baiuri si probleme intalnite in exploatarea micronucleelor?

Creat de kamy, Noiembrie 12, 2013, 07:18:04 AM

« precedentul - următorul »

popa georgian

rama de 3/4 rupta in doua are si aspect comercial :D sau ori ce alta rama care este aproape patrata

oroles

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 16, 2013, 06:29:07 PM
Cu acea rama se omoara albine atunci cand se pliaza. Si ramele mele se pot imbina cate 2 si rezulta o rama intreaga.

Cred ca ai dreptate! Totusi, daca o pliezi cu atentie, simuland plierea, o parte din albine se vor feri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

Dati-mi voie sa fiu gica contra la 2 lucruri expuse:
1 diafragmele cu sita in nucleele de imperechere,daca o matca se imperecheaza mai repede cealalta risca sa fie ,,declarata eretica,, rezultatul e mai bunicel cu diafragme pline!
Rama pliabila,oricum chiar daca e pe 2 rame nucleul tot de o singura rama de puiet ai nevoie,apoi atunci de ce nu rama nepliabila care oricum poate sa odihneasca de toamna in cuib si are circulatie in ambele sensuri adica dupa imperecherea matcii poate fi introdusa cu matca cu tot in noua locatie si se repeta procedeul putand fi folosite toate ramele din stupina nu doar cele cu balamari?

orbanstefan64

Citat din: oroles din Noiembrie 16, 2013, 09:48:38 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 16, 2013, 06:29:07 PM
Cu acea rama se omoara albine atunci cand se pliaza. Si ramele mele se pot imbina cate 2 si rezulta o rama intreaga.

Cred ca ai dreptate! Totusi, daca o pliezi cu atentie, simuland plierea, o parte din albine se vor feri.
cind ai 50-60 de nuclee ii cam peste mina sa tot bibilesti ........timpul ii problema cea mai mare
:hi: :hi: :hi:

oroles

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 17, 2013, 07:46:32 AM
Citat din: oroles din Noiembrie 16, 2013, 09:48:38 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 16, 2013, 06:29:07 PM
Cu acea rama se omoara albine atunci cand se pliaza. Si ramele mele se pot imbina cate 2 si rezulta o rama intreaga.

Cred ca ai dreptate! Totusi, daca o pliezi cu atentie, simuland plierea, o parte din albine se vor feri.
cind ai 50-60 de nuclee ii cam peste mina sa tot bibilesti ........timpul ii problema cea mai mare
:hi: :hi: :hi:

Asa e.
Trebuie sa recunosc ca acest capitol al formarii de matci sunt "cam descoperit". Pentru mine sunt cateva nedumeriri:
1. De exemplu, daca in momentul formarii roiului artificial introduc direct o matca neimperecheata, am sanse mai mici sa mi-o accepte? [logic asa ar fi] Ma gandesc ca daca ai stupi suficienti ii folosesti direct, fara a folosi nuclee. Citisem ceva variante cu bagarea noii familii la beci pentru constientizarea orfanizarii...
2. Cel mai greu mi se pare obtinerea matcii imperecheate. Daca de exemplu fac niste nucleuse, cum fac ca ramele din nucleuse sa mi le cladeasca? Am vazut niste metode cu lipirea de spetezele ramelor a unor bucatele de fagure artificial pe care albinele le iau in crestere. Pentru asta, insa, am nevoie de un numar mai mare de albine care sa cladeasca, nu?
3. La unii orizontali mi-am facut buzunarase pentru doua rame intregi, in ideea in care prind niste botci de roire sa trag ramele cu totul acolo, sau sa le folosesc pe post de mininuclee de imperechere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

orbanstefan64

#35
iata cum fac eu:
iau lada de transport roi scutur albina de pe faguri cu puiet capacit (daca ii greoi pt tine sa alegi albina doica atunci scoate rama cu puiet capacit si pune o undeva la umbra ,culegatoarea pleca si ramine numa albina tinara,doica) ,pun capacul il pun la umbra ,seara fac un tratament antivaroa si il bag in beci pina a trea zi dimineta astfel scap si de sporiii de loca nu te speria daca albina ii cam lesinata.intre timp nucleele sint pregatite cu hrana solida (cu nosestat )si cu faguri artificiali iau spritiera si dau pe albina dupa care  bag citeun polonic de albina  in fiecare nucleu si botca, le pun la umbra inchise iar seara pe pozitie si le deschid .le las cam 7 -8 zile fara sa umblu la ele .
poate nu i cea mai buna metoda dar eu am avut rezultate bune la acceptare,la imperechiat si la cladit faguri .nucleele le pun a la loc ferit de cruenti , soare, iar dupa ce controlez adaug din nou hrana,se intimpla cind unele se depopuleaza sau se suprapopuleaza dar nici asta nu reprezinta un risc ca imperechere sa nu aiba succes daca nu se respecta cele de mai sus  este riscul ca  nucleu sa ramina gol.
dupa obsevatiile mele procentul de imperechere este mai mare cu botca.
daca vrei sa cresti matci numai pt tine poti folosi si variantele descrise de tine. 

:hi: :hi: :hi:

oroles

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 17, 2013, 10:00:52 AM
iata cum fac eu:
iau lada de transport roi scutur albina de pe faguri cu puiet capacit (daca ii greoi pt tine sa alegi albina doica atunci scoate rama cu puiet capacit si pune o undeva la umbra ,culegatoarea pleca si ramine numa albina tinara,doica) ,pun capacul il pun la umbra ,seara fac un tratament antivaroa si il bag in beci pina a trea zi dimineta astfel scap si de sporiii de loca nu te speria daca albina ii cam lesinata.intre timp nucleele sint pregatite cu hrana solida (cu nosestat )si cu faguri artificiali iau spritiera si dau pe albina dupa care  bag citeun polonic de albina  in fiecare nucleu si botca, le pun la umbra inchise iar seara pe pozitie si le deschid .le las cam 7 -8 zile fara sa umblu la ele .
poate nu i cea mai buna metoda dar eu am avut rezultate bune la acceptare,la imperechiat si la cladit faguri .nucleele le pun a la loc ferit de cruenti , soare, iar dupa ce controlez adaug din nou hrana,se intimpla cind unele se depopuleaza sau se suprapopuleaza dar nici asta nu reprezinta un risc ca imperechere sa nu aiba succes daca nu se respecta cele de mai sus  este riscul ca  nucleu sa ramina gol.
dupa obsevatiile mele procentul de imperechere este mai mare cu botca.
daca vrei sa cresti matci numai pt tine poti folosi si variantele descrise de tine. 

:hi: :hi: :hi:
Multumesc!
Foarte frumos explicat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Rama din imaginile de mai jos este cea mai practica.

mihai.vr


romikele

Și una și alta, dar în principal la modul de îmbinare, unde riscul de a omorî albine e mult mai mic decât la rama cu balamale.
Înălțimea ramelor din pozele de mai sus este cea a ramei 3/4 (ME).

oroles

Citat din: romikele din Noiembrie 20, 2013, 08:20:02 AM
Rama din imaginile de mai jos este cea mai practica.
Si probabil cea mai greu de facut! :)
Imi place la nebunie cum arata...  Si cred ca este si practica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu e deloc greu de facut, cu o freza totul e simplu.
Speteaza superioara se poate realiza si din doua parti, lipite intre ele.

bismark

 Ok bine si pina nu iese puietul nu o mai poti folosi,deci trebuie alta rama la nucleu.De aceea eu am preferat rama intreaga in nuclee de 1-2 rame findca nu mai am aceasta problema, formind automat noua famile eliberind nucleul pentru o alta matca.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Acest nucleu este pe 2 corpuri, sunt suficiente rame pentru procesul tehnologic, acum de ex. familiile sunt pe ambele corpuri, cu toate ramele folosite.

oroles

Citat din: romikele din Noiembrie 20, 2013, 02:32:18 PM
Acest nucleu este pe 2 corpuri, sunt suficiente rame pentru procesul tehnologic, acum de ex. familiile sunt pe ambele corpuri, cu toate ramele folosite.
La anul, daca e bine tot, m-am gandit sa cresc si eu ceva regine pentru a-mi mari efectivul de familii. Daca am stupii pregatiti si reginele neimperecheate, cum pot sa fac sa ii inmultesc fara sa ma mai chinui cu nuclee? Mentionez ca vreau sa fac inmultirea primavara (sfarsit de aprilie) pentru ca asa m-am gandit ca albinele vor accepta mai usor matca. M-am gandit sa separ culegatoarea, sa ramana doica in stupii nou formati si sa le dau o regina neimperecheata, cum a zis @orbanstefan. In beci nu cred ca am loc pentru atatia stupi! :) Am ceva sanse de reusita?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani