Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: nmarinae din August 21, 2015, 08:07:27 AM
Domnule Calmus ce combustibil folositi in afumatoare?


Folosesc putregai de lemn, :hi:

MOTANUL

Citat din: calmusdaniel din August 19, 2015, 04:15:42 PM
La Bucuresti avem temperaturi de toamna,a scazut temperatura de la 38 la 19 grade,noptile vor cobori pana 13 grade,se  strange albina pe puiet. :hi:

Si eu am ramas surprins când am vazut albinele stranse ca pentru iernare - si cele ramase aiurea in cuib erau amortite bine de tot.
Cu cateva zile inainte gâfâiau de caldura.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

aurelianpopescu

frig foarte frig albinele s-au strans bine de tot,format ghem de iernare.cred ca matcile au incetat ouatul,o stimulare ar fi buna.mergeti la targ la baneasa?poate mai faceti un video.

cornelioandanciu

Nu au incetat ouatul, cel putin ale mele nu au facut asta inca. Ce-i drept, nu de drag au depus oua, ci pentru ca le-am dat sirop de completare. Si stupina este la cota de 990 metri, deci noaptea este foarte frig. Poate ne ajuta Dumnezeu cu o toamna lunga si frumoasa.
Va salut.

calmusdaniel

Prietenul meu Nicusor,brigadier silvic cauta matcile inainte de a se strica vremea!
Cauta partenera pt pastoral 2016! =)) =))

PS Nasule a inghetat asta micu in pavilion! :rotfl:

calmusdaniel

O fi bun curcan umplut la cuptor pe vremea asta ploioasa? =)) =)) =))

calmusdaniel

Citat din: aurelianpopescu din August 22, 2015, 01:48:34 PM
frig foarte frig albinele s-au strans bine de tot,format ghem de iernare.cred ca matcile au incetat ouatul,o stimulare ar fi buna.mergeti la targ la baneasa?poate mai faceti un video.

Merge o stimulare ca sa le mentinem active,mai ales ca se anunta o toamna calduroasa.
Am sa merg la targ. :hi:

calmusdaniel


ionel07196555

frumos ce se vede .
intreb ..nu sint cam blocati ?
Eu in putina experienta cu albinele am ernat cu mierea pe rame acoperind 3/4 din ram si [5...6...7 noiembrie ] am constatat ca nu e bine primavara se intind cu suprafete mici de puet pe mai multe rame si intirzie in dezvoltare daca nu intervi la momentu care trebue cu rama goala si neagra daca ai + vremea daca te lasa sa umbli in cuib

calmusdaniel

Mai bine blocati decat uscati! :rotfl:
De deblocat ma ocup in zilele urmatoare,sa scot bunatatea de mana! :rotfl: :hi:

ionel07196555

Citat din: calmusdaniel din August 23, 2015, 06:21:44 PM
Mai bine blocati decat uscati! :rotfl:

la fel gingesc si eu dar anu acesta la cei care merg in adapost le voi ijumatati rezerva
pot lucra la ei daca sclipeste putin soarele + incalzirea

Dan Pașca

Nea Daniel,oare mierea cu usturoi o dati dupa restrangere, si dupa ce nu mai e puiet in familiii,.De cate ori repetati si in ce cantitate??!   Multumesc!!!!!!    Mai dati si altceva inafara de protofil pt.nosemoza?  Salutare si spor la treburi.

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Septembrie 03, 2015, 12:11:50 PM
Nea Daniel,oare mierea cu usturoi o dati dupa restrangere, si dupa ce nu mai e puiet in familiii,.De cate ori repetati si in ce cantitate??!   Multumesc!!!!!!    Mai dati si altceva inafara de protofil pt.nosemoza?  Salutare si spor la treburi.


Dau miere cu usturoi dupa ce restrang familia.chiar daca mai e puiet,Dau de doua ori cate 500g la trei zile,iar pt nosema folosesc doar protofil si usturoi. :hi:

calmusdaniel

Bucurie mare!maine ma duc la targ la Baneasa sa cheltuiesc banii de la ciorap pt albinute!
Sper sa nu mi-o iau pe spinare de la nevasta-mea cand ma intorc! =)) :hi:

Dan Pașca

Multumesc de informatie, si ce sa zic :)  sa va intoarceti cu masina plina de la targ,sper sa nu va certe rau Doamna ;)  ..  Sanatate