buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

marine... esti kriminal
multumim pentru invataturi
esti atat de simplu si de practic incat nu incetezi sa ma uimesti
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marinlm64

pusu şi eliberatu mătchi în nucleus

POSTASUL

Marine da ai inmuiato rau de tot  in miere  :rotfl: :rotfl: nu se ineaca ?? :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

valter

Marine te pup zdravan de la Constanta.

Stiti de ce apicultura e frumoasa...pentru ca e simpla.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Marine, am observat ca ramele au leatul de sus si cel de jos identice. Pot fi puse in stupi cu orice parte in sus?

marinlm64

eu în stupărit am căutat să lucru cît mai simplu da să fie cît se poate de bine si tot ca să pot face eu,  chiar si nucleusele ramele sunt asa de mari că merg 3 alături întun ram de az si ele se pot pune si în sus si în jos . 3 sânt deajuns ca să nu fugă mătchili din nucleus , sami părăsească nucleusu se întîmplă din 25 -30 de nucleuse întro vară, sa pîrăsească 5 aproximativ, deci puţine . mătchili nu se îneacă nici una de cînd stupăresc dar se întâmplă tot la zece sa mă celuie una si sa zboare afară dar  se întoarce cu siguranţă în nucleus ... numai bine   

4unix

Dl. Marin este un mare castig pentru noi, profit de ocazie sa va felicit si sa va multumesc pentru postari domnule Marin.

Numai bine!

Calin Catalin

Va transmit si eu respectul meu  si va rog daca vreti sa imi explicati cum faceti tigara aceea de fum din filmulet. Am incercat si eu din carpe cu ziar, dar nu mi-a iesit. Mi se stinge de fiecare data.
Multumesc!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Ozzy

Batranul de la care am cumparat eu stupii folosea un  sul facut din panza de sac de iuta. Aceasta odata aprinsa , nu se mai stinge decat cu apa.
Metoda pe care am adoptat-o si eu pentru ca mai dureaza pana imi voi completa inventarul apicol .

mape 48-petru manea

acel "trabuc " il folosesc si eu
se face astfel :  se taie o bucata din sac iuta de 15x 15 cm si se ruleaza pe picior cu palma si se face strans apoi se aprinde cu lampa de gaz ---arde 20-30-minute
materialul poate fi si bumbac 100%
"trabucul "facut din sac de iuta se leaga cu sarma suptire altfel se desface

marinlm64

 pipirig de afumat stupi
nustiu cum îi zice pe româneste dar iată fotografia, eu tot cu pipirig afum stupi este cel mai bun fum ,creste prin belti si se strînge vara la coasă mai verge ca sa nu se ciupele ... la albină nui place fumu deloc dar insctinctu ei e asa de mii de ani de cînd o trăit prin scorburi de copaci cînd trăznea si se aprindeau pădurile sasi ie cît mai îngrabă rezerve în guşă si sa părăsească locuinţa....cu  burta plină nu mai împunge asa,  si daia noi afumăm ca sa la linistim,, dar noi le dam stres atunsi . trebuie cît mai putin fum, cu dârză si cârpe nui bun că face fum acru  eu nici odată nu am folosit dârză , mai este o ciupercă prin păduri carei foarte bună de afumat dar la noi nu ieste aia. sa tină mai lung pipirigu eu îl moi în ceară da nu tare  si atunci am 3-4 toată ziua, face un miros de ceară foarte frumos... salut si numai bine

bee_lover

Sunteti un adevarat castig atat pentru apicultori cat si pentru forum. Va salut si asteptam cat mai multe imagini si filmulete din stupina  :bravo:

Toma Sergiu

La noi se spune maciuli, eu vad aceste maciuli cum ies la poarta pentru ca trece un parau mic si ele se dezvolta cel mai bine in locuri cu multa apa, unde vedeti treistie ar trebui sa fie si aceste maciuli. Habar nu am avut ca se poate face fum din aceste maciuli. Multumesc foarte mult domnule Marin sunteti un om deosebit

Mircea77

Mai simplu si mai romaneste este PAPURA. Iar in cazul nostru este spicul plantei - apare in iulie-august.
Balti, rauri, parauri sunt peste tot..........nu va trebuie decat spor la cules.

Florin_Dan

Si eu am  langa stupina o mlastina cu papura, am sa culeg. Multumesc de ,,patent".