Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

serban

Bine ați revenit pe forum!

dan sebastian

Citat din: calmusdaniel din Aprilie 19, 2017, 06:40:10 PM
Un adevărat prieten pe care il stimez si il apreciez! :hi:
Sper că la mine va referiți !!! Mulțumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel


calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Aprilie 19, 2017, 07:10:48 PM
Citat din: calmusdaniel din Aprilie 19, 2017, 06:40:10 PM
Un adevărat prieten pe care il stimez si il apreciez! :hi:
Sper că la mine va referiți !!! Mulțumesc !
Sigur ca la tine!

calmusdaniel

Ultima mea achizitie de la ICDA

bismark

    Seamana cu al meu dar e facut cu o suflanta pentru gratar cu o baterie de 1,5 volti,mare a mea am facut-o cu o baterie R6 mica, merge perfect numai ca eu i-am facut unde vine inadit o camera de pus fitilul de varachet.E o poza pe pag.mea.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MirceaCalin

Citat din: calmusdaniel din Aprilie 20, 2017, 08:29:18 PM
Ultima mea achizitie de la ICDA

Să ne informaţi cum se "prezintă" !
:hi:

Eugen B

Si eu am luat de la targ din arad. La toamna vedem

un Finut

Domnul Daniel, așa arată salcâmul la mine, pana acum nu a dat bruma in noaptea asta se anunța ceva cu minus. La dv cum este salcâmul?

calmusdaniel

Citat din: MirceaCalin din Aprilie 20, 2017, 09:07:17 PM
Citat din: calmusdaniel din Aprilie 20, 2017, 08:29:18 PM
Ultima mea achizitie de la ICDA

Să ne informaţi cum se "prezintă" !
:hi:
Eu zic ca e bun,are unele avantaje cum ar fi ca apicultorul nu mai inhaleaza fum,fitilul se introduce intr-un locas special,poti sa reglezi intensitatea aerului,dar am sa spun mai multe in urmatorul filmuleț.

calmusdaniel

Citat din: Eugen B din Aprilie 20, 2017, 09:20:54 PM
Si eu am luat de la targ din arad. La toamna vedem
Parerea mea e sa începem dupa salcam 2 cu tratamentele,cs in toamna  nu stiu daca mai avem  la ce face.Cei care au facut numai  in toamnă tratament nu prea mai au albine acum.

calmusdaniel

Citat din: un Finut din Aprilie 21, 2017, 02:42:25 PM
Domnul Daniel, așa arată salcâmul la mine, pana acum nu a dat bruma in noaptea asta se anunța ceva cu minus. La dv cum este salcâmul?
Putin  mai mic e la mine,s-ar putea ca la noapte sa fie temperaturi sub 0 grade.Poate scăpăm de frig.

calmusdaniel

Citat din: bismark din Aprilie 20, 2017, 09:04:35 PM
    Seamana cu al meu dar e facut cu o suflanta pentru gratar cu o baterie de 1,5 volti,mare a mea am facut-o cu o baterie R6 mica, merge perfect numai ca eu i-am facut unde vine inadit o camera de pus fitilul de varachet.E o poza pe pag.mea.Cu respect ^:)^ :bzz:

  Până la urma nu contează cum e facut important e sa fie eficient :hi:

Eugen B

Cred ca nu se intelege ce scriu. La toamna voi folosi aparatul, nu am spus ca nu mai folosesc altceva pana atunci.
Nu dau fum cand am caturile pe stupi. O sa dau mavrik 2F . Toamna cand nu am caturile voi da cu varojeturi tratamente, am vreo 3-5 varojeturi.
Voi avea ce baga in iarna, eu asa sper, dar sigur daca nu voi baga nu va fi varroa de vina.
Primavara asta notez undeva sigur, familiile sunt foarte puternice si sanatoase, sper sa am unde culege cu ele  :rotfl:

tinumaftei

Cei mai multi fac tratament fara sa vada care este nivelul de infestare si eficienta tratamentului. Prima data trebuie facut un sondaj pe 5% din efectiv cu varachet in varianta clasica (sau alt acaricid cu actiune imediata). Daca in aprilie sau mai cad pana in 20 de acarieni in 24 de ore, orice tratament cu fum este ineficient fiindca populatia de acarieni este 85-90 in puietul capacit. Pana la tei trebuie tratamente cu actiune indelungata, altfel chimizam bietele albine inutil.