Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

alexutu

00007

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

cristian87

 da eu m-ai uitat la taica-sau
tot mi se pare scumpa pentru buzunarele noastre
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

dumstan


dumstan

#215
Intreb pentru ca eu lucrez mici operatii cu un circular cu masa de 1.1 kw si merge cam lenes sau ca sa spun mai exact, ma cam tine in loc.  :sad:
Tamplarul din localitatea vecina... are un circular de 5kw , la 380. Am vazut ca merge snur.

Ceas mai dori sa stiu, ca toti vorbesc de fel de fel de scule care ma ametesc. Doua mari intrebari:
1. E neaparat nevoie de 380? De ce e important acest 380? Cu cat % se misca mia bine fata de 220?
2. Daca ne putem descuca cu scule de 220, care este puterea recomandabila, adica sa lucrezi eficient, la:
- grosime
- abricht
- circular de masa
- freza de masa
- slefuitor
- banzik
- ... si orice alta scula a naibii mai trebuie pe parcurs   :thanks:

barabasl

-legat de acel circular... mie, ca amator-adica folosit la nivel de hobby, mi se pare scump.

-in ceea ce priveste puterea motorului pentru un circular, abicht, etc, -depinde ce capacitatea masinii, grosime de taiere, latime de rindeluit
- cu un motor de 5 Kw la 380 V se taie busteni- e folosit la gater, pt o scula in atelierul de timplarie e risipa de energie :)

apivasmob

diferenta este si de pret / kw intre 380 si 220
Sanatate tuturor apicultorilor

Porfy66

Referitor la aceasta scula are niste caracteristici foarte bune. Puterea de 2kw este ok pentru prelucrare stupi, la fel si turatia de 4000 este ok. Din cate se vede panza este inclinabila, asta este un alt plus. Nu stiu daca panza se poate ridica si cobora. Coborarea si ridicarea panzei este o caracteristica foarte importanta cand lucrezi. Daca panza nu poate fi coborata atunci nu merita sa il cumperi.
Tot din foto pare a fi o scula destul de precisa si de calitate. Mai intereseaza-te daca in locul panzei poate fi pus si un set Dado sau mai multe panze de circular una langa alta pentru a face frezari de falturi.
La o prima vedere pare un utilaj pentru hobi destul de bun.

Constantin_MH

Este foarte scump, jumatate din pret costa numele Bosch!
Eu am cumparat de aici:
http://www.depozit-online.ro/shop/ferastraie-de-masa/circular-cu-masa-einhell-rt-cc-315-u
Sunt adeptul produselor de calitate, dar mai trebuie facute si compromisuri!

dumstan

Deci 2 kw la 220 ar fi suficient.

Dar despre freza si celelalte scule?

marius_vfp

#221
salut, dumstan, am scris in pagina anterioara , eu lam cumparat pe asta : http://www.merkur.si/delavnica/stroji-in-naprave/ostali-stroji/krozna-zaga-za-les-nutool-mc-250-n.html

de la mr,bricolaje iasi , pretul a fost de 668 ron ,cel din link e mult mai mare, 
am facut de toate cu el pana acum, merge excelent (paretrea mea de incepator ) am mai lucrat cu circulare si stiu cum merg , cum spune asi porfy , panza trebuie sa fie reglabila pe inaltime si unghi de 45  ,
alticneva spunea ca un motor prea puternic e risipa de energie  :bravo: foarte corect cand am avut de taiat piese mici pentru rame iam bagat un regulator de tensiune luat de la un aspirator  astfel iam limitat puterea la jumate , turatia a ramas aproape la fel , consumul clar ca a scazut , pentu hoby nu se merita sa investesti in scule scumpe sa stea pe vreun raft sa rugineasca .

kostas , circularul ala einhell vad ca are panza de 315 diametru , dar iese prin masa doar 73mm , e cam putin  al meu are 250 diametru si iese 80mm .dimensiunile sunt la unghi  de 90grade.
toate cele bune .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

salutare! e scump........al meu la 10 milioane are 4500 rot / min, deci cam dublu fata de ala, si tot la 2200 wat este.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

salutare, sal utilizezi sanatos , sa te bucuri de el .totusi mie mi se pare cam mult 2,2kw pentru un circular de genul , nu fugi cu scandura in mana , o taietura buna iese cand se face incet , turatie mare ,fortza nu prea trebe , eu cand fac o taietura no grabesc nu ma impunge nimeni de la spate,  la taiatul ramelor iam bagat regulator de tensiune sa mai scap din consum .
spor la treaba.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Constantin_MH

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 10, 2012, 06:56:17 PM

kostas , circularul ala einhell vad ca are panza de 315 diametru , dar iese prin masa doar 73mm , e cam putin  al meu are 250 diametru si iese 80mm .dimensiunile sunt la unghi  de 90grade.
toate cele bune .
Da, acum am vazut ca ceva nu este in regula la specificatiile produsului din link-ul postat de mine. Ma refer la relatia diametru panza-nunar de dinti-inaltimea de taiere(la diametrul panzei de 315 nu prea ar fi normal sa aiba doar 24 de dinti-la 24 ar fi prea mari- si nu ar trebui sa iasa deasupra mesei doar 73mm!?)
Eu folosesc asa ceva:
http://www.depozit-online.ro/shop/ferastraie-de-masa/ferastrau-de-masa-einhell-rt-ts-1825-u
Am facut cu el mii de rame si peste 300 corpuri MER(dar nu din scandura) !