buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

poze

marinlm64

măi.... numă  mă lăudaţi căci toată iarna mă puneţi să fac numa la filme ...    :razz:

tassevasi

O ideie excelenta ,care pe multi ne va  ajuta si vom realiza cu minim de costuri un topitor de clasa . =D> =D> =D>
  Sa fiti sanatos  domn Marin .


Da de ce sa nu va laudam ,daca meritati  :bravo:

mape 48-petru manea

Citat din: marinlm64 din Noiembrie 06, 2011, 08:57:56 PM
măi.... numă  mă lăudaţi căci toată iarna mă puneţi să fac numa la filme ...    :razz:
poti sa pui poze si filme si din activitatea ta agricola

pharaonu75

Extraordinare poze!
La primavara, in timpul culesului de salcam, vom avea ce pune pe fundalul forumului!

Marine, am vazut pe fosta ta pagina de youtube, un film cu cresterea matcilor si unul cu un suport triunghiular (nu mai stiu pentru ce anume era folosit)!
Mai ai acele filme? Tare as vrea sa le mai vad!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Ce pot face doua maini dibace! Foarte frumoase si instructive filmele de la Marin.   :hi:
  Vin si cu cateva observatii.
  Daca la faguri ajunge numai abur, nu conteaza daca apa este dura, cu carbonat de calciu. Eventual o depunere pe fundul cazanului, care poate din cand in cand sa fie detartrat.
  Ceara obtinuta asa nu este dezinfectata, pentru ca in cazan nu se face mai mult de 100 grade Celsius, iar temperatura de sterilizare trebuie sa fie peste 121 grade.
  E foarte buna racirea lenta, pe durata mare, dar scopul ei este ca mizeriile care mai sunt in ceara sa se poata sedimenta, adica sa se lase la fund. La aceasta ultima topire poate sa se puna si apa. De data asta apa e bine sa fie de ploaie sau dedurizata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mircea77

Stefan1 imi permit o observatie: Temperatura intr-o asemenea cuva este mai mare de 100 de grade Celsius. La 100 de grade este punctul de fierbere al apei iar in cuva aburul are o temperatura mai mare pentru ca sursa de incalzire nu este indepartata, deci aburul este supraincalzit.
Oricum anul asta o sa-mi fac si eu unul si o sa fac masuratori cu un termometru industrial ca sa vin cu date concrete pentru a sustine ceea ce am afirmat.

marinlm64

ai dreptate mircea aburul are temperatură mai mare ca punctu de ferbere a apei .la o tură de 15 rame timpu de topit al cerii este cam 40 de min. oare ce sporă poate ponosi sa zic 25 30 de min fincă aburu nui mintun pînă se ferbe apa.eu sigur de 17 18 ani am presa si folosesc doar ceara mea din stup da nu mi so întămplat odată sămi infectez stupi dar sa stiti ca nam topit nimănui ceară  asa că dacă strămosi nostri or folosit sacu si nor rămas fără stupi asa si noi no sa rămănem  fară stupi din cauza topitului . eu măncred în ceara mea, dar nam încredere în ceara ce aş fi cumpărato de la un privat ...mulţam tuturor .

marinlm64

#38
stativu la presa de ceară

http://youtu.be/7ao5T9VZcok

Mircea77

Sa intelegem ca urmeaza si episodul cu utilizarea presei ? Si daca da, ce fel de presa folositi ?

marinlm64

persa cu mâna dimenzia 30 x40 a fost pusă pe canalu meu ce lam sters asa că o sămi trebuie putin timp dacă aflu filmu iar dacă nu atunci pînă nu presez ciara care fac deobicei iarna ca atunci am timp ...salut

marinlm64

poze de la pădure

POSTASUL

 donu Marin 100 de puncte pentru masa inprovizata din cateva lemne  :rotfl: :bravo: si as vrea sa mai precizes ceva  , ce colegii cred ca nu au sesizat  pana acum  :roll: . De data asta nu te mai laud pe tine   :rotfl: si vreau sa o felicit pe pe doamna  @};-  care vad ca e nelipsita in treburile stuparitului , deci sucesul dv se datoreaza faptului ca aveti un asemenea ajutor , felicitari  :bravo:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

#43
Citat din: marinlm64 din Noiembrie 07, 2011, 03:37:25 PM
stativu la presa de ceară

http://youtu.be/7ao5T9VZcok

Despre acest suport vorbeam in postarea mea anterioara!
Ingenioasa minte a avut cel care a proiectat-o! =D> =D>

Multumesc pentru film! :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

acest suport lam văzut la tv dar numa 5 secunde lo arătat.. o noapte nam durmit până nu iam dat decapăt cum ar putea fi si cum aş fi putut eu sal fac asa că uite a iesit cumva dar funcţionează sunt maistori si mai mari ca mine si pot sal facă si mai bine . este un ajutor mare că numai trebuie sa ridic presa de sute de ori ,...un mare ajutor am în stupină de la mări adică maria margareta ea este în tot locu cu mine, ia pe lîngă ce mă ajută ,mă si filmează asa că filmele astea nus numa de mine ci si de ea ....salut