rame ingrosate 1/2 de 45mm

Creat de kostas, Noiembrie 20, 2017, 08:38:46 AM

« precedentul - următorul »

kostas

cristi 6281 a  spus,,Cand plec extrag si pun un singur cat cu 12 rame.Cand ajung la destinatie scot o rama,le departez pe celelalte si pun catul 2 sau chiar 3 in functie de famlie.''

Sa  te  feresca  Dumnezeu   sa  trebuiasca  sa  pleci fortat  de  imprejurari  cum  a  fost  acum  2  ani  la  salcam, cand    un  prieten   al  meu  a fost  nevoit  sa  ridice  stupii  in  ziua  mare pe  o  ploaie  torentiala de  abia  respira,pentru  a-i salva  de  la  innec.A  fost  o  rupere  de  nori  si  in  jumatate  de  ora  apa  era  la  genunchi.Ca  sa nu mai  spun  la  un  cules  de  floarea  soarelui  ,  rapita sau pomi fructiferi  cand  te  anunta  in  ultimul  moment  ca  vor  da  cu  insecticid.
Eu  in  pastoral  lucrez  cu  stupii  varsati , dar  sunt  pregatit  de  plecare  in  orice  moment.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

dan sebastian

Eu sunt curios daca ai ajuns la o concluzie ?
Personal folosesc rame late și sunt mulțumit. Nu folosesc haneman. Doar avantajul de a descapaci cu 2 rame mai puțin merită. Cate centrifugi eviți scoțând aceiași miere. In plus daca le cumperi cu o legătură de 25 rame iti ajunge pt 3 caturi și 1 rama suplimentară. Laterala de sus o am de 33 km. Nu se curbează daca e făcută așa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Fiind unul din cei ce folosesc cat 1/2,din puțina experiență acumulatã eu aș opta pentru rame 1/2 normale.
Am în stupinã rame de ambele tipuri,late și normale.
Confirm faptul cã în ramele late regina nu pune puiet în absența gratiei peste corpul de bazã,dar uneori se întîmplã ce sa scris deja,dacã la extras ai tăiat celulele mai jos,unele familii nu le mai alungesc înapoi,altele le rod mai jos și matca pune ouã dacã nu are spațiu.
Apoi cînd se pun la construit ramele late este mai bine a fi intercalate între rame construite deja dinainte,am observat rezultate mai bune așa decît cînd se pune cat cu toate ramele de construit.Plus alte mărunțișuri,rasa,starea familiei,starea culesului,și multe alte cu "toatã istoria".
La ramele normale dacã le lărgesc (lățesc), mai tare,le las doar cîte încap,dar în general sunt 9 rame normale în cat.