cuie sau holsuruburi

Creat de brianoo_bz, Octombrie 25, 2011, 10:18:28 AM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: Alutus din Octombrie 30, 2011, 01:22:49 PMAzi am fost la D ...n sa cumpar o masina de insurubat. Nu aveau decat cu acumulator. Vazurati pe unde fuserati d-alea pentru 220?
De ce o vrei la 220? Cu acumulatori e mai practica. Eu mi-am cumparat asta de la Ikea: FIXA Pentru hobbisti e super, nu ma mai impiedic de prelungitoare iar daca trebuie sa dau o gaura sau sa bag niste holzsuruburi la o luna dupa ce am incarcat acumulatorul, pot sa o fac fara sa-l reincarc. Pretul este aliniat cu cel al produselor similare din magazinele de bricolaj (cel putin aici) iar calitatea este superioara. Dezavantaje? Are un singur acumulator, deci e doar pentru hobbisti, precum si faptul ca e Ni-MH, deci ca sa dureze cat mai mult trebuie incarcat macar o data la trei luni, chiar daca nu e folosit.

Alutus

Vreau sa reinoiesc  echipamentul si la momentul executiei voi lucra pe faze pentru a marii productivitatea. De exemplu debitare x 1000, spintecare x1000..... fixare cu surub  x 1000x12 bucati . Adica voi face o zi intreaga numai insurubari. Nu stiu daca o masina cu acumulatori va rezista in regimul acesta. Pe de alta parte vad ca cei cu experienta in domeniu spun  ca acel adeziv nu ar fi prea fiabil  si ca s-ar desface in timp. In USA nu se prea foloseste acest model de prindere numai cu adeziv si cu suruburi. Ei lucreaza in general cu cepuri (Finger sau Tzinc) Pana acum am lucrat cu cepuri F bine dar la un volum mare mai ca nu as incepe treaba mai ales ca-mi lipseste un atelier. Daca aveti concluzii mai indelungate cu aceste fixari cu suruburi si adeziv  va rog sa le comunicati
Ramane ca pana la iarna sa ma hotarasc ce model voi folosi.
Sa nu uiti Darie!

Obombo

#17
Citat din: Alutus din Octombrie 30, 2011, 07:05:20 PMAdica voi face o zi intreaga numai insurubari. Nu stiu daca o masina cu acumulatori va rezista in regimul acesta.
Asta e alta mancare de peste. Exista scule profesionale cu acumulatori dar au niste preturi de te doare mintea. Daca ai deja un compresor, o idee ar putea fi una pneumatica. Cat despre imbinari, pe aici se folosesc doar cuie sau holzsuruburi, eventual cu aracet D3, daca nu chiar fara lipici, si nimeni pana acum nu sa trezit cu stupi desfacuti. Cepurile sunt frumoase dar costa.

Adrian Roman

Aracet de calitate maxima si holzsuruburi. Dupa 6 ani de cand i-am facut, sunt intacti, spre deosebire de cei cumparati, care desi mai "tineri in uz", deja "tusesc"... :nod:

marius_vfp

Citat din: romikele din Octombrie 30, 2011, 12:33:32 PM
Nu crapa scandura daca este pregaurita cu un burghiu mai mic in diametru.
salut, ai dreptate dar e multa munca cand ai cateva zeci de cutii de ansamblat , sincer ca fiu am dar doar la capac gauri de 2,5 mm apoi cu holsuruburi de 40 pe 3,5 mm
alutus eu am incercat alta treaba  la o filetanta normala de 12 v  am scos bateria originala si am montat o mufa de alimentare separata la care am conectat cu fire o baterie de auto de 12v merge super am infiletat 1 saptamana si bateria nu dadea semne de oboseala .
spor la treaba la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

#20
M-am lamurit: Suruburi,  I... kea, ieftina, buna, acumulator masina sau redresor, durabilitate 100 de ani. Pana acum nu am folosit nici macar surubelnite in cruce.  In situatii curente am folosit o surubelnita normala . Probabil ca voi avea nevoie de mai multe capete de surubelnita pt mii de insurubari. 
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: Adrian Roman din Octombrie 30, 2011, 10:18:45 PM
Aracet de calitate maxima si holzsuruburi. Dupa 6 ani de cand i-am facut, sunt intacti, spre deosebire de cei cumparati, care desi mai "tineri in uz", deja "tusesc"... :nod:
De ce tusesc cei tineri? Ai pus un diagnostic?
Sa nu uiti Darie!

marius_vfp

salut, alutus, in legatura cu capurile de infiletat, ele sunt numerotate pz1 pz2 mai mic sau mai mare, fiecare are un unghi anume potrivinduse doar la un anume holsurub ,   forma gauri(crucea) fiecarui holsurub difera la unghi  tu va trebui sa cumperi mai intai capurile si cu ele in mana mergi la magazin si cauti suruburile potrivite, sau invers . surubul trebuie sa stea fix in capul sau fara sa joace , nu folosi capuri de proasta calitate risti sa te accidentezi , surubul joaca si sara capul chiar in deget (recunosc am pàtito de atunci caut calitate capurile roase tocite le arunc ), in filetanta vine mai intai port-capul magnetic in care se prind magnetic capurile , cauta ceva de calitate pzuri de germania tin si 1000 de infiletari fara probleme , filetanta mai putin conteaza trebuie totusi so reglezi  sa stranga atat cat trebuie nu prea tare sa nu ingroape surubul mai mult de 1-2 mm
sper ca nu am gresit cu ceva , batranii sa ma penalizeze
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dan motu


marius_vfp

multumesc dane , sper sa dau sfaturi bune , ceea ce am scris mai sus e doar din propria experienta , nu am tangenta cu tamplaria, de profesie invatator hobby electronica, mai nou apicultura , imi place sa fac de toate nu se stie in viata cei mai potrivit .
referitor la filetanta are in interior un tranzistor sau tiristor de putere pentru reglajul turatiei , aveti grija cei care lucrati mai mult sa nu se incalzeasca prea tare asta la sculele de"firma"  se poate modofica radiatorul acestuia pentru o racire mai buna .lungimea cablurilor dintre bateria auto si filetanta nu mai mare de 3 metri si nu mai subtire de 0,5mm diametru fiecare. 2*0,75 e perfect
spor la treaba iernare usoara
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Holzuri sunt mai trainice deci merita efortul investitiei(surubelnita electrica cu acumulatori sau nu).Ca sa stiti au aparut hoturi pentru lemn fara pregaurirea materialului (sa nu crape).
Sanatate tuturor apicultorilor

Dani V.

Daca nu vrei sa crape materialul cand infiletezi foloseste holsuruburi de 3 x50 daca folosesti turatie mare. Daca nu 3,5x50 si folosesti turatie mica. Da la atatea holsuruburi ti-as recomanda pe pe turatie mare la masina. Inca ceva. Poti sa iti iei o masina pe 220 ca merge f bine raportat pret/calitate. Am un in atelierul de tamplarie de 3 ani si am dat pe ea numai 180 lei. E un Einhell. Am cumparat-o de la praktiker. Acuma depinde de cum ai norocu  :D. Si inca ceva nu mai cumparati holsuruburi de la Dedeman. Sunt niste escroci de zile mari. Ei le cumpara de la SEA (distribuitor de la care cumpar si eu firma mica) si le vand si de 10 ori mai scump. Am vazut pe pielea mea ca imi mai trebui vro 3 buc de holsuruburi de 6x120 si era in zona Dedeman. Si erau chiar de 10 ori mai scump decat le cumpar eu deobicei.
Foloseste aracet D4 as recomanda, holsuruburi si mai bate si vreun cui 2 si te tin 100 de ani  :wink2:
spor sa ai ca o sa ai nevoie

Alutus

Spui  ca sunt si la 220? Este de insurubat sau este de gaurit  si insurubat ca secundar ? Eu am si niste stupi facuti anterior conform modelului prezentat de voi , este drept fara a folosi si clei, si s-au valurit pe la imbinari. Cei pe care ii aveti sau i-ati facut sunt suficient de rigizi in sensul de a nu se deforma cand ii ridic si ii deplasez, tinand cont de faptul ca eu ii supun unui regim dur de ridicari si inversari timp de cca 8 luni?
Sa nu uiti Darie!

Dani V.

Ce se gaseste la 22o e cu gaurire si insurubare. E foarte buna. Einhellul meu are si regulator de turatie.  uite pe situl asta si gasesti pe acolo http://www.abric.ro/product--bormasina-einhell-btid-650-e--104.html . Linku e cu masina care o am eu. Vezi ca gasesti si cu 2 acumulatori pe la 110 lei. Eu nu am avut probleme de astea. E drept folosesc si adeziv d4 care e mult mai rezistent. Si inca ceva nu recomand ca scandura sa fie mai lata de 11-12 cm. Tai fasii de pana la 12 cm si le imbini intre ele nu pui o scandura lata de 30 cum am vazut la multi  :D. Modelul care am inceput sa il folosesc si eu cu peretii lateralii de 25 si fata spate de 35 este foarte rigid. Am vazut unu dupa 30 de ani de folosinta si era in stare buna ca ma iducea inca vro 10 ani.

Alutus

Problema mea este mai ales la partea superioara unde partea inalta a faltului se rasfrange spre exterior. Incerc sa fac o poza pentru a intelege retinerile mele fata de acest tip de stup. Pana atunci te rog sa faci o fotografie cu un colt al stupului vazut de sus.
Sa nu uiti Darie!