Cum se prezinta stupii in perioada asta?

Creat de Nelly88, Februarie 23, 2014, 05:45:14 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88

La mine cei slabi au 2 palme de puiet si cei mai buni au 4-5 palme de puiet. (palma cu degetele stranse) Cu mancarea in ei stau bine, mai ales ca le-am dat si sirop de zahar 3/1 invertit. La voi??? sunt curios la cei din vest cum sta treaba cu caldurile care au fost, la dragos la stupii iernati in adapost si la altii...   :bzz: :bzz:

petru.atudorei

La mine am 2 randuri de puiet si merge pe al 3lea. Se prezinta foarte bine. Nici o pierdere

apivasmob

Ai mei se prezinta can asa ,nu stiu daca este bine sau rau.
Sanatate tuturor apicultorilor

crisian-nicolae


nicu84

se prezinta foarte bine fata de roii mei, ai mei abia sunt pe 4-5 rame albina, dar au puiet frumos capacit, ce-i drept au mancare putina dar o sa ii hranesc la greu.

gore

Anul acesta stau mai bine ca anul trecut. Motivul, in primul rand am iernat fara caturi, apoi iarna a fost destul de calda, zboruri de curatire in decembrie, ianuarie, putin in februarie. E OK. Asteptam primavara adevarata pentru ca avem de munca foarte mult.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cipik

Sunt curios cat de mult a afectat vremea din ultimul timp, ponta matci si cresterea puietului. Abia astept prima zii calda sa vad evolutia.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

xvader

eu i-am verificat azi si stau bine atat ca hrana cat si ca puiet, intins pe 2-3 rame la fiecare, in functie de albina din ei bineinteles

xvader

de pierdut, am pierdut un roi intrat in iarna pe 3 rame si am gasit azi 2 familii fara matci...cred.
ii mai verific o data pe astia 2 peste vreo 3-4 zile...daca se confirma...unirea cu altii mai slabuti