cuie sau holsuruburi

Creat de brianoo_bz, Octombrie 25, 2011, 10:18:28 AM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

pentru imbinari ce folositi?
cuie sau holsuruburi ?
ce imi recomandati?
holsuruburi ce dimensiune?

avva mihail

nu am stupi, dar cel mai practic mi se pare holzsurubul. la toate imbinarile casnice folosesc numai holzsuruburi si sunt foarte multumit de ele. lemnul lucreaza in timp,din pricina umezelii. un cui nu poate tine strans mult timp o imbinare, dar holzsurubul poate sa o faca. in cel mai rau caz il mai strangi putin, fara sa deranjezi albinele, pe cand datul cu ciocanul intru-n cui dintr-un stup plin cu albine nu mi se pare o idee prea stralucita
Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă. Ecclesiasticul 11,3.

avva mihail

depinde de grosimea lemnului. pentru o grosime de:
1-2 cm folosesc holzsuruburi de 4mm x .....
3-5 cm folosesc holzsuruburi de 5mm x .....
de la 5 mm folosesc holzsuruburi de la 6mm in sus
Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă. Ecclesiasticul 11,3.

marius_vfp

salut , ambele sunt practice , dar cele mai bune ar fi capsele de 40 mm batute cu capsator pneumatic , spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

Eu folosesc holtsuruburi , tin mult mai bine ca cuiele si au avantajul ca le poti scoate , poti demonta lada sa o repari , cuiele sunt problematice daca se strimba scindura de la umeazeala acestea ies astfel apar gauri in lada .

teo

cel mai indicat e sint capsele  de 4 sau 5 cm batute cu capsatoru , doar tot assa de bune sint si holsuruburile nu strinse foarte tare finca crapa scindura .

cristi ciuc

#6
Şi eu mă pronunţ categoric pentru holzsuruburi.
De exemplu, pentru stupii de 2 cm grosime merg cele de 5 cm. lungime şi 3.5 mm grosime.

milu56

Holsuruburi de 50 x 3,5   sau 60 x 4 dupa caz cu cap drept ca nu cu cap conic sa nu crape scandura.

tassevasi

 Holsuruburi pt lemn ,si ca sa nu crape lemnul dai mai inainte gaura cu spiral mai mic ,faci un mic sanfren si merge cel cu cap conic de minune ,cred ca-i cea mai buna prindere .
   Numai bine si spor la treaba

Dani V.

eu as recomanda dolsuruburi de 5x3,5 plus cuie de 5 capsate cu capsator. Eu in plus de asta la imbinari folosesc si aracet D4.

costea srl

cele mai bune holzsuruburi sint cele ptr rigips carton

marius_vfp

salut, ceea ce am observat la negrese e ca se infileteaza mai usor strag bine dar fata de albinoase crapa scandura mai usor
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

#12
Citat din: Dani V. din Octombrie 26, 2011, 02:43:32 PM
eu as recomanda dolsuruburi de 5x3,5 plus cuie de 5 capsate cu capsator. Eu in plus de asta la imbinari folosesc si aracet D4.
Azi am fost la D ...n sa cumpar o masina de insurubat. Nu aveau decat cu acumulator. Vazurati pe unde fuserati d-alea pentru 220?

Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Citat din: Alutus din Octombrie 30, 2011, 01:22:49 PM
Azi am fost la D ...n s-a cumpar o masina de insurubat...
De ce nu ai scris DEDEMAN? Nu a functionat tastatura? =)) =))
Pe Apiardeal se permite postarea numelor de firme, marci, link-uri catre alte site-uri!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan motu

eu de cativa ani folosesc holsuruburi,din alea care se folosesc si la rigips de 40mm ,am folosit si capse dar nu am fost multumit,acum capsele le folosesc numai la fixare cand inchei lazile dupa aia le dau cate trei holsuruburi pe cant si gata,cuiele cedeaza la fel ca si capsele,daca ploaie pe lazi scandura se unfla putin si scoate cuiul sau capsa un milimetru sau poate doi iar pe urma cand o arde soarele scandura revine la normal iar capul de la cui sau capsa nu mai strange