Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

#1305
 :thanks:   :)))) Multumesc de informatie,  ;)  si sper ca ma primiti si pe mine in tainele (LINGURARILOR),in rest numai de bine pt.toata lumea.
Ps.  Colegii care suna la ora aia?!  Ce sa mai zici ?!!!!   Sa fie sanatosi,  si sa consume mult Laptisor de Matca si Pastura ca am inteles ca e foarte bun  pt Cerebel( Si nu pt artist,pt cerebelul fiecaruia care suna la ora aia,indiferent de problema),     M-am luat cu vorba...... Multumesc Nea Daniel ,sa ai o iernare usoara cu albinele si ,,SARBATORI FERICITE " !!

marian_6777

Citat din: bio din Noiembrie 28, 2015, 05:25:53 PM
..4 dimineatza..?...

....  =))...
Probabil era din clubul celor "cu polonicul"
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Dan Pașca

 :D  Ai dreptate,    sigur omu da cu polonicu si era revoltat pe lingura :))))

calmusdaniel

Bine ar fi ca discutiile si contrazicerile sa ramana numai pe forum si in rest e treaba fiecaruia cu ce da,poate sa dea si cu furculita,dar sa-mi lase lingurita in pace! :rotfl: :rotfl:

bismark

   Eu, cred ca sint cel mai batrin lingurar asa ca, eu las la salcim 1-2 rame capcite care le dau la margine si albinele nu se ating de ele,iar primavara mai pun  cu lingura miere tot de salcim cu lingura in pungi sau chiar pe rame.Nu pun tot ce este prin comert,ci intodeauna imi las un lot de miere de salcim in beci pentru start primavara, sau hrana de toamna.Am incercat si eu 1-2 ori cu sirop si turte si am constatat ca este riscant.La concluzia asta am ajuns ca albina salbatica  nu ar mai fi azi  daca ar fi fost hranita artificial.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

calmusdaniel

Aveti perfecta dreptate,cele mai bune hraniri se fac cu miere.Cat despre lingura,cred ca vi s-a cam tocit de atatia ani folosita! :rotfl:

pharaonu75

Citat din: calmusdaniel din Noiembrie 29, 2015, 02:40:05 PM
...cred ca vi s-a cam tocit de atatia ani folosita! :rotfl:

=)) =)) =))
vorba romaneasca...
=)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

   Rizi, tu dar aplica metoda mea si ai sa vezi.Eu sint mos dar stiu ce spun, cit despre lingura, am mai schimbat-o. :razz:  Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

calmusdaniel

Mos Ion zicea asa:cat a fost tanar tragea de ea si nu avea putere s-o indoaie(lingura) dar acu la batranete a prins o putere de-o indoaie dupa deget!Ce ti-e si cu batranetea asta! =)) =))

sorinma

Cand era tanar nu o putea indoi nici cu doua maini,dar acum cu trecerea anilor a devenit tot mai puternic o indoaie cu doua degete...  :yahoo_cry:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

floricu

Nea Daniel cand se incepe hranirea de primavara? Spre exemplu daca se incepe hranirea dupa zborul de curatire si dupa ce am dat de 3-4 ori cu lingura se strica vremea si albinele nu mai ies sa se curete ,nu fac albinele diaree? Adica tre sa fi atent la vreun aspect sa nu gresesti sau hranirea dupa metoda dvstra nu are nici o hiba si merge la sigur ? Si daca fac o cantitate mai mare pot s-o pastrez si s-o dau de mai multe ori sau tre sa fac cantitatea cat sa dau o data si sa fac de fiecare data proaspat?

calmusdaniel

Important e sa incepi sa dai proteina dupa zborul de curatire din ianuarie dar zborul sa fie dupa15-20 ianuarie.Daca apuci sa dai de 3-4ori nu e nici o problema daca se strica vremea pt ca ele de la ultimul zbor rezista o luna-o luna si jumatate.
Ar fi bine sa faci pasta in ziua in care o dai.Acum depinde si de zona fiecaruia,in zona de deal se poate incepe din februarie.

floricu

am inmultit stupi din 1 am facut 2 si am iernat pe 5-6 rame si vreo 2-3 ii am si pe 4 rame ,cei mai multi sunt pe 5 rame si am nevoie de o dezvoltare buna la primavara sa mai mananc miere la salcam :) ,De aceea vreau sa folosesc pasta cat mai devreme, acum cum ne lasa si vremea . Am zona de deal.

calmusdaniel

#1318

calmusdaniel

#1319