Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

ALBINEL 1984

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 05, 2014, 04:01:16 PM
ALBINEL 1984 -in afara de mierea de rapita si cea de mana se poate ierna cu orice miere, in general iernez pe floarea soarelui!

total de acord cu dv  dar mierea de fl soarelui cristalizeaza plus incarcatura de polen specifica la o iernare indelungata nu vor fi  probleme ?

calmusdaniel

ALBINEL 1984 - Nu compara mierea din butoi cu cea din rame, cea din butoi cristalizeaza ca orice miere poliflora iar cea din rame se pastreaza lichida.

cazacu marius

Dl Daniel o intrebare; de ce nu este bine sa iernam pe miere de rapita?
macin-Tulcea

calmusdaniel

cazacu marius -  mierea de rapita cristalizeaza foarte repede chiar si in rame, albinele ar muri de foame cu mierea de rapita.

tassevasi

#139
  Sa-ti raspund  eu , pentru ca  mierea de rapita  are  mult  polen si dupa un zbor  de curatire in febr  e  f f buna pt albine si cresterea puietului .
   Nu se da inainte (si nu se ierneaza pe rapita ) ptr  a nu se aglomera intestinul si provoca alte pb.
  Numa bine .

PS nu e vb de  cristalizare  ca oricum  cristalizata o punem in punga.

roi_ag

Citat din: ALBINEL 1984 din Ianuarie 05, 2014, 06:24:19 PM
total de acord cu dv  dar mierea de fl soarelui cristalizeaza plus incarcatura de polen specifica la o iernare indelungata nu vor fi  probleme ?
Incarcatura de polen este mult mai mare la mierea de rapita decat la cea de F.S.
Ca o constatare,in anii in care am iernat pe miere de rapita nu am avut stupi puternici in primavara, mierea de rapita este aur ,dar din Februarie

calmusdaniel

tassevasi- Marius a intrebat dece nu e buna mierea de rapita pentru iernat nu s-a referit la stimularea din luna Februarie!

tassevasi

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 05, 2014, 07:18:21 PM
tassevasi- Marius a intrebat dece nu e buna mierea de rapita pentru iernat nu s-a referit la stimularea din luna Februarie!

  Prob  nu am fost eu  atent la intrb  de la inceput , dar daca tu nu ai inteles nimic  din ce am scris eu  e  altceva .

calmusdaniel

tassevasi - cred ca am inteles destul de bine ceea ce ai scris. comentarile scrise de profesionisti sunt mai greu de inteles  =D>

bio

#144
Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 05, 2014, 11:29:39 AM

Citat din Stroikov 1984 a facut bilantul azotului la albinele hranite cu diferiti substituienti avand ca martor pastura.Proteinele asimilate din pastura sunt utilizate aproape in mod egal in cresterea de puiet si depunerea in corpul albinei,pt formarea corpului gras.Proteinele asimilate din drojdie sunt utilizate aproape integral pt depunerea ca rezerva in organismul albinei,iar cele asimilate din lapte sunt utilizate in exclusivitate pt cresterea puietului.Acest aspect deosebit de important explica nereusita unor autori de a creste puiet in conditii naturale defavorabile prin hranirea cu drojdie.De aceea ,pt productie trebuie sa tinem seama de efectul specific al fiecarui substituient asupra organismului albinei.Primavara ,trebuie sa se utilizeze in cea mai mare parte hrana proteica ce contribuie puternic la cresterea puietului,iar toamna in ultima faza a hranirilor sa fie folosita hrana proteica ce aigura cea mai mare depunere de rezerve proteice,prin formarea corpului gras in corpul albinei pregatind organismul acestora la iernat.

Ce parere aveti de cele scrise de Stroikov?

..1984...din zona fostului URSS...Cred ca este o afirmatie bazata pe multe experimente ....

..plus ca am mai citit aceste observatii si in alte parti dar nu mai tin minte unde exact...

ALBINEL 1984

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 05, 2014, 06:45:02 PM
ALBINEL 1984 - Nu compara mierea din butoi cu cea din rame, cea din butoi cristalizeaza ca orice miere poliflora iar cea din rame se pastreaza lichida.
nu va suparati dar sunteti sigur ca nu cristalizeaza fl sl in rame pe perioada cand stau in ghem?ghemul doar nu ocupa toata suprafata ramelor ptr a mentine o temperatura constanta

istodorescu vasile

Citat din: tassevasi din Ianuarie 05, 2014, 07:02:34 PM
  Sa-ti raspund  eu , pentru ca  mierea de rapita  are  mult  polen si dupa un zbor  de curatire in febr  e  f f buna pt albine si cresterea puietului .
   Nu se da inainte (si nu se ierneaza pe rapita ) ptr  a nu se aglomera intestinul si provoca alte pb.
  Numa bine .

PS nu e vb de  cristalizare  ca oricum  cristalizata o punem in punga.
raspuns corect strict ca la carte. este vorba de continutul de polen pe care il contine mierea de rapita, si in prima parte a iernii fiind contraindicata mierea de rapita cind albinele nu au parte de zboruri de curatire atit de dese .in schimb din luna februarie este ideala mierea de rapita pentru cresterea puietului.

calmusdaniel

Mierea de rapita nu e buna din cauza cristalizarii prea dure, iar albinele au nevoie de cantitati mari de apa pt a dizolva aceasta miere si cum in timpul iernii nu dispun de apa e de preferat sa nu lasam miere de rapita in cuib pt iernat.

calmusdaniel

Albinel 1984.Cu mierea de floarea soarelui nu vor fi probleme.

calmusdaniel

Istodorescu Vasile.Puteti sa-mi dati titlul cartii din care a-ti citat si numele autorului.