Adevaruri nestiute

Creat de dragos2006, Aprilie 02, 2010, 09:12:13 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: murphy
Citat din: AndreiRNObservatiile astronomice si misticismul au fost amestecate de mii si mii de ani.
Ei , nu mai spune ??? Serios ??? Ia uite domle , ..... nu stiam !!! :hi:  :hi:  :hi:
Off topic ai raspuns si cam necivilizat dar ....
Oricum Sfarsitul Lumi a tot venit de cateva zeci de ori in istoria cunoscuta si .....
Sistemul Solar evolueaza de miliarde de ani in ritmul lui normal si se va consuma si Soarele dar in cateva miliarde de ani.
Dar pana atunci schimbarile sunt minore.
Exemplu ar fi faptul ca Luna se departeaza de Pamant continuu si la inceput era de 3 ori mai aproape si deci mai vizibila.
Dar natura speculativa a omului si nevoia de a isi explica necunoscutul prin misticism este iarasi un fenomen real dar mai putin educat.
Candva eclipsele de Soare erau vazute ca Sfarsitul Lumii.
La asta se mai poate adauga si puterea Hollywoodului care in anumite parti ale lumi este incredibil de mare.
Des am indivizi care ma intreaba sau imi spun ca lucrurile sunt asa si asa ca in filmul cutare.
Multi amesteca realitatea cu filmele.

D006

Andrei . Daca vrei sa extrapolam ..... doar capitolul ,, LUNA'' ..... ne-ar trebui multe si multe luni de discutii purtate intensiv. As incepe prin a-l cita pe regretatul Doru Davidovici : ,, Luna , cel mai mare OZN " ( titlu de capitol in brilianta sa lucrare ,, Lumi Galactice" - 1986 ) . Mai ,, atinge " acelasi autor , voalat , este adevarat , subiectul acesta in ,, Colegii mei din nestiut " - 1984 .
Din nefericire moare ,, intamplator " intr-un accident de circulatie in 1988 ( parca ! ) .
  Nu este singurul ce tratreaza cu atentie enigmaticul corp celest ( de ce enigmatic ? .... Avem timp sa vorbim despre asta ! ) . Multi alti scriitori de gen se apleaca asupra acestui subiect . Erik von Daniken , Robert Duval , Adrian Gilbert , Jerome Clark , Charles Berlitz , si nu in ultimul rand Ludvick Soucek ( in ,, Banuiala unei umbre "- 1984 , tot ,, parca !" :rotfl:  ) . Si nu am deloc certitudinea ca am parcurs toata literatura in acest domeniu . Multi altii , sigur au avut multe de spus .
  Mai aduc aminte doar de relatarile fulminante ale lui Bob Lazar , relatari ce le-a facut la demiterea sa din serviciile secrete americane . Tipul lucrase in ,, Aria 51 " , intr-una dintre cle mai pazite sectiuni ale acestei , oricum , secrete unitati militare .
  Te-ncumeti sa ne asezam ,, la discutii " ? Ai timp suficient ? Baza suficienta sa-mi fi ,, combatant " egal ? Inclinatie spre acest domeniu incat sa nu-mi ,, racesc " gura de pomana ?

D006

Citat din: AndreiRN
La asta se mai poate adauga si puterea Hollywoodului care in anumite parti ale lumi este incredibil de mare.
Te apropii de ,, adevar " ! Hollywood-ul nu este decat un instrument de ,, luat pulsul " real al societatii umane , al umanitatii , cu scenariile prezentate .
  Una dintre ,, temele " pe care au avut de rezolvat a fost ,, Independence Day " . Dincolo de spectaculosul acestui film de exceptie trebuia sa se vada ( de catre cine trebuie ! ) reactia umanitatii in fata unei asemenea provocari , a unei asemenea probabilitati . Experimente , prietene , experimente ! Stii tu ceva-ceva , dar nu stii deplin !
  Vorbim si despre asta !

D006

Intotdeauna ma atras Astrofizica si din cand in cand mai citesc pe Stephen Hawkins dar sunt uni care scriu onest dar si multi care scriu doar ca sa vanda si ei ceva. Cu mare grija trebuie facuta diferenta intre un articol stiintific si o carte pt consumul public.
Eu sunt la servici in birou si cica am si mult de lucru dar din cand in cand mai citesc si pe aici si mai pun o opinie.

D006

Citat din: murphy
Andrei . Daca vrei sa extrapolam .....
Tipul lucrase in ,, Aria 51 " , intr-una dintre cle mai pazite sectiuni ale acestei.
Te-ncumeti sa ne asezam ,, la discutii " ? Ai timp suficient ? Baza suficienta sa-mi fi ,, combatant " egal ? Inclinatie spre acest domeniu incat sa nu-mi ,, racesc " gura de pomana ?
Cand eram mai tanar am mers si eu cu motorul pana la gardul la Area 51 si .... atat.
Din curiozitate am fost si la Roswell in New Mexico si ....... atractie turistica si costume de extraterestri.
Din 1999 am tot lucrat la Naveta Spatiala si apoi la ARES si asta fac si in prezent asa ca as putea spune ca sunt putin implicat si o fac cu placere.

sfantul spiridon

eii....si cand ziceam eu ca aveti multe puncte comune......
aproposito, eu inclin sa cred ca paradisul a fost aici la gurile dunarii...ce parere aveti domnule murphy?!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: sfantul spiridon a scris:
aproposito, eu inclin sa cred ca paradisul a fost aici la gurile dunarii...ce parere aveti domnule murphy?!
/quote]
Sunt multe scrieri ce atesta acest lucru. Cel mai fervent sustinator al acestei ipoteze este Pavel Corut. Insa ...... cam bate campii! ( parerea mea!)

AndreiRN]sunt uni care scriu onest dar si multi care scriu doar ca sa vanda si ei ceva.Aici , Andrei ,, puncteaza ". ( e adevarat ca-i lipseste un ,, I " de la cuvantul ,, uni " !) . Gasesc ca fiind plin de adevar ceea ce ne spune el. Asa si Corut. De la prezentarea unei idei, a unei ipoteze, de la primele lui scrieri asupra carora cititorii Romani s-au ,, aruncat " intr-un mod inimaginabil, a ajuns sa continue scriind ,, la kil "
  Nu este insa singurul autor care sustine aceasta teorie. Personal nu sunt de acord. Daca am putea plasa undeva pe suprafata Terrei paradisul, daca am accepta ca acesta a existat pe Terra, tind sa cred ca Sumerul este mult mai justificat ca locatie decat gurile Dunarii.
  Am sa incerc, in timp, si daca interesul pe forum creste pentru acest subiect, sa sustin( asa cum pot) ceea ce tocmai am spus.

D006

Citat din: AndreiRNCu mare grija trebuie facuta diferenta intre un articol stiintific si o carte pt consumul public.
Sunt uluit !!!!!!!!!!!!!! A doua fraza plina de continut gasita in postarile lui ! Are dreptate, dom'le ! Are dreptate !:nebun:

PricopArthur

Domnule murphy, am mai citit despre aceste schimbari, insa recitind ceeace ati scris in postarile de mai sus, am vazut ca aceasta schimbare se va manifesta cu  "- migrene, dureri de cap, oboseala, ameteala sau palpitatii;".
De vreo 2 - 3 zile ma cam doare capul. O fi vreun semn ceva.
Miere multă şi inimă curată!

D006


D006

[quote author=PricopArthur a scris:
Domnule murphy, am mai citit despre aceste schimbari, insa recitind ceeace ati scris in postarile de mai sus, am vazut ca aceasta schimbare se va manifesta cu  "- migrene, dureri de cap, oboseala, ameteala sau palpitatii;".
De vreo 2 - 3 zile ma cam doare capul. [/quote]
Antinevralgic ! Se spune ca face minuni ! :hi:
PricopArthur]O fi vreun semn ceva.[/quote]
Semne , ..... sunt ! Si indica ..... ce vor ele !

D006

Clar . S-a ales praful si pulberea de topicul asta . ..... Asta e . .... Am inteles .

D006

:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

sfantul spiridon

ion din anina, cea mai veche scriere din lume, semne de civilizatie pe fundul marii negre?!   ...sunt adevaruri
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

zull

Citat din: sfantul spiridonion din anina, cea mai veche scriere din lume, semne de civilizatie pe fundul marii negre?!   ...sunt adevaruri
http://kosarev.press.md/Roman-hybr2.htm