baiuri si probleme intalnite in exploatarea micronucleelor?

Creat de kamy, Noiembrie 12, 2013, 07:18:04 AM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Asa am facut, am introdus cutia unsa cu miere si a fost rapid curatata, in seara urmatoare am introdus matca, iar peste 24 de ore nu avea nici o celula ouata, iar peste alte 24 de ore tot asa: zero oua. Peste alte 2 ore cand eram hotarat sa mut cutia la alta famile, hop ca a aparut un ou si nu am m-ai mutat-o. Seara urmatoare era toata cutia ouata si chiar cate 2 oua in cateva celule. Dar am pierdut 2 zile.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

oroles

Citat din: Bistriteanul din Noiembrie 20, 2013, 09:00:38 PM
Asa am facut, am introdus cutia unsa cu miere si a fost rapid curatata, in seara urmatoare am introdus matca, iar peste 24 de ore nu avea nici o celula ouata, iar peste alte 24 de ore tot asa: zero oua. Peste alte 2 ore cand eram hotarat sa mut cutia la alta famile, hop ca a aparut un ou si nu am m-ai mutat-o. Seara urmatoare era toata cutia ouata si chiar cate 2 oua in cateva celule. Dar am pierdut 2 zile.
Cred ca te-ai grabit cautand dupa 24 de ore. Si Dragos Gavrila spune ca se umbla dupa 4 zile.

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=T33lMyba8HU[/jwp]

Mai gasisem un filmulet mai vechi in care el si cativa apicultori, cautasera la fel, dupa 24 de ore. Au zis acelasi lucru, ca se vor intoarce peste 4 zile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pop alin daniel

eu cred ca mai conteaza si momentul din an cand se introduce matca

Bistriteanul

Citat din: oroles din Noiembrie 20, 2013, 09:14:13 PM
Citat din: Bistriteanul din Noiembrie 20, 2013, 09:00:38 PM
Asa am facut, am introdus cutia unsa cu miere si a fost rapid curatata, in seara urmatoare am introdus matca, iar peste 24 de ore nu avea nici o celula ouata, iar peste alte 24 de ore tot asa: zero oua. Peste alte 2 ore cand eram hotarat sa mut cutia la alta famile, hop ca a aparut un ou si nu am m-ai mutat-o. Seara urmatoare era toata cutia ouata si chiar cate 2 oua in cateva celule. Dar am pierdut 2 zile.
Cred ca te-ai grabit cautand dupa 24 de ore. Si Dragos Gavrila spune ca se umbla dupa 4 zile.

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=T33lMyba8HU[/jwp]

Mai gasisem un filmulet mai vechi in care el si cativa apicultori, cautasera la fel, dupa 24 de ore. Au zis acelasi lucru, ca se vor intoarce peste 4 zile.


Eu am verificat dupa 24 de ore ca sa vad daca sunt oua si sa stiu astfel cand va fi acea a 4-a zi, cand avem stadiul de lavra de o zi.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai.vr

Daca vrei sa vezi care larve sunt bune, te uiti la o rama care este ouata recent, iar la "granita" dintre oua si larvele mai mari, sunt larvele care pot fi transvazate. Daca transvazezi (transvazare uscata), larvele sunt lipsite de laptisor maxim cateva ore, pentru ca de indata ce tu introduci rama cu botculite, ele vor fi luate in lucru, adica vor fi hranite si incalzite.
Iar pentru o rata de succes mai mare, trebuie si stimulare in perioada aceea.

oroles

Citat din: mihai.vr din Noiembrie 21, 2013, 10:55:37 AM
Daca vrei sa vezi care larve sunt bune, te uiti la o rama care este ouata recent, iar la "granita" dintre oua si larvele mai mari, sunt larvele care pot fi transvazate. Daca transvazezi (transvazare uscata), larvele sunt lipsite de laptisor maxim cateva ore, pentru ca de indata ce tu introduci rama cu botculite, ele vor fi luate in lucru, adica vor fi hranite si incalzite.
Iar pentru o rata de succes mai mare, trebuie si stimulare in perioada aceea.
a
Le-am studiat si eu. Asa am idee cam cum ar trebui sa arate. Mi-e cam teama ca daca vor fi transvazate de mine, s-ar putea sa nu le ia in lucru. Am sa incerc si cu Nicot-ul si cu transvazare, sa vad cum ma descurc.

Intre timp am mai citit despre introducerea botcilor aproape de ecluzionare in roi nou formati si scrie acelasi lucru spus de @romikele. Adica se pot introduce dupa 24 de ore de la formarea roilor, riscul de a fi roase fiind mic. Probabil, cei care mi s-au plans ca au avut aceste probleme le-au dat botcile direct, fara sa mai astepte 24 de ore, caz in care roii nou formati au vazut botca ca pe un intrus, neconstientizand orfanizarea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

Pierzi vremea cu nicoatele,treci direct la transvazare dubla sau simpla,stimuleaza oleaca si ininte de transvazare ca sa fia albinele mai buiece,dar sa nu dai in santul celalalt de la cantitati mari albinele imbraca botcile in faguri(cu  miere)!

mihai.vr

Anul acesta aveam in plan cel putin o transvazare si stiam ca voi ramane cu cateva matci in plus, asa ca am improvizat niste micro-nuclee tip ghiveci   :) . Totusi nu reusesc sa le fac sa "functioneze".
Am incercat diferite metode si tot nu reusesc. Problema e ca apare furtisagul si asta imi decimeaza populatia din interior. Am avut turta (care continea un pic de Protofil), am dat sirop de zahar, am dat sirop gen Dulcofruct si in toate cazurile furtisagul ma facea sa desfiintez nucleul. Am dat chiar si matca gata imperchiata in micronucleu in speranta ca mirosul de matca le va speria pe celelalte, sau va face garzile sa fie mai agresive, dar degeaba. Am pus motorina pe langa micro-nucleu (in fata lui si pe masa pe care statea) si tot nu a incetat de tot furtisagul. Pe seara a mai ramas matca si cateva albine in jurul ei.
Ceva sfaturi, de la cei care aveti asaceva? Am citit cam tot ce era pe forum si am incercat sa aplic, dar ceva nu merge cum trebuie.

Cris

in primul rand acum nu se mai fac micronuclee
in al doilea rand micronucleele se populeaza cu albina tinara, cea mai pufoasa pe care o gasesti pe ramele cu puiet
in al treilea rand daca nu populezi cu albina tanara risti sa iti plece albina din nucleu,

P.S. eu am hranit cu turta si nu am avut probleme
nu stiu in ce masura viespile ar fi o problema
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mihai.vr

Nu e vorba doar de perioada asta de an. Ca am avut probleme din mai de cand am inceput cu ele. Albina am scuturat de ambele ture foarte multa. Si a fost si albina tanara in ele. Cand se declansa furtisagul, era de albine, nu cu viespi. Cu viespi am probleme pe la stupi, dar la micronuclee nu trag, nu stiu de ce. Apoi in ce priveste urdinisul nu cred ca incap 2 albine deodata pe el (am facut o gaura destul de mica).
Chiar nu vreau sa mai pierd botci sau matci sau albine asa degeaba... Mi-am propus sa imi iau un nucleu de imperechiere de la targurile din primavara (cu jumatati de rame de 1/2), dar as fi folosit si acestea mai mici. Chiar nu stiu ce sa ma incerc cu ele.

Cris

nu cred ca furtisagul este problema ta, dar cine poate sti, daca asta este problema cauta sa pui micronucleele mai departe de stupina, sau in alta locatie
dupa ce populezi micronucleele incearca sa le tii o zi la beci in intuneric, doar pe aerisire asta le mai linisteste
dupa ce le scoti de la beci lasale tot pe aerisire pana bagi botca sau matca, insa pe langa hrana trebuie sa le asiguri si apa (un burete cu apa)
eu asa am de gand sa fac

oricum vad ca cei ce se ocupa cu imperecherea matcilor un prea dau detalii  :P



,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

istodorescu vasile

lucrul cu nucleele de imperechere este o lucrare importanta in stupina.stiu cita suparare poti avea dupa ce ai crescut botcile ,ies matcile ,iar cind sunt gata de imperechere dispar din diferite motive.nuclee sunt de diferite tipuri, insa modul de lucru este aproape acelasi cu orice model.personal cresc anual intre 800 si 1000 de matci, pe care le pun la imperechere in mai multe tipuri de nuclee.fenomenul cu furtisagul se explica datorita faptului ca odata declansat  furtisagul,nucleele fiind mici sunt lipsite de aparare. eu procedez in felul urmator:primavara pe timpul infloriri pomilor fructiferi atunci cind au aparut trintori , fac primele transvazari. a 11-a zi de la transvazare, avind o ladita la care am adaptat o pilnie, scutur din familiile dezvoltate , de pe ramele cu puiet larvar, albine, in functie de nevoie. dupa ce am adunat in lada respectiva suficiente albine pentru a popula nucleii , cam 200 grame de albine pentru fiecare nucleu, ud albinele si le distribui cu un polonic la nuclei.am uitat sa spun ca inainte de distribuirea albinelar in nuclee, pun botcile, altoite pe ramele din mijloc.dupa ce le-am populat ,pun fiecaruia cam 100mlsirop in alimentator, si le pun in beci pentru 24 de ore. adica de asta seara pina miiine seara. dupa cele 24 de ore le scot pe vatra special destinata nucleelor, matcile deja fiind eclozate, dupa cele 24 ore de la instalare, albina tinara se stringe in jurul tinerei matci formind o mica colonie.las matcile respective din prima serie sa depuna puiet dupa ce se imperecheaza, pina ce se capaceste pe cel putin 2 rame,pentru ca in nucleu sa eclozeze albine astfel continuind ciclul , nemaifiind nevoit sa repopulez din nou cu albine.recoltarea de matci imperecheate o dirijez astfel incit dupa 2-3 zile de la recoltare nucleul sa primeasca botca  coapta gata de eclozionare. botcile sunt acceptate foarte usor fata de matcile neimperecheate acestea din urma fiind mai dificila acceptarea.in acest fel nu am avut probleme cu furtisag sau depopulari. de retinut;nu formez nuclee dupa data de 10 august. in acest caz esecul este foarte probabil.am observat ca acceptarea botcilor sau matcilor neimperecheate, difera in functie de modelul si puterea nucleului.apicultorii care cresc matci cunosc procedeele si poate li se pare banal ce am scris dar aceste rinduri le-am scris pentru cei care sunt mai la inceput. revin si relatez in detaliu etapele de crestere, astfel incit cei care vor sa-si creasca singuri matci, sa poata pune in aplicare.

mihai.vr

Cate polonice inseamna 200 de grame de albina? Ma gandesc daca nu cumva as putea pune mai multe albine/nucleu, pentru ca partea cu pusul in beci la rece eu nu pot sa o fac. Nu am unde sa le pun la rece in beci... ca nu am asaceva unde tin albinele. Micronucleele astea mici, as putea sa le pun in frigider cateva minute bune, dar la nucleul care vreau sa il cumpar (lada pe 6 rame 1/1) nu mai e viabila metoda.