viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

D006

Invit pe toti apicultorii de pe accest forum incepatori s-au avansati ,profesionisti s-au amatori sa postam cit mai des posibil ce am facut in ziua respectiva ca apicultor fie in stupina fie altundeva problemele care s-au ivit ,rezolvarea problemelor ,thnice s-au adm, de orice fel .in felul acesta nu mai sintem nevoiti sa luam la mina toate topicurile pentru a ne documenta apicultorii incepatori se pot informa si verifica zilnic despre activitatea lor ca apicultorii . Este spre binele nostru al tuturor sa tinem in permanenta legatura .

D006

22-04-2009 am pus un fagure artificial la cladit la50 fam, am luat un fagure cu ouiet de la fam, puternice si l-am pus la fam, mijlocii apr 10'.

Cristian IONITA

de ce ati slabit familile puternice? ....
o familie puternica va avea productivitate mai mare decat poate 3-4 familii mijlocii\
pragmatic gandind eu zic ca iesiti in avantaj daca imputerniciti familile medii cu rame luate de la cei slabi, cei slabi oricum nu or sa produca nimic si-i programati la schimbat de matca.

D006

Eu de la pomi si papadie pina la salcim nu mai am cules fam. puternice daca le las in voia lor intra in frigurile roitului pentru a tine sub control situatia trebuie sa fac lucrul acesta ,iar cind stupii slabi sint dispusi sa dea 1-2 rame cu puiet asa procedez cum a-ti spus D-voastra.

D006

Pomii sint pe terminate am facut sirop 1/1 si in seara asta 500 g / fam ptr. stimulare.

filip

Crinul,
Ai procedat corect,urmeaza sa te ocupi si de cei slabi in etapa viitoare.
Dar nu sa-i labesti in continuare ci sa inversezi rame.
Iei rame cu oua si le pui rame cu puiet capacit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Citat din: filipCrinul,
Ai procedat corect,urmeaza sa te ocupi si de cei slabi in etapa viitoare.
Dar nu sa-i labesti in continuare ci sa inversezi rame.
Iei rame cu oua si le pui rame cu puiet capacit.
Depinde ce are in stupi. Cred ca important e ca la salcam stupii sa ajunga pe 15 - 17 rame cu albina, fara a intra in frigurile roitului.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Citat din: PricopArthur
Citat din: filipCrinul,
Ai procedat corect,urmeaza sa te ocupi si de cei slabi in etapa viitoare.
Dar nu sa-i labesti in continuare ci sa inversezi rame.
Iei rame cu oua si le pui rame cu puiet capacit.
Depinde ce are in stupi. Cred ca important e ca la salcam stupii sa ajunga pe 15 - 17 rame cu albina, fara a intra in frigurile roitului.
Deja aici e arta nu meserie .Pastrarea familiilor puternice fara intrarea in frigurile roitului. =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Necazul este ca salcamul este in general capricios. Daca nu da bruma, e negura. Daca nu, bate vantul tare, e arsita.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Sa luam o stupina de 100 fam. pregatim 80 de pastoral ,20 ii consideram roi de la care putem lua 2-3 rame cu puiet .plecam cu efectivul de 80 ,ceilalti 20 ramin pe vatra goliti de puiet dar cu regina imperecheata nu mai avem de unde sa le dam puiet ,practic il putem considera un roi dar inainte de salcim la acesti roi trebuie sa le punem rame la cladit ,ei vor merge foarte bine iar in toamna vor putea face parte din efectivul de baza al stupinei ,

D006

Azi am sapat fundatia pt. viitoarea cladire de storcere a mieri,pt. depozitarea  corpurilor,ramelor, si un mic banc de lucru pt nevoile din stupina.

PricopArthur

Citat din: ioanardeleanSa luam o stupina de 100 fam. pregatim 80 de pastoral ,20 ii consideram roi de la care putem lua 2-3 rame cu puiet .plecam cu efectivul de 80 ,ceilalti 20 ramin pe vatra goliti de puiet dar cu regina imperecheata nu mai avem de unde sa le dam puiet ,practic il putem considera un roi dar inainte de salcim la acesti roi trebuie sa le punem rame la cladit ,ei vor merge foarte bine iar in toamna vor putea face parte din efectivul de baza al stupinei ,
Cand am citit postarea dv, mi-am adus aminte de un ardelean ce avea mai multe butoaie decat stupi carati in pastoral. Multa vreme nu am putut sa inteleg cum de reusesc sa le umple cu atata usurinta.
De unde spuneati  ca sunteti?
Miere multă şi inimă curată!

BOB0

Tot succesul in apicultura se rezuma la doua cuvinte:CRESTEREA SI DESCRESTEREA fam.de alb.Sa faci asa ceva presupune :VOCATIE,PREGATIRE TEORETICA SIPRACTICA,TENACCITATE SI MULTE ZILE SI NOPTI PETRECUTE ALATURI DE FAM. DE ALB. Succces celor care cred in altceva.

andrei_salaj

clar..fam ajutatoare=succes..asa cred eu.

D006

A mai ramas putina papadie iar mentinerea fam,de albine in stare activa pina la marele cules o fac prin stimulare cu sirop 1/1.la 2-3 zile 1 kg/fam seara asta si-au primit portia.