Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: romikele din Iulie 02, 2013, 08:49:56 AM
Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 07:49:24 AM
Intrebarea e daca doar se uita sau si instaleaza? :))

De la afișarea linkului de download Cylon Linux s-a descărcat de 14 ori, 13 din RO și 1 din Sri Lanka, ultimele 7 descărcări fiind din 01.07.2013  :wink2:
Numai? Foarte putine!
Sa nu ma intelegi gresit! E o distributie buna dupa cum se vede. Nu cred insa ca este pentru incepatori. Chiar si eu care sunt destul de avansat in ale linuxului as avea probleme. Securitatea e cea care ma ingrijoreaza.

Orcine poate sa isi faca propria distributie de linux cu remastersys, asa ca nu vad de ce as folosi Cylon Linux. Prefer distributii mai consacrate. Zorin OS ramane favorita mea. De fapt o utilizez chiar in acest moment...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 08:12:06 AM
Citat din: marian_6777 din Iulie 02, 2013, 08:08:14 AM
Pai daca se uita, inseamna ca sunt interesati. Macar din curiozitate il vor instala. Poate intrand aici, se vor apuca si de apicultura. Mai sti...? :rotfl:
Una e sa mergi in piata si sa te uiti si alta e sa mergi sa cumperi! E una dintre cunostintele din marketing ce nu trebuie ignorate...

Cind teau invatat "marketing" ce teau invatat pt situatia care , mergi la piata si nu sint preturi, poti lua orice ce este de cite ori vrei????

Spre ca nu teai suparat, doar asemanarea ta nu se prea potriveste. Intreadevar mergind la piata te poti uita sau poti si cumpara dar in lumea linuxului nu prea sint preturi.... eventual donatii ocazionale, deci care se uita mai mulot ca sigur ca si iau caci oricum este pe gratis.

Miahi cred ca mai inteles gresit cu TVMaxe. Lam instalat din Softwere Centre dar vazind cai bazat pe repozitori ma gindeam eventual dacai posibil sa instalez repozitorul lui TVMaxe in XBMC caci eu prefer cel din urma si de ce sa am o gramada cind pot sa am doar una cu tot ce vrei in el.

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 02, 2013, 05:26:00 PM
Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 08:12:06 AM
Citat din: marian_6777 din Iulie 02, 2013, 08:08:14 AM
Pai daca se uita, inseamna ca sunt interesati. Macar din curiozitate il vor instala. Poate intrand aici, se vor apuca si de apicultura. Mai sti...? :rotfl:
Una e sa mergi in piata si sa te uiti si alta e sa mergi sa cumperi! E una dintre cunostintele din marketing ce nu trebuie ignorate...

Cind teau invatat "marketing" ce teau invatat pt situatia care , mergi la piata si nu sint preturi, poti lua orice ce este de cite ori vrei????

Spre ca nu teai suparat, doar asemanarea ta nu se prea potriveste. Intreadevar mergind la piata te poti uita sau poti si cumpara dar in lumea linuxului nu prea sint preturi.... eventual donatii ocazionale, deci care se uita mai mulot ca sigur ca si iau caci oricum este pe gratis.

Miahi cred ca mai inteles gresit cu TVMaxe. Lam instalat din Softwere Centre dar vazind cai bazat pe repozitori ma gindeam eventual dacai posibil sa instalez repozitorul lui TVMaxe in XBMC caci eu prefer cel din urma si de ce sa am o gramada cind pot sa am doar una cu tot ce vrei in el.

1.Ok sa zicem ca te duci la piata si poti sa iei gratuit mai multe lucruri, unele de calitate indoielnica si altele mai bune. Ce ai alege? Eu zic ca pe cele mai bune.
2. Sa zicem ca pe piata ai doua produse, unul american si unul chinezesc. Pe ambele le poti lua gratuit cum ai zis tu! Pe care il alegi? Cred ca pe cel american ca se stie despre chinezi ca fac marfa proasta.

Mai vrei exemple?

Cat despre XBMC si TV-Maxe nu cred ca le poti integra. Cred ca XBMC are repository doar pentru ADD ON! TV-MAXE nu e ADD ON ci un program!
Daca reusesti sa imi spui.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 03:11:37 PM
Nu cred insa ca este pentru incepatori. Chiar si eu care sunt destul de avansat in ale linuxului as avea probleme. Securitatea e cea care ma ingrijoreaza.

Orcine poate sa isi faca propria distributie de linux cu remastersys, asa ca nu vad de ce as folosi Cylon Linux. Prefer distributii mai consacrate. Zorin OS ramane favorita mea. De fapt o utilizez chiar in acest moment...

Care este diferenta intre Cylon si Zorin? Ma refer la cele de fond, nu briz-brizuri! NICI UNA!
Atat Linux Mint, cat si Ubuntu, Zorin, Cylon s.a.m.d. au la baza taticul DEBIAN.
Pe toate la un moment dat le aduc la un numitor comun, aceleasi aplicatii, aceleasi setari.
Problema se pune cand cineva n-are timp, n-are chef sau inca nu ii e la indemana sa faca astfel de adaptari, configurari, instalari sau eliminari de aplicatii si vrea sa aiba cat mai mult la pachet!
Aici e bun Cylon, iar ca live Knoppix!
:hi:

romikele

Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 03:11:37 PM
Zorin OS ramane favorita mea. De fapt o utilizez chiar in acest moment...

Zorinul meu are kolourpaint si vlc... al tau are?  :smile: :hi:

romikele

Am trecut la tata Debian 7.0

Aici e o problema cu softul proprietar, asa ca a trebuit sa sap pentru a instala adobe flashplayer.
Am facut asa:
Citat~$ wget -nd -r -P /home/user/Desktop http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/pdc/11.2.202.291/install_flash_player_11_linux.x86_64.tar.gz
~$ cd ./home/user/Desktop
~$ tar xvf install_flash_player_11_linux.x86_64.tar.gz
~$ sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
~$ cd ./usr/bin
~$ sudo cp flash-player-properties /usr/local/bin

romikele

O nouă provocare în Debian.
Am instalat xampp, dar la incercarea de deschidere a phpmyadmin a apărut eroarea
#2002 - The server is not responding (or the local MySQL server's socket is not correctly configured)

Am rezolvat problema astfel:

1. În fișierul: /opt/lampp/phpmyadmin/libraries/config.default.php am modificat linia
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'localhost';
în:
$cfg['Servers'][$i]['host'] = '127.0.0.1';

2. Am dat în terminal (ALT+F2) comanda:
$ sudo service mysql stop

3. Am restartat Firefox și am deschis http://localhost/phpmyadmin ... și MERGEEE!

O problemă similară am întâlnit-o la PCLinuxOS, dar atunci nu am găsit rezolvarea..... GO DEBIAN !!! :yes: :lol:

romikele

Mașina virtuală merge perfect.

oroles

Citat din: romikele din Iulie 02, 2013, 10:54:53 PM
Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 03:11:37 PM
Zorin OS ramane favorita mea. De fapt o utilizez chiar in acest moment...

Zorinul meu are kolourpaint si vlc... al tau are?  :smile: :hi:
Al meu are de toate. Am varianta profesionala pe care am dat 10 euro. Are o groaza de softuri, majoritatea utile dar multe inutile. Varianta free are si ea multe softuri

De ce cred eu ca Zorin e diferit.
1. Se aseamana cu Win 7 si Win XP. Interfata e foarte asemanatoare. Asta il face mai usor de utilizat. Cu Unity pierzi timpul, si cu
Cinnamon de la LM la fel. LM era favoritul meu dar are o groaza de buguri la variantele noi. Nu pot folosi DIGI net mobil. Are mari probleme.
2. Merge repede. Daca vrei fac o comparatie cu Cylon si oricand il bate.
3. Buguri aproape deloc. Nu am gasit ceva sa nu mearga.
4. Zorin OS Ultimate vine configurat direct pentru rularea de softuri pentru win (cu terminatia .exe). Tot ce trebuie sa faci e sa dai doua clickuri pe executabil. Am softul acela de pe forum (Apicultura.exe) si dau dublu click pe el. Mi-l deschide mai repede ca Win8. :)) In plus vede si iconitele de la executabil. Un  novice nu isi da seama ca am un linux si nu un windows.
5. Update-urile nu distrug sistemul de operare. Am patit-o pe Ubuntu chiar dupa un update de kernel din Update Manager! Mi-a murit interfata grafica. Si da-i recuperare de date apoi.
6. Vine cu compiz gata configurat (Cub, weebly windows,etc).
7. Auzi foarte rar procesorul. Pe Win8 cat merge compul, atat merge si coolerul. Am licenta win8 si am renuntat definitiv la ea. Tineam Win pt ca aveam nevoie de niste programe utile pentru doctorat.
8. Bateria tine dublu fata de Win si fata de Ubuntu.

Eu unul imi doream de mult timp ceva asa de simplu, fara dockuri, fara unity, fara cinnamoane care nu merg si fara alte lucruri inutile.

In plus in varianta Ultimate iti baga softuri noi.

Ce n-am inteles eu e de ce cei de la Canonical imi baga Empathy in calculator? E jenant! Se blocheaza si nu mai merge decat cu un restart.

M-ati batut la cap atatea zile cu Cylon incat o sa il testez si eu... in VB. :P

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

struan

Citat din: romikele din Iulie 03, 2013, 05:14:01 PM
Mașina virtuală merge perfect.

O mica observatie. Foxit e mai rapid decat Acrobat Reader. Eu il prefer pe Windows. Pe linux am Okular.

romikele

Am si Foxit respectiv Okular, dar m-am obisnuit cu Acrobat Reader.

oroles

Citat din: struan din Iulie 04, 2013, 06:55:27 AM
Citat din: romikele din Iulie 03, 2013, 05:14:01 PM
Mașina virtuală merge perfect.

O mica observatie. Foxit e mai rapid decat Acrobat Reader. Eu il prefer pe Windows. Pe linux am Okular.
Si mai rapid decat toate e Sumatra PDF reader.  :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 04, 2013, 08:10:58 AM
Si mai rapid decat toate e Sumatra PDF reader.  :)

Am și Sumatra!  =))

Kov iulian


marian_6777

Dragilor, am instalat Zorin. Pot sa va spun ca acum coolerul merge ok, temperatura la fel este ok. Pana acum a mers tot ... youtube, filme, muzica, messenger. In Wine, unele programe au mers, altele nu, aici vorbesc de bsplayer sau winamp. Primul ma interesa pentru faptul ca-mi gasea automat subtitrarile. Dar aici am o groaza de playere, deci nu este o problema ca nu functioneaza. Sper insa sa gasesc ceva asemanator daca exista.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.