Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: romikele din Iulie 13, 2013, 01:44:41 PM
Pe un hard se creeaza o singura partitie swap ... dar 4 giga e... gigantica  :razz:

Da este adevarat dupa cum am mai spus este prea mare pentru swap insa poate fi utila pentru functie de hibernare .
Dupa cum am mai spus si in trecut memoria ram este mult mai rapida ca cea artificiala de pe hardisc dar se poate face un artificiu.
Exista o functie pe linux numita " Swappiness " http://en.wikipedia.org/wiki/Swappiness

Modificand anumiti parametri in cadrul acelei functii se poate seta sistemul sa foloseasca mai putina memorie artificiala swap si mai multa memorie ram.

Astfel swap-ul va putea fi folosit in principal pentru hibernare neafectand rapiditatea sistemului prin trecerea lui la memoria artificiala de pe hardisc in timpul functionari .

romikele

Intr-adevar, Swappiness este o functie interesanta si eficienta.

Eu am doar 2TB pe 2 hdd-uri, inca 250 GB pe un al treilea i-am eliminat, deoarece folosesc hardul mai mult la transferuri de date/salvari de pe computerele din service, la care "rad" totul si refac partitionarea de la zero.

Regula cu 2xRAm, cum am mai spus si cu alte ocazii e perfecta pentru RAM de max. 1GB, cum erau posibilitatile momentului.
Eu am in prezent 4 GB RAM si 1,5 GB swap, un rest de hard de la partitionare si nu s-au folosit vreodata mai  mult de 1 GB orice as fi facut, fie editare video fie imagini, dar e adevarat, daca e mare rau nu face (dar nici bine  =)) ).

Kiwi Bee

Mersi de info.
Am sa repartitionez.
Acum ma joc(in VB pe cylon) cu un nou distro facut din Debian. Cel mai tare dintre toate..... nici macar nu ma lasat sa intru pe apiardeal. Are browserul Epiphany si mia restrictionat accesul si nu stiu cum sai dau "verde" ca sa ma lase sa intru.

In schimb are foarte multe lucruri educative, dar va las sa cititi voi.

Este vorba de DouDou Linux(versiune de luna trecuta) facut special pt copii si merge si pe romaneste:
http://www.doudoulinux.org/web/romana/index.html

PS-mam jucat putin cu KTurtle - un program educativ care te invata/obisnuieste cum sa programezi, evident la nivel de copii.
Sper ca multi din copiii si/sau nepotii vostrii sasi gaseasca ceva fain in acest SO


Kiwi Bee

Iata ca am ajuns la o noua performanta. Ieri am reusit sa instalez un nou distro de linux, un fel de LEGO. Are doar ceea ce ii pui tu si nimic mai mult. Este Arch Linux. Sa fi vazut voi bucurie cind mia aparut interfata..... cu toate ca este primitiva. Mai am foarte multe de instalat la el dar acum postez din ARCH.  :hi:

Pt mine a fost foarte complicat de instalat dar am inteles pina la urma aproape totul.
Mai sint inca 3 distro , derivatele din Arch si anume Bridge Linux(asta are 4 interfete si le poti schimba din mers), Manjaro Linux si Chakra Project. Deocamdata Arch merge foarte rapid pe risnitza dar nu are efecte si brizbrizuri cum are Cylon..... dar va avea daca ii dau de capat  :D

Arch Linux are si pagina romaneasca dar nul gasesc acum oricum pe pagina oficiala se gaseste absolut toul pt instalare https://wiki.archlinux.org/

romikele

E normal ca Arch-ul sa fie rapid, canadianul Judd Vinet a luat tot ce e mai bun in Slackware si a croit un sistem minimalist care pentru multi e arhisuficient  :wink2:

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 23, 2013, 08:06:41 PM
Iata ca am ajuns la o noua performanta. Ieri am reusit sa instalez un nou distro de linux, un fel de LEGO. Are doar ceea ce ii pui tu si nimic mai mult. Este Arch Linux. Sa fi vazut voi bucurie cind mia aparut interfata..... cu toate ca este primitiva. Mai am foarte multe de instalat la el dar acum postez din ARCH.  :hi:

Pt mine a fost foarte complicat de instalat dar am inteles pina la urma aproape totul.
Mai sint inca 3 distro , derivatele din Arch si anume Bridge Linux(asta are 4 interfete si le poti schimba din mers), Manjaro Linux si Chakra Project. Deocamdata Arch merge foarte rapid pe risnitza dar nu are efecte si brizbrizuri cum are Cylon..... dar va avea daca ii dau de capat  :D

Arch Linux are si pagina romaneasca dar nul gasesc acum oricum pe pagina oficiala se gaseste absolut toul pt instalare https://wiki.archlinux.org/
Ai avut curaj daca ai pus Arch. Iti trebuie ceva experienta sa instalezi Arch. Multi renunta la Arch dupa prima zi. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 23, 2013, 09:06:29 PM
Multi renunta la Arch dupa prima zi. :)
Numai cei foarte comozi!

Legat de experienta, sa fim seriosi! Cati din cei care instaleaza windows pentru prima data au asa ceva?
Am auzit ceva asemanator si despre Slack, dar n-am intampinat in timp decat probleme minore legate de lipsa unor pachete, insa rpm2tgz si-a fact din plin simtita utilitatea.  :wink2:

Kiwi Bee

#307
De vreo 2 sapt citesc zilnic despre Arch. La inceput nu mam descurcat cu explicatia de pe ArchWiki apoi am gasit 2 videouri pe youtube(ale lui Iulian Georgescu cel care prezinta si Cylon - avem acel video aici pe topic) si cind am incercat sai urmez sfaturile dar mam impodmolit la prima comanda. Dar exact la prima... firar sa fie. La prima??? Ce norocos sint.
Apoi am incercat inca alte 3 videouri caci am descoperit precum acel Iulian a instalat arch de anul trecut si din anul acesta arch se instaleaza mai diferit. Binenteles ca mam impodmolit in timpul incercarilor de instalare. Nereusita totala. Apoi am dat de un video al unui britainc si asa am reusit dar ceva nu este chiar bine/perfect oricum. Ei bine satisfactia te compenseaza. Eu lai creat de la zero prin comenzi.
Mihai cred ca rpm nu mai merge la arch. Totul merge din AUR cu pacman(package manager). Tot ceea ce se poate instala pe arch se afla in AUR ca si Ubuntu softwere centre. Inca nu stiu daca voi putea instala din AUR cu grafica sau voi fi nevoit sa instalez totul din comenzi. Deocamdata ceva nu merge bine , caci nu pot instala compizul listat din AUR. Am reusit sa pun Firefox si VLC fara probleme dar nu am plugin la firefox.

Azi am instalat din nou Cylon(lam sters cind incercam sa instalez Arch de prima data) pe un alt HDD si la restart numi arata nimic despre Cylon, pur si simplu imi afiseaza pt un moment GRUB si apoi ma duce in arch. Nu vad nimic despre Cylon cu toate sa sa instalat bine.

sorin_s2003

Folosesc LinuxMint 13 Maya.REcomand tuturor renuntarea la Windows.

oroles

#309
Citat din: sorin_s2003 din Iulie 28, 2013, 01:03:14 PM
Folosesc LinuxMint 13 Maya.REcomand tuturor renuntarea la Windows.
Ce alte distributii de Linux le-ati testat si v-au placut?
Sunt interesat de distributii noi pe care as putea sa le testez, deoarece am mai mult timp liber... M-ar interesa distributii mai putin cunoscute dar care sunt foarte bune!
Ce-am gasit:

Distribuții utopice

Yellow Hat GNU/Linux -   O distribuție produsă de ramura Gelugpa a budismului din Tibet, distribuție creată cu intenția de a avansa utilizatorul în limbaje de programare cât și avansarea sa spre iluminare.
Jesux     -O distribuție constuită ca un mediu de lucru potrivit pentru un creștin, fără influențe pământești.
DorkOPS Omega    - O distribuție dezvoltată de un grup de cybervigilante (neffind clar identificați), DorkOPS. Omega include unelte pentru securitate și audit, recuperare, hacking, cât și capitole referitoare la 'subliminal training'.
Clux    O - distribuție pentru managementului pasăretului (găini și pui).


Referințe
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din August 02, 2013, 09:35:19 PM

Distribuții utopice

Ati uitat Ubuntu Cristian Edition http://ubuntuce.com/

Iar pentru cei cu alte idei intunecate Ubuntu Satanic Edition  http://ubuntusatanic.org/news/about/

romikele

O noua provocare: Neptune 3.3 !
Momentan in teste... pana acum doar de bine!  :wink2:

Kov iulian

Citat din: romikele din Mai 09, 2011, 03:04:04 PM
Propun sa prezentam aici distributia linux pe care o folosim in mod curent si care ne ofera cele mai mari satisfactii.

Dupa luni de folosire a distributiei Zorin am renuntat ieri la ea fiindca papa prea multe resurse si imi facea niste figuri urate.
Nu se mai oprea PC-ul din meniu, nu isi finaliza inchiderea, ramanea blocat etc.
Probabil asta se datora si modificarilor facute a testelor a a instararii de numeroase programe.

Acum folosesc Debian 7 ca prin sistem ( si Xubuntu +Mate ca sistem de rezerva )
Se configureaza un pic mai greu dar merge mult mai bine.




oroles

Poate fi si de la ce ai zis tu, sau de  la un upgrade de kernel.
La mine merge brici si nu as trece deocamdata la nicio alta distributie de Linux care nu a fost testata destul de mult.
Debian 7 e taticul Ubuntu si am incredere in el. Raman fan Zorin OS.
PS: Daca ai varianta platita poti cere suport pentru a-ti rezolva problema. Ai 3 cupoane de suport gratuite. Eu nu am folosit niciunul pana acum si nu cred ca o sa o fac. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Nu am zis ca ar fi rau Zorin.
E bun atunci cand nu vrei sa instalezi ceva repede pe pc sa il folosesti imediat fara sa il bibilesti prea mult.
E bun pentru icepatori.
Dar daca vrei mai multe de la un linux nu prea se potriveste.