viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

Citat din: cristi-serbanAzi am sapat fundatia pt. viitoarea cladire de storcere a mieri,pt. depozitarea  corpurilor,ramelor, si un mic banc de lucru pt nevoile din stupina.
Cladirea o faci dupa norme UE sau....
Pune ceva schite .
                     valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Astazi am fost intr-un schimb de experienta la stupina unui apicultor in Jud ,ALBA . am fost peste 100 de apicultori . Din program ,,discutii di domeniu apicol , Gulas la ceaun, si in final TOMBOLA ..

PricopArthur

Citat din: ioanardeleanAstazi am fost intr-un schimb de experienta la stupina unui apicultor in Jud ,ALBA . am fost peste 100 de apicultori . Din program ,,discutii di domeniu apicol , Gulas la ceaun, si in final TOMBOLA ..
Ne puteti spune cate ceva din discutiile apicole mai interesante?
Miere multă şi inimă curată!

D006

S-a discutat despre :

   Accesarea fondurilor europene.
   Apicultura BIO.
   Cresterea Matcilor
   Pretul mierii  110 plecare salcim 60 plecare poliflora ,
   Nu am remarcat ceva foarte interesant .s-au nou inafara de pertul mierii ;

D006

Astazi am bagat rame cladite la ouat. si am recoltat primi faguri cu puiet capacit de trintori din rama claditoare.la controlul efectuat pe puiet nu am observat varoua.

D006

Aseara un amic in varsta mi-a adus un roi intr-o cutie de carton si l-am pus intr-un nucleu si am vazut si regina.
Tot aseara, dupa plan am mutat un stup de acasa sus pe acoperisul firmei unde doresc sa pun 10 stupi si am pus si acel nucleu pe care va trebui sa-l hranesc un timp sa se dezvolte.
Am adus de la munca aseara un roi care sa bagat in cutia mea pusa acolo pt aceasta si azi il voi transfera intr-o lada pe care o voi folosi ca familie adoptiva unor albine din peretele unei vile pe plaja.
Multe de facut la albine in ultimul timp.

D006

Roii sint de toeta frumusetea au albina multa puiet f. mult astazi fiecare a primit cite o rama cladita uni la ouat alti marginasa,

PricopArthur

De 1 mai am pus caturile la stupii care mai cereau.
Deasemeni, am pus si o rama fara fagure pentru a strange ceara si varooa. Nu am vazut inca capusele de jacobsoni, dar in pastoral e imposibil sa nu apara.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Lipsa de timp dar am trcut pe la stupi si i-am privit la urdinis totul parea normal.

PricopArthur

Azi am controlat stupii care au mai ramas pe vatra (7 buc).
Am intercalat rame cladite pentru ouat intre ramele cu puiet, am adunat ceara din ramele claditoare, fie ouate, fie cu puiet de trantor. Fagurii taiati ce au puiet de trantor, i-am pus la pui ca supliment alimentar. Dupa ce ii curata, ii pun in topitorul solar.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Astazi am pus primele magazi dac le puneam cu 2-3 zile inainte era si mai bine ,am facut si 4 nuclei .

PricopArthur

Azi am extras mierea de rapita. Mai am o vajaiala si maine.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Ca un ``tip`` disciplinat ce sunt,raspund indemnului domnului Ardelean  de a evidentia lucrarile ce le facem in apicultura, deci :
            -astazi fiind dumunica (am respectat Ziua Domnului )  nu am facut altceva decat  sa citesc cantarul si sa am neplacuta constatare  ca lucrurile nu evoluaza  favorabil (ma refer la culesul slab  din aceste zile ).
            -ieri, am controlat cele 4 roiuri artificiale (facute cu botci )   si am constatat  ecluzionarea reginelor  .La unul din nuclee insa,desi o  botca a fost roasa, am gasit  inca 3 botci   ne ecluzuinate.N-am insistat sa vad  noua regina din lipsa de timp.
              P.S. Regret ca intre 24.apr-4 mai a.c.  am adresat o rugaminte unor stupari (membrii ai Forumuluyi)  dar acestia nu mi-am raspuns.As vrea sa cred ca  mesajul meu nu  a ajuns la ei.Daca doriti sa stiti cine sunt ,pot sa-i numesc.Dar MAI BINE , NU !
                                    Albu Ion.

D006

Lupta mare cu fam.intrate in frigurile roitului ,am verificat 20 fam ,aproepe toete aveau botci unele chiar si capacite norocul meu ca a inceput culesul la salcim ,miine aceeasi operatie sper sa rezolv mai multi ca astazi .

D006

Citat din: crinulLupta mare cu fam.intrate in frigurile roitului ,am verificat 20 fam ,aproepe toete aveau botci unele chiar si capacite norocul meu ca a inceput culesul la salcim ,miine aceeasi operatie sper sa rezolv mai multi ca astazi .

Pai  nu  ziceai  dumitale  de  selectii si  acum  le-ai  scapat  de  sub  control,stii ce  se  intimpla  acum?- :nod:  :nod: