Organizarea targurilor

Creat de captain bee, Martie 28, 2012, 09:19:59 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Mut aici o discute de pe un alt topic.

Citat din: captain bee din Aprilie 01, 2012, 08:13:25 PM
Citat din: romikele din Aprilie 01, 2012, 07:31:16 PM
E clar ca unii romani sunt saraci cu duhul. Peste tot ei vad numai conspiratii si interese obscure.
Iar la nedumerirea legata despre "privatizarea forumului", raspunsul este DA!. E nevoie de demonstrat cu acte?  :wink2:

De ce simtiti nevoia sa jigniti? (saraci cu duhul)...doar atat puteti? Daca doriti pot enumera numai interesele dumneavoastra materiale si ale altor "colaboratori" vis-a-vis de targurile de la Braila, Slobozia, Galati si probabil Buzau.
Daca forumul este privatizat schimbati-i denumirea in "Goarna satului" si puneti-l sub pat...
Cred ca discutia trebuia sa aiba loc pe subiectul deschis de mine si inchis de dumneavoastra, redeschis dupa ce v-ati dat seama ca ati gresit...asta ramane intre noi doi, nu mai stie nimeni.
Cu tot respectul si numai bine.

Capitane, iti spun ca gresesti!
Romikele nu are niciun interes material in vreun targ apicol, in afara de interesul pe care il are orice apicultor, de a-si procura cele necesare in stupina si de a mai schimba o vorba cu colegii de forum!
Romikele nu comercializeaza nimic, nu obtine profit de pe urma targurilor si nici de pe urma forumului, desi multi ar fi tentati sa creada contrariul (unii chiar m-au intrebat asta).

Si pentru ca ai spus intr-o alta postare ca m-ar fi rugat sa intervin, vreau sa lamuresc lucrurile: nu m-a rugat deloc.
Il cunosc foarte bine pe Romikele, stiu/simt cand glumeste si cand vorbeste serios, mi-am dat seama de intentiile sale din primul moment.
Asta poate ca este avantajul nostru, pentru ca ne mai intalnim cu diverse ocazii, mai vorbim la telefon, etc.
Daca nu cunosti personal pe cineva, poti foarte usor sa interpretezi eronat actiunile acelei persoane.
Ca sa intelegi ce vreau sa spun, intereseaza-te cati forumisti i-au "citit" gresit pe Dragos2006 sau pe Valter.
Sau si mai bine, intereseaza-te de "show-urile" dintre cei doi, pana sa ajunga sa se intalneasca fata in fata. Ai fi zis ca sunt Vladan cu nevasta-sa, fiecare cu Glock-ul aferent. Dar acum armele sunt ingropate si demult ruginite, pentru ca au fost udate din plin cu ce se gaseste prin crama! =))

Asa ca sfatul meu este sa vii la un targ apicol, sa bei o cafea/bere impreuna cu "gasca nebuna" si cu siguranta vei vedea altfel lucrurile. :wink2: :wink2:

Sau organizeaza tu un targ la Fetesti in toamna si vom veni cu totii bucurosi sa iti facem paguba :coffee: : sampanie: :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

captain bee

OK!!! ....... o alta abordare a subiectului poate ai dreptate, argumentele par solide, merg pe increderea ta, dar raman la convingerea ca nu isi aveau loc jignirile "subtile". ( pe alta planeta, puerile, sarac cu duhul, voit rautacioase), dumnealui este mai in varsta asteptam un anumit fel de maturitate, pe care am vazut-o in postari cu caracter apicol si pe youtube... daca nu faci parte din gasca nebuna nu inseamna ca trebuiesti jignit.....era mai bine daca nu ma baga in seama sau d-l Romikele dadea un raspuns decent.....asa comportarea dumnealui chiar si sub rezerva zilei de 1 aprilie a fost deplasata.
despre interesele comerciale ale unui anumit grup care a profitat de conjuncturi, asa este economia de piata putem discuta poate cu ocazia unei intalniri directe vreodata,

d-l Dragos, a avut opinie separata, demna de tot respectul!!! ^:)^

poate o sa organizez un targ apicol, atunci cand voi  putea suporta toate cheltuielile pentru a nu lasa loc de interpretari si voi putea asigura o prezentare echidistanta a tuturor, apicultori cu cinci lazi si 100 kg de miere la vanzare, pana la marii si necesarii producatori de materiale apicole,

o bere o pot da si doar de dragul discutiei si nu trebuie un targ pentru asta.....
multumesc pentru opinie, securea razboiului se ingroapa doar impreuna, nu fiecare separat...

romikele

Capitane, spune drept: ori esti frate cu albine? La fel s-a oparit si el cand n-a inteles ce era de inteles.
Hai sa dam pe din doua ce castig eu de pe urma forumului, vrei?  :D :hi:

nicomico

Captain bee sa ma ierti ca ma bag si eu ca musca in ciorba,dar sincer mi-ar place sa stiu al cui joc faci tu ? De ce intretii niste polemici la nesfarsit.Hai sa lasam totul si sa mai discutam ceva serios,daca se poate de albinarit.
Dl romikele tot respectul meu pentru tot ce face-ti pentru acest forum.

captain bee

@ pt. d-l Romikele, nu sunt frate cu cel mentionat de dumneavoastra, si va spun sincer ca am si eu destule griji si fire de par alb de ce sa le mai impart si pe-astea cu forumul cu dumneavoastra????? Nu, multumesc!! pastrati-l sanatos!!!! eu vin la biblioteca doar, daca pot ajuta cu ceva, oricand cu placere...macar cu un subiect de cearta, nu??

@ pt nicomico, nu cresesti domnul ca te bagi asa trebuie daca te intereseaza subiectul, crede-ma te rog ca nu fac nici un joc, s-a mai spus aici ACA, NU!  este peste demnitatea mea de om o astfel de "magarie"!!!

nu vreau sa intretin o polemica, nu castiga nimeni, am cerut cateva pareri legate de organizarea targurilor, PE CARE ORICUM NU LE POT EU INFLUENTA, si a considerat ca daca mai multi au opinii apropiate de ale mele poate cineva va tine cont si de noi , in interesul tuturor...

promit un lucru... daca pe acest subiect vor fi cel putin 5 (cinci opinii) zilnic, pro sau contra celor ale mele, nu mai postez nimic legat de acest subiect, aici sau in alta parte, pana cand nu se va epuiza acesta sau pana la culesul teiului....oricum multe targuri nu vor mai fi de aici inainte...PROMIT.


astept opini si voturi alaturi ca sa lamurim subiectul sau sa incheiem discutia!!!

pharaonu75

Targurile apicole sunt activitati comerciale, asa cum le spune si numele.
Expozantii vin pentru a-si vinde marfa, iar apicultorii pentru a-si cumpara cele necesare in stupina.
Dar tot aici apicultorul poate deveni si expozant (vanzandu-si produsele apicole).

Deci parerea mea este ca targurile sunt benefice atat pentru vanzatori cat si pentru cumparatori. De-o potriva!

Despre aglomeratia de targuri ai dreptate doar pe jumatate.
Nici vara, in plin cules si nici iarna pe viscole si polei, nu se pot organiza targuri.
Avem deja exemplul clar cu targurile de la Slobozia si Braila, care au fost amanate din cauza zapezii!
Asadar raman doar primavara si toamna pentru astfel de manifestari.
Inghesuiala de targuri este benefica pentru expozanti, pentru ca au foarte multe prilejuri de a-si vinde marfa, iar suprapunerea targurilor este in defavoarea lor, pentru ca sunt nevoiti sa faca o cheltuiala dubla daca doresc sa participe pe ambele fronturi. Cei care nu au resurse, vor trebui sa aleaga doar un singur targ dintre cele suprapuse, la care sa participe.

Insa pe apicultor, din orice colt al tarii ar fi el, nu il intereseaza si nici nu il deranjeaza aceste probleme. El vrea sa isi achizitioneze ce le necesare la un pret cat mai mic, sa aibe de unde alege, sa isi cumpere materiale pentru tot anul si sa le gaseasca la un targ organizat cat mai aproape de el.
Nu cred ca pe vreun apicultor din Fetesti l-a deranjat faptul ca in aceeasi zi cu targul de la Slobozia s-a mai organizat unul si la Rm. Valcea.
Vrei sa ma convingi ca fetesteanul luat in discutie s-ar fi dus pana la Rm. Valcea la targ si ar fi preferat ca cel de la Slobozia sa fie organizat peste o saptamana, ca sa participe si la acesta? Pai in cazul asta ce facea cu targul de la Galati, pentru ca poate fetesteanul nostru este globe-trotter, iar amanarea rezolva o suprapunere dar provoca alta!

Din punctul meu de vedere sunt prea putine targuri apicole in prezent si ar fi bine ca in fiecare week-end sa avem cate 3-4 in toata tara.


Despre inversunarea cu care Florin a tinut sa "insereze" targul de la Braila inaintea celui de la Slobozia, atat inainte cat si dupa amanare, ai dreptate.
Si mie mi s-a parut suspecta treaba. Asta vrut sa ne fure toti participantii, crezand ca apicultorii nostri, stiind ca peste 2-3 zile va veni targul la ei acasa, vor face totusi 100-200 de km pentru a se aproviziona de la Braila! :P
Ne-a sabotat! Asta este!
Poate in 2013 va organiza targul tot pe la sfarsitul lui martie, iar noi la inceputul lui februarie, pentru a-i fura toti participantii si a ne razbuna!
Il iert, pentru ca imi este prieten, dar trebuie sa faca cinste grea ca sa uit!  :D

Acum, ca sa vorbim serios, fiecare isi organizeaza targul in zona sa, atunci cand poate, atunci cand doreste si atunci cand considera necesar. Iar pentru ca isi pune in joc banii, timpul, munca si imaginea, are tot interesul ca treaba sa iasa bine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

 :thanks: Daniele, eu n-am avut atata rabdare sa explic in amanunt, de aceea probabil si interpretarea mesajelor mele oarecum eronata.
^:)^

pharaonu75

Citat din: romikele din Aprilie 03, 2012, 02:12:21 PM
:thanks: Daniele, eu n-am avut atata rabdare sa explic in amanunt, de aceea probabil si interpretarea mesajelor mele oarecum eronata.
^:)^

Pai aduci si tu o tuica de Buzau, capitanul pune la bataie niste peste de Dunare, vin si eu cu pofta de mancare si rezolvam lucrurile pe viu! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 03, 2012, 09:54:41 AM
Despre inversunarea cu care Florin a tinut sa "insereze" targul de la Braila inaintea celui de la Slobozia, atat inainte cat si dupa amanare, ai dreptate.
Si mie mi s-a parut suspecta treaba. Asta vrut sa ne fure toti participantii, crezand ca apicultorii nostri, stiind ca peste 2-3 zile va veni targul la ei acasa, vor face totusi 100-200 de km pentru a se aproviziona de la Braila! :P
Ne-a sabotat! Asta este!
Poate in 2013 va organiza targul tot pe la sfarsitul lui martie, iar noi la inceputul lui februarie, pentru a-i fura toti participantii si a ne razbuna!
Il iert, pentru ca imi este prieten, dar trebuie sa faca cinste grea ca sa uit!  :D

pe rand...
targul la slobozia va fi dupa cel de la braila....
poate ma supar si organizez revelionul la braila si pe 01-02.01.2013 fac targul
in ianuarie o sa fie cald, fara zapada, deci numai bine pentru targ
referitor la cinste.... ai baut destul si partea mea la cinstea lui valter....fara sa ma anunti macar
poate lasam targul si mergeam si eu cu voi...
dar tu nu, batman, batman
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

captain bee

@ pt. d-l Dragos, am fost la ambele targuri Braila si Slobozia, nu stiu daca pot ajunge la Galati

@ pt d-l Florin de ce sa asteptati revelionul????? ...organizati alegerile locale din iunie sa poata introduce braileanul votul prin urdinis!!!!!!

captain bee

...... va salut stimabililor,
asa cum am promis nu am postat nimic legat de targuri,  pana la culesul teiului, ba chiar si culesul de floarea-soarelui....
se pare ca nu sunt alte opinii.... asta e!!! am incercat!
va multumesc tuturor celor care m-au contrazis, celor ca au votat, precum si  celor care au vizitat subiectele.

sper ca aveti un cules bun si va doresc sanatate maxima!!!
poate reluam discutia la toamna cand se aduna stuparii in jurul calculatoarelor....
toate cele bune,