Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian


calmusdaniel

Ce se intampla cu forum-isti ?Vad ca ne-am deplasat la cu totul alte subiecte decat apicultura.Ar trebui sa discutam mai mult despre ce se mai intampla in stupini,pt ca eu personal primesc multe telefoane din tara si stiu ca sunt probleme cu nosema si depopulari masive cauzate de varoa.Poate unii nu vor sa se stie despre asta dar e f important sa fim atenti si sa discutam pt a salva cat se mai poate.
De ex anul trecut m-au sunat multi care au avut stupi afectati de loca.Propun sa dezbatem impreuna aceste subiecte,pt a putea evita in viitor aceste probleme.

D006

Daniel , putem discuta si aceste teme dar pana atunci cum ramane cu jignirea pe care mi-ai adus-o ?

dan sebastian

Sunt de acord. Toti am observat depopulare masiva. Cand desfaci capacul pe vremea asta si vezi ghemul de iernare pe 2 - 3 intervale si pozitionat doar pe partea din fata te intrebi unde a disparut albina cu care l-ai bagat la iernat, cand ai facut impachetarea. Daca macar ai gasii albina moarta jos, pe fund, ar fi ceva dar asa, curat OZN !
Ma bucur ca cineva doreste sa dezbatem chestii serioase.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea

Si eu am observat depopulare la cateva familii aparent fara motiv,desi motiv exista trebuie doar sa-l aflam
Divergentele in comunicare se pot rezolva daca este un minim respect reciproc

calmusdaniel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 08:20:32 AM
Daniel , putem discuta si aceste teme dar pana atunci cum ramane cu jignirea pe care mi-ai adus-o ?
Credeam ca suntem chit pt ca ai uitat cum m-ai jignit cu Sima,lunile trecute.Daca am zis ca esti javra si te-ai simtit jignit n-ai inteles contextul din acea fraza,care se referea la atacurile tale rautacioase la adresa oricui nu-ti convenea.La banari nu meritam sa fim numiti anonimi si bolnavi psihici.Daca vrei putem continua,dar eu consider ca e mai bine sa ma axez pe probleme reale din apicultura si esti binevenit la discutii,daca doresti.Rautatile sunt usor de zis dar ar trebui sa fim oameni cu bun simt.

calmusdaniel

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 29, 2015, 08:39:39 AM
Si eu am observat depopulare la cateva familii aparent fara motiv,desi motiv exista trebuie doar sa-l aflam
Divergentele in comunicare se pot rezolva daca este un minim respect reciproc
Pot fi multe cauze,de ex ce stiu de la dr. Savu  de la institut o cauza ar fi nosema ceranae.O alta cauza ar fi infestatia mare cu varoa.Dar asta se poate constata de fiecare apicultor in stupina proprie prin analizarea stupilor.

bio

..oricine are probleme in stupina trebuie sa duca probe de albina si proba de fagure la analize.
Cei care sunt cit de cit aproape de Bucuresti stiu ca pot apela ;la ICDA pentru analize . Cred ca in urma primirii rezultatelor se pot lua masurile cele mai bune.

Acum intervenim doar asupra efectului unor cauze care s-au manifestat in urma cu citeva luni.... mai exact dupa culesul de la floarea soarelui  pina la intrarea in iarna.

Nu stiu cum a fost toamna  in alte zone din tara... dar la mine in zona a fost o seceta crunta. Seceta este cam la ficare sfirsit de vara si inceput de toamna dar luind masuri de stimulare reusim sa atenuam efectele conditiilor meteo nefavorabile apiculturii.




pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 08:20:32 AM
Daniel , putem discuta si aceste teme dar pana atunci cum ramane cu jignirea pe care mi-ai adus-o ?
Nu veniti la targ la Slobozia, ca sa discutati fata in fata si sa va impacati?
Promit eu ca voi gasi o masa libera la restaurant si voi sta intre voi ca sa nu iasa cu scantei! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 29, 2015, 09:26:16 AM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 08:20:32 AM
Daniel , putem discuta si aceste teme dar pana atunci cum ramane cu jignirea pe care mi-ai adus-o ?
Nu veniti la targ la Slobozia, ca sa discutati fata in fata si sa va impacati?
Promit eu ca voi gasi o masa libera la restaurant si voi sta intre voi ca sa nu iasa cu scantei! =))
Personal,eu n-am nimic cu nimeni,si trebuie sa-ti lasi loc de buna ziua cu oricine,ca toti suntem apicultori ,dar ne mai place si sa ne prostim uneori. :hi:

D006

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 29, 2015, 09:41:18 AM
Personal,eu n-am nimic cu nimeni,si trebuie sa-ti lasi loc de buna ziua cu oricine,ca toti suntem apicultori ,dar ne mai place si sa ne prostim uneori. :hi:

  Te-am respectat si ti-am admirat munca in schimb am primit in loc de "Buna ziua " apelativul de " jigodie" , asa imi trebuie  pentru ca am incredere in oameni si ii consider pe toti buni si drepti. Imi pare rau ca tu , Calmus Daniel , m-ai facut sa nu mai am incredere in oameni . De acum inainte voi avea grija mare cand voi mai intra in dialog cu diferite persoane.

PS . Daca va fi sa fim prezenti simultam pe la tărguri te rog sa ma ocolesti , nu are rost sa fim fățarnici.

nicomico

Daniel tot respectul nostru ,este de apreciat tot ce faci pentru acest forum.Este adevarat ca Dragos uneori are un limbaj mai "liber"dar nu inseamna ca nu te respecta.Cred ca ar fi bine sa se faca pace pentru ca nu este bine nici pentru forum si nici pentru echipa tehnica.

dan sebastian

Alta varianta in afara de analize la Buc.? Sunt la 300 km si mie imi e imposibila varianta aceasta. Ce solutii ar fi pt. mine? O lupa si eventual un microscop pot imprumuta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

italianu

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 29, 2015, 05:41:02 PM
Alta varianta in afara de analize la Buc.? Sunt la 300 km si mie imi e imposibila varianta aceasta. Ce solutii ar fi pt. mine? O lupa si eventual un microscop pot imprumuta.

Dane,uita-te la filmul lui Margarit in care vb de nosema. Le gasesti si pe youtube sau di link-ul de video din susul paginii!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

calmusdaniel

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 02:55:28 PM
Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 29, 2015, 09:41:18 AM
Personal,eu n-am nimic cu nimeni,si trebuie sa-ti lasi loc de buna ziua cu oricine,ca toti suntem apicultori ,dar ne mai place si sa ne prostim uneori. :hi:

  Te-am respectat si ti-am admirat munca in schimb am primit in loc de "Buna ziua " apelativul de " jigodie" , asa imi trebuie  pentru ca am incredere in oameni si ii consider pe toti buni si drepti. Imi pare rau ca tu , Calmus Daniel , m-ai facut sa nu mai am incredere in oameni . De acum inainte voi avea grija mare cand voi mai intra in dialog cu diferite persoane.

PS . Daca va fi sa fim prezenti simultam pe la tărguri te rog sa ma ocolesti , nu are rost sa fim fățarnici.
Mai Dragos ,aprope ca mi-ai smuls o lacrima,zici ca esti o fecioara de aia din  telenovele,folosita si parasita.Lasa vrajeala pt altii ca la mine nu tine.Da ai grija sa nu te frigi!Si nu te-am facut jigodie,am zis ca esti javra cu toti care nu sunt de acord cu tine,acum intelegi ce vrei mie mi-e totuna.Dar de curva virgina,fariseu,anonim,etc. ce zici ,te faci ca ai uitat,nu?Oricum nu simt nevoia sa impart impresii cu tine.
PS  La targuri sunt prea ocupat cu prietenii mei si n-am nevoie sa ma uit dupa tine!