Baza meliferă

Creat de romikele, Martie 25, 2014, 09:56:00 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Pe situl MADR s-au afisat datele privind suprafetele de teren aflate în domeniul public sau privat al statului care se acordă apicultorilor pentru amplasarea vetrei de stupină, cât şi baza meliferă existentă pe teritoriul consiliilor locale.

http://www.madr.ro/ro/programul-national-apicol/baza-melifera/consilii-locale.html

http://www.madr.ro/docs/agricultura/programul-national-apicol/baze-melifere-consilii-locale.zip

petru.atudorei

Putem merge la primarie si cere suprafata pentru amplasarea vetrei?

romikele

E chiar indicat, pana la sfarsitul lui martie trebuiesc depuse la primarii cererile pentru pastoral.

petru.atudorei

Pana sa ajung la primarie si sa intreb..si sa primesc un raspuns negativ.. unde pot gasi documentatie si detalii ?

romikele

Pe situl madr.ro sunt toate detaliile legate de pastoral si baza melifera.

Eugen B

Deci sa inteleg ca trebe sa sun pe responsabili din fiecare oras/sat unde vreau sa stau cu stupii in pastoral? Si el imi va zice exact unde trebe sa stau?

romikele

Normal se depune o cerere la primaria pe raza careia se doreste a face pastoral pentru a primi autorizare in caz ca incarcarea nu e maxima.
Cred ca si un apel telefonic e suficient, depinde de primarie...

albinasebes

Daca nu depunem cerere nu putem intra pe raza comunei? Daca punem intr-o locatie privata, la cineva in gradina, e aceasi treaba?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Chiar daca locatia e privata, primaria trebuie instiintata.

Fara cerere prealabila pot aparea conflicte cu apicultorii bastinasi sau cu cei veniti in pastoral, cu aprobare.

petru.atudorei

La mine in zona primaria anunta 1500 ha baza pelifera,, pasuni..etc.

Sunt 4 stupari ce cumuleaza in jur de 400 stupi.  Cei ce aproba cererile pentru apnplasarea stupinelor venite din alte zone..vor tine cont si de numarul de stupi existenti pe raza comunei respective?

romikele

Asa e normal, se repartizeaza la altii doar excedentul.

Eugen B

mersi de raspunsuri, o sa trebuieasca la anu sa dau telefoane pe la primarii, cred ca si anu asta trebe 2-3. Credeti ca vine cineva in control? Oricum nu stiu ce va iesi din chestia asta, eu sper sa fie de bine.
Pentru la anul tot aceleasi numere de telefon vor fi, nu?

romikele

Primariile nu-si schimba telefoanele peste noapte.
In general aceste numere se regasesc pe Wikipedia.

Eugen B


albinasebes

Multe primarii nici nu au auzit de asa ceva, inca nu stiu despre aceste legi. Nu au si grija asta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)