Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

A mers culesul la dvs.?
Familiile cum se prezinta?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Mai 23, 2016, 09:43:52 AM
A mers culesul la dvs.?
Familiile cum se prezinta?

  Ce sa zic despre cules,dezastru la salcam 1,acelasi dezastru e si la 2,vom vedea la 3,pt ca voi urca mai sus.
Acasa acelasi dezastru.Parerea mea e ca avem un an mai prost ca 2014.
Poate ca ar trebui ajutati apicultorii cu subventii,in momentele astea critice,si cred ca impozitul pe stupii de albine e o greseala,am ajuns sa facem apicultura doar pt supravietuirea familiilor de albine.

merak

Dupa 3 ani de inmultiri, fara productie, este anul in care m-am decis sa fac si eu ceva miere :)
Dupa 3 ani m-am convins ca stuparitul e una dintre cele mai proaste idei de afaceri(lasand la o parte partea cu fondurile care nu ma intereseaza). Am ramas pe idea unei stupine pentru nevoile familiei si a apropiatilor. Nu imi pare rau de efortul depus insa asta e realitatea. In general orice productie locala e descurajata din start de catre stat care este cel mai mare hot iar asa zisa lupta actuala anti coruptie e de fapt o lucrare psihologica perfida.
Doamne da-ne sanatate sa le putem duce pe toate.

dan sebastian

Nu te descuraja. O sa vezi ca si apicultura e profitabila, dar nu tot timpul. Conteaza contextul meteo peste 80 %. Restul tine si de apicultor. Oricum din apicultura nu te poti imbogatii. O sa traiesti mai sanatos si mai fericit. Atat !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Apicultura, este profitabila, atunci cind la o familie produci maxim 10 kg miere pe an,cel putin 2 roiuri pe care sa le vinzi si din vinzarea surplusului de miere,ciara,propolis  si alte produse.Si acum calculul,la 10 kg miere cu 10 lei deci =100 lei ,un roi il vinzi cu 4-5 rame cu 250 lei, deci ai un profit de 350 lei ,cheltui 100 lei cu rame si foite si iti ramin 250 lei pentru a te dezvolta.Cel putin asa procedez eu.Asta la stationar un roi il tii pentru tine.Daca aveti alte calcule va rog sa le suprapuneti si sa documentati.Depinde si de zona,eu nu dau zahar sau alte produse decit mierea produsa de albine.Deci cheltuieli zero.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Mai 23, 2016, 02:23:54 PM
Nu te descuraja. O sa vezi ca si apicultura e profitabila, dar nu tot timpul. Conteaza contextul meteo peste 80 %. Restul tine si de apicultor. Oricum din apicultura nu te poti imbogatii. O sa traiesti mai sanatos si mai fericit. Atat !

Eu nu ma descurajez asa usor,am mai trecut prin ani din astia,eu vorbesc despre situatia in care se gasesc marea majoritate a apicultorilor romani.Daca in ultimi ani apicultura a fost profitabila pt tine,ma bucur! :hi:

calmusdaniel

Citat din: bismark din Mai 23, 2016, 03:23:02 PM
   Apicultura, este profitabila, atunci cind la o familie produci maxim 10 kg miere pe an,cel putin 2 roiuri pe care sa le vinzi si din vinzarea surplusului de miere,ciara,propolis  si alte produse.Si acum calculul,la 10 kg miere cu 10 lei deci =100 lei ,un roi il vinzi cu 4-5 rame cu 250 lei, deci ai un profit de 350 lei ,cheltui 100 lei cu rame si foite si iti ramin 250 lei pentru a te dezvolta.Cel putin asa procedez eu.Asta la stationar un roi il tii pentru tine.Daca aveti alte calcule va rog sa le suprapuneti si sa documentati.Depinde si de zona,eu nu dau zahar sau alte produse decit mierea produsa de albine.Deci cheltuieli zero.Cu respect ^:)^ :bzz:

Cu tot respectul,calculele sunt usor de facut pe hartie,unde foarte repede iese si profitul.Din pacate realitatea e alta. ^:)^

filip

#1567
Si totusi cine cumpara roi cand se gasesc din abundenta la liber in zonele aglomerate cu stupi?
Apoi care ar fi logica sa inmultesti haotic avand alte costuri pentru intretinerea lor?
Anul acesta RAPITA a fost un dezastru,SALCAMUL la fel,ce urmeaza?
Povestea cu cat ai putea castiga dintr-un stup vanduta de consultantii Fondurilor UE nu se potriveste,in curand se vor lamuri si visatorii.
Cine nu a invatat sa vanda la pretul real al mierii fara intermediari e falimentar.
Si uneori e bun si un dus rece pentru cei care au dorit cu orice pret o Lege NOUA a Apiculturii,Asociatii fara numar ,PNA cu dedicatie in detrimentul SUBVENTIEI pe Stupina ori Subventiei pe fam de albine.
Acum se triaza iubitorii de albine si profitorii de moment............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cornelioandanciu

Domnu Filip, va felicit. Intr-adevar , acest an va cerne . Subscriu 100 % la ce ati scris mai sus. 
Va salut.

bismark

    E, Ok ce spuneti dar pentru o himera cu fondurile euopene unii cred ca tot ce zboara se maninca.Normal ca nimeni nu cumpara acum roi ca sa-si completeze septelul dar sint si timpi cind se cauta.Iar produsele stupului sint vandabile oricind ,nu-ti trebuie, ca la ceriale silozuri cu instalatii de vinturare.Rata scazuta a vinzarii produselor stupului este tot din cauza falsificarii pe care multi o folosesc pentru un cistig mai mare,aceasta produce in piata un dezinteres major.Cine a consumat un produs care ii face bine il cumpara si a doua oara.La produsele stupului sint foarte putine reclame in zonele media dar la alte produse iti vine sa inebunesti cite reclame otravite se fac.Cind vom fi si noi mai exigenti cu ce mincam ca la altii(povesteam cindva, ca in Austria pe un borcan de miere era trecuta provenienta,beneficiile,cine a imbuteliat),atunci vom avea preturi la nivel. Nu inteleg de ce in magazine si tirguri marea majoritate a mierilor sint lichide? Ce ascunde pasteurizarea nu tocmai falsul?Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

yulian

Citat din: calmusdaniel din Mai 23, 2016, 12:34:01 PM
Parerea mea e ca avem un an mai prost ca 2014.
In 2014 am avut un cules f bun la rapita si am scos un 5kg si de la salcam. Anul asta e cu mult mai slab decat 2014. Varf la salcam am avut 2.3kg...inainte de ploi...dupa ploi..n-am trecut de 1.5kg...deja o dam catre zero.  Nici macar cat am scos la rapita nu sper...desi stupii sunt f buni si nu au tendinta de creanga. Speranta moare ultima!  :hi:

Jimmy2011

Baieti ! Mai sunt trei luni din anul apicol 2016 !!! Cand credeti ca veti face profit anul asta ?? Treziti-va ! Mai este putin si incepem pregatiriile pentru 2017 ! Ne pregatim cu albine mai puternice si mai multe sperante si optimism pt 2017.

PS: Luniile iulie,august si septembrie se anunta seceta crunta...
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

ioanardelean55


Unde este acel Domn profesor care zicea de 100 Eu  (daca nu gresesc ) pe an de la o fam. de albine ? Poate are ceva explicatii s-au ideii .

filip

Citat din: Jimmy2011 din Mai 23, 2016, 09:43:25 PM
Baieti ! Mai sunt trei luni din anul apicol 2016 !!! Cand credeti ca veti face profit anul asta ?? Treziti-va ! Mai este putin si incepem pregatiriile pentru 2017 ! Ne pregatim cu albine mai puternice si mai multe sperante si optimism pt 2017.

PS: Luniile iulie,august si septembrie se anunta seceta crunta...
O miere de mana spre toamna e tot ce lipseste pentru a complecta un an dezastruos atat ca miere cat si ca mortalitate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Jimmy2011

Citat din: ioanardelean55 din Mai 23, 2016, 09:56:27 PM

Unde este acel Domn profesor care zicea de 100 Eu  (daca nu gresesc ) pe an de la o fam. de albine ? Poate are ceva explicatii s-au ideii .

Daa...idei are ca ...doar de aia este idiot...ca are idei...in schimb explicatii....nu prea
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...