Ce am patit cu fagurii de la Vaslui

Creat de Batrinul, Mai 05, 2010, 07:07:53 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Recunosc ca am gresit. M-am dus pe 1 Decembrie la Ramnicul Sarat si pentru a cumpara faguri. Pe frigul acela mi sa parut casanti si nu am luat. La Blaj "Rascanu" aproape mi-a cerut sa le incerc . Azi pe caldura am inceput sa le lipesc si se comporta EXCELENT, la lipire cu incarcatorul de acumulator CUPRINDE BINE SIRMA si ramina lipit de ea chiar daca tin mai mult si taie fagurele. M-am tot gindit care este explicatia??? (imi place sa inteleg lucrurile). Am ajuns la concluzia ca poate este numai ceara naturala fara adaos de parafina (auleu sa nu-i dau ideii :rusine: ) si de aceea este casant la rece. De fapt cind lipim noii facuri in general este cald  :razz: Si un sfat pentru incepatori: cind lipiti fagurii puneti sub rama o bucata de scindura UNSA CU ULEI DE FLOAREA SOARELUI de marimea fagurii!!!!!! (nu se va lipi de scindura .  :hi:  :hi:  :hi:

D006

"Si un sfat pentru incepatori: cind lipiti fagurii puneti sub rama o bucata de scindura UNSA CU ULEI DE FLOAREA SOARELUI de marimea fagurii!!!!!! (nu se va lipi de scindura . "
uleiul indeparteaza albina si fagurele este luat mai greu in lucru. mult mai corect este sa umezim cu apa.

Adrian Roman

Eu nu pun nimic sub fagure. Foita intra pe sarma din greutatea proprie, daca-i pusa deasupra.

Bătrânul

Citat din: Adrian RomanEu nu pun nimic sub fagure. Foita intra pe sarma din greutatea proprie, daca-i pusa deasupra.
Da Prietene Adrian dar nu se topeste uniform si atunci cum faci ?  Eu pun scindura , rama si deasupra fagurele dar pot apasa pe lateralale ramei dupa incalzire pentru a intra peste tot sirma. Nu este bine ? :uimit:

Kiwi Bee

Eu folosesc (rareori ca am mai mult rame de plastic) o placa melaminata si nu se lipeste de ea

D006

Eu folosesc 2 placi melaminate una dedesupt peste ea rama peste rama foita apoi alta  placa melaminata.Tin 5 secunde traful apoi apas bine placa de deasupra pentru ca foitele nu sunt perfect plane si nici sarmele in acelasi plan.Apasandu-le se indreapta si se lipesc perfect.

orbanstefan64

puneti  fagurii artificiali in rame si lasatile o ora doua la temp camerei se aseaza f bine pe sirma dupa care puteti sa le lipiti fara probleme  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

BOB0

Pentru a nu se lipi fagurele artificial,umeziti cu apa din cand in cand fundul din lemn si n-o sa mai aveti probleme .

Adrian Roman

E bine ce spune d-l Orban. Asa fac si eu. Intind sarma, pun ceara in rama, si tot asa vreo 20 de buc. Apoi se poate lipi , ca ceara s-a mulat deja pe sarme. :nod:

bee_lover