Asamblare stupi

Creat de romikele, Februarie 13, 2016, 12:36:01 PM

« precedentul - următorul »

romikele


dan sebastian

Asa da cutii.
Lipsește de pe piață variantă aceasta în România.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

xvader

super cutii, dar la noi...mai greu

cocobeny

Si daca ai inchide niste Tauri in aceste lazi nu ar fin nevoie de asa imbinare si capsare...   :hippo:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

LAZAR VASILE-CORNEL

Da dar pentru asa inbinari ne trebuie si niste scule mai performante o sa incerc si eu inbinarea asta la urmatori stupi.
SANATATE SI MULT NOROC.

mosunick

Da. Din fericire pentru ei acolo kiturile is facute brici si toti le comanda de la aceiasi cativa producatori. Iar asamblarea devine o placere.
Protectia beneficiarului functioneaza altfel in State. De aia ai garantie ca nu ai suprize cand le asamblezi.
Iar ei au un singur tip de cat si cu asta basta. Investitie mai mica in utilaje si volum mai mare de lucru, fara multe schimbari de faze care iti mananca timp.
Toate au alta logica decat la noi. Nu ca asta e neaparat bine, insa dpv economic siguranta in exploatare e alta.
Frumos
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kiwi Bee

Nici la noi nu este calitate momentan. Am comandat sapt trecuta 10 cutii, nici cel mai mare furnizor din tara nu a avut in stoc o astfel de cantitate. Toata tara vrea sa se apuce de apicultura si cei mari doresc sa se intinda caci cererea de miere(binenteles vorbim de manuka) este inca foarte mare.
Cutiile dupa asamblare nu vor avea laturile egale la inaltime(pai nu sint egale nici initial de parca ar fi fabricate pe scule diferite sau pe scule vechi care dupa citeva sute de taieri se deregleaza sau...... cinme stie).
Oricum eu mam obisnuit de mai multi ani sa asamblez muchia de sus la nivel si voi taia din partea de jos vreo 1-3mm. Cutiile(partile laterale) vin de 240-242mm iar eu mi le tai la 238mm caci am rame de 230mm. Asa sint multumit.
Ah, nu am scule/sistem special de asamblare ci doar incet incet coltz cu coltz si folosesc 4 suruburi de 50mm/coltz...... si aracet rezistent la apa.
Problema este ca nu imi permit 100 de cutii dintro data  :yahoo_cry:

mosunick

Kiwi sa iti dea Dumnezeu rabdarea apei care sapa in stanca!!! O sa ajungi si acolo, la 100 buc odata, numa'nceeet!!!
Mult succes si sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ciucur

Citat din: dan sebastian din Februarie 25, 2016, 07:39:38 AM
Asa da cutii.
Lipsește de pe piață variantă aceasta în România.

Am vazut cutii imbinate astfel la targul de la Cluj de acum 3 ani.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Imbinarea aceasta ar trebui sa fie o regula si nu doar exceptia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Citat din: mosunick din Februarie 28, 2016, 09:18:28 AM
Kiwi sa iti dea Dumnezeu rabdarea apei care sapa in stanca!!! O sa ajungi si acolo, la 100 buc odata, numa'nceeet!!!
Mult succes si sanatate!

:hi: Sanatate  %%-

stupvertical

Cea mai sensibila parte a lemnului la intemperii e locul unde e expusa fibra la extremitati.
ca rezistenta mecanica acesta imbinare e foarte rezistenta, insa acolo se imbiba lemnul foarte usor cu apa, exte expus la UV, etc.
Imbinarea in falt e mai mult decat suficient daca se foloseste un aracet bun (nu cu 5 lei kilogramul) si holzsuruburi pentru lemn, si acesta imbinare expune foarte putin fibra la extremitatile lemnului.

bucovineanu

Daca se face imbinarea in dublu falt va creste mult rezistenta. Chiar daca se rastoarna un stup imbinat astfel, sau chiar daca o sa cada din mijlocul de transport corpurile nu se desfac.

dan sebastian

Am ambele variante de imbinare. Au cazut si unii si altii si nu s-au dezbinat. Suportul era la 40 cm de sol si erau cu 2 caturi pe ei. S-a lasat pamantul din cauza ploii si la un vant mai puternic un rand de 5 mi l-a aruncat pe spate iar altul pe fata. Eram singur si nu am putut sa-i ridic decat pe bucati. Nu va povestesc ce intepaturi mi-am luat. Norocul a fost ca am fost acolo. Daca era sa vin dupa o saptamana ar fi fost tragic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am facut un dispozitiv pt incheiere mai rapida si perfect la 90 grade.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5995.990
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.