era un instructor care spunea:
sa nu ajungem sa invatzam din greshelile noastre ca-i mare bai 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

APISBAD

Prietene ,ma indoiec ca cele 200kg de miere de salcam extrasa la barbatesti a fost "miere marfa " !!!!.... acea miere a fost furata de pe ramele marginase cuibului poate chiar de pe ramele cu PC !!..... am dreptate ???

dan motu

  Bine a spus instructoru,dar si scoala ai pe bani.

dan sebastian

Citat din: APISBAD din Ianuarie 12, 2014, 08:08:29 PM
Prietene ,ma indoiec ca cele 200kg de miere de salcam extrasa la barbatesti a fost "miere marfa " !!!!.... acea miere a fost furata de pe ramele marginase cuibului poate chiar de pe ramele cu PC !!..... am dreptate ???
Doar din caturi. Nu am umblat la cuib.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Ideea preconceputa ca toti obtin profit de pe urma albinelor este eronata. Sunt ani in care iesi pe  pierdere. Daca mai multi ar avea curajul sa arate ca mine si sa vorbeasca deschis, multi din cei care sunt la inceput nu ar visa cu ochii deschisi la bani de pe urma albinelor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

aici ai dreptate . dece?
in 2012 am vindut 10 familii sa-i scot pe ceilaltzi
dar in 2013 la salcim am avut familii de albine nu cutii cu albine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

APISBAD

#84
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 13, 2014, 07:42:05 AM
Ideea preconceputa ca toti obtin profit de pe urma albinelor este eronata. Sunt ani in care iesi pe  pierdere. Daca mai multi ar avea curajul sa arate ca mine si sa vorbeasca deschis, multi din cei care sunt la inceput nu ar visa cu ochii deschisi la bani de pe urma albinelor.

Mai Danut fama sa inteleg care este idea !!....tu faci  greseli  intentionat sa ne arati noua ca ai curaj!!....mai baiatule lasa cinematografia ...mai bine pune mana pe literatura de specialitate ca este pacat ,ca si anul acesta sa fie catastrofal pentru tine .!!

dan sebastian

De ce crezi tu ca fac greseli intentionat? A da hrana nu cred ca e un lucru rau.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Salut !

Nu sunt eu cel in masura sa iti spun despre rezervele de hrana.
Daca stai rau cu hrana, vreau sa iti spun doar ca ai niste albine FOARTE blande.
Daca nu stai chiar rau, oricum sunt blande.

Ale mele....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Facem schimb. Daca ale tale sunt rele dar productive ar trebui sa te motiveze asta. Rasa asta asa o am de 30 de ani. Am avut cu ele si ani foarte buni. De 2 ani am probleme cu productia si implicit cu rezervele de hrana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

nu aduc miere, dar puiet produc?
daca da ,atunci sunt de carne shi trebuesc schimbate matcile  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Nu cred sa fie de carne, deoarece tot cu ele am produs. Nu am luat matci din alta parte. Sunt toate facute de mine in stupina proprie. Nu este albina in exces. Albina nu e din aia mica si neagra, caucaziana. E albina Carpatina, selectionata de 3 generatii de apicultori succesive.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.