Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

in perioada ianuarie/febroarie se stimuleaza de cate ori imi permite vremea, nu mai devreme de trei in trei zile! la multi ani si un an nou fericit!

MariusApicultura

La multi ani !!

Noul an sa va aduca belsug si multa sanatate  familiei !!  : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:  :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Florin D.

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 31, 2013, 01:03:25 PM
in perioada ianuarie/febroarie se stimuleaza de cate ori imi permite vremea, nu mai devreme de trei in trei zile! la multi ani si un an nou fericit!
In ce conditii de vreme?

Sanatate si un An Nou fericit!

calmusdaniel

temperatura trebuie sa fie de +5/6 grade

calmusdaniel

MariusApicultura la multi ani si un an nou fericit!

Florin D.


andrei_calinescu

Domnul Gica Romanescu avea o vorba cu "cum punem coada la cireasa".

Se intreaba deseori daca nu sunt stresate albinele in urma deschiderii repetate a stupului, ca urmare a "pierderii de caldura din stup".

Ori, pe de alta parte, aceiasi stupari care sustin asta, spun ca albina nu incalzeste stupul.
Deci ce caldura se pierde?
La +6, +7 grade, ghemul oricum e afanat si ridicat.
Sincer, nu m-am asteptat la un asemenea efect al stimularii proteice, cred ca lucrarile apicole si chiar studiile privind furajarea, au ramas mult in urma, mai ales in Romania.

E drept ca in Franta, in ultimii ani se administra sirop de fructoza care continea si inlocuitor de polen. Produsul era spaniol si se numea BeeComplet, dar cred ca ce faceti voi e mult superior.


calmusdaniel

 
Citat din Stroikov 1984 a facut bilantul azotului la albinele hranite cu diferiti substituienti avand ca martor pastura.Proteinele asimilate din pastura sunt utilizate aproape in mod egal in cresterea de puiet si depunerea in corpul albinei,pt formarea corpului gras.Proteinele asimilate din drojdie sunt utilizate aproape integral pt depunerea ca rezerva in organismul albinei,iar cele asimilate din lapte sunt utilizate in exclusivitate pt cresterea puietului.Acest aspect deosebit de important explica nereusita unor autori de a creste puiet in conditii naturale defavorabile prin hranirea cu drojdie.De aceea ,pt productie trebuie sa tinem seama de efectul specific al fiecarui substituient asupra organismului albinei.Primavara ,trebuie sa se utilizeze in cea mai mare parte hrana proteica ce contribuie puternic la cresterea puietului,iar toamna in ultima faza a hranirilor sa fie folosita hrana proteica ce aigura cea mai mare depunere de rezerve proteice,prin formarea corpului gras in corpul albinei pregatind organismul acestora la iernat.

Ce parere aveti de cele scrise de Stroikov?

mape 48-petru manea

Este clar ca pentru o dezvoltare armonioasa a fam.de albine ,pastura este cea mai buna ---in lipsa acesteia sau pentru fortarea cresteri intensive de puiet se foloseste lapte praf (zer) primavara si drojdie toamna 

tassevasi

  Da  foarte  adevarat , si daca in toamna  inca din aug  incepem  cu stimulari  zilnice  in cantitati mici  vom intra cu albina  sanatoasa in iarna .
   In primavara  ,dupa zborul de curatire  cu turte proteice  pina-n 1 apr  apoi cu sirop  seara de seara  cantitati mici ,atunci cind  vo-m pleca la rapita la sfirsitul  lunii,  sa avem 6-7 rame de puiet .
   Numai bine

Aurelian A.

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 05, 2014, 11:43:18 AM
Este clar ca pentru o dezvoltare armonioasa a fam.de albine ,pastura este cea mai buna ---in lipsa acesteia sau pentru fortarea cresteri intensive de puiet se foloseste lapte praf (zer) primavara si drojdie toamna

Am vazut la domnu' Calmus ca el foloseste primavara atat laptele praf cat si drojdia de bere in reteta sa de stimulare...este gresit?  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

ALBINEL 1984

va salut dle CALMUS  va rog o precizare referitoare la rezervele de hrana ,din ce sortiment floral lasati pt iernat?
    cu stima

SPYKAL

Citat din: ALBINEL 1984 din Ianuarie 05, 2014, 02:23:32 PM
va salut dle CALMUS  va rog o precizare referitoare la rezervele de hrana ,din ce sortiment floral lasati pt iernat?
    cu stima
Pentru iernare cea mai buna miere este cea de salcam.Parerea mea.Stima si respect!!!

dan sebastian

Din ce am vazut eu prin filmele de pe youtube, el lasa mierea de floarea soarelui pt ca cea de mana o extrage.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

ALBINEL 1984 -in afara de mierea de rapita si cea de mana se poate ierna cu orice miere, in general iernez pe floarea soarelui!