Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Pentru prelucrarea a 10 l de sirop in toamna la completare stie cineva cate albine se uzeaza?

Eugen B

Mie imi plac f mult albinele. Altfel nu as avea treaba cu ele.
Am doar rasa autohtona, albinele cu care lucrez sunt albinele de la batranii satului.
Sunt foarte multumit de ce albina am.
Vom vedea multe probleme in viitorul apropiat de la stuparii care umbla cu tot felul de matci. Poate 1-2 ani vor face productie si eu mai stiu ce si dupa vor pica. Sunt ca un fel de hybrizi la plante.
Vom trai si vom vedea, sper ca albina sa mai traiasca si Einstein sa se fi inselat cu vorba lui (adica se gandea el ca in viitor vom face praf albinele).
Dn. Daniel d c nu dai sirop invertit?

calmusdaniel

Daca hranesti o vaca cu paie mai mananci lapte de la ea?Hraneste una cu lucerna si graunte si sa vezi  ce lapte iei si te alegi si cu un vitel frumos! =))

dan sebastian

Cred ca știe răspunsul la întrebarea de mai sus. Eu nu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Daca te referi la mine nu este asa. Acuma fiecare face ce vrea. Eu completez cu apiivert F40, si peste iarna il consuma si din februarie martie se apuca de coroanele de miere, plus ce stimulare dau si fac si destui vitei.
Eu incerc cat se poate sa iernez pe miere, doar unde este nevoie completez. Din cuib nu storc deloc, si toamna incerc sa caut flori de toamna pentru a avea cat mai multa miere in ei.
Oricum conteaza si pe cate rame iernezi si multe alte chestii, polen etc. Eu sunt multumit cu ce am. Acuma fiecare cum considera.

calmusdaniel

Nici prin gand nu-mia trecut sa zic ceva de tine,eu mi-am spus doar parerea mea vizavi de intrebarea ta! :hi:

Eugen B

Doar te-am intrebat. Nu este nici o suparare. Am vazut ca esti un stupar bun si ca sti cu ce se manca apicultura. Fiecare probabil avem strategii diferite.
Eu dau sirop de zahar pana la inceput de septembrie, la roi, ca familiile sunt in pastoral. Adevarul ca este diferenta intre sirop si apiivert, dar iarna merge daca bagi oleaca de completare.
D p m d v primavara este cheia pentru dezvoltare, am polen devreme, stimulare , protofil facut de mine. Deja la dezvoltare se vor vedea matcile de calitate, alea care sunt slabe vor fi schimbate, deja de vreo 2 ani, si mai ales anu asta cam tot ce a fost slab a fost rezolvat.

calmusdaniel

Daca sunt date cand trebuie si in cantitati rezonabile nu-i nici o problema.Eu prefer sa las miere,cu toate ca anul acesta am ramas si cu ceva miere de mana in stupi.

Eugen B

Si eu prefer sa las miere,  dar daca nu este ce sa fac , ca nu e vina mea. si eu las rame cu miere pentru anul urmator.
E riscant cu miere de mana. Avem un coleg in zona care a avut probleme destul de mari in primavara

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Nu stiu ce e F40 dar banuiesc ca e un  sirop din porumb,si atunci intreb si eu daca porumbul este tratat cu neonicotinoide  nu se regasesc aceste substante si in produsul final?

Jimmy2011

Neonicotinoide, subst toxice, in F 40, apinvert, dulcofruct sau mai stiu eu ce alte elixiruri benefice pt albine ? Nuuu...niciodata, astia sunt cele mai bune ! Astia vs miere pelungesc viata albinelor, le fac culturiste , cu muscchi, cu doua trompe , nu mai au probleme cu frigul, cresc chiar si cate doua larve in celula !!!
Mierea ??? trebuie extrasa din stup e o porcarie !
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 13, 2015, 05:45:36 PM
Tovarasii,au facut cercetare ca puneau baza pe apicultura ca domnii de azi (tovarasi vopsiti in domni) nu mai fac nimic pt apicultura!
In anii 50-60 tovarasii preamareu albina ruseasca, caucaziana.!!
Iar in anii 70 ei au fost primii care au adus albina din alte zari si au facut hibridari.
Cand am intrebat de studiu am foarte serios. Chiar exista un studiu? Sau folclor?
Eu cred ca un studiu serios ar spune chiar contrariul!

dan sebastian

Adică ce e selectat e mai bun ca ce avem noi local?
Fura arhivele ICDA și pune un xerox să vedem și noi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Nu e domnule folclor!
Refereft stiintific ing A Malaiu director al Insttutului de Cercetari pt Apicultura al Asociatiei Crescatorilor de Albine din R.S.Romania
Probabil ca incrucisarile or fi facut ceva dar rasa pura nu a dat rezultate la noi.