masura 112 2014

Creat de Bee happy, Februarie 21, 2014, 11:09:42 AM

« precedentul - următorul »

Bee happy

stie cineva ce acte sunt necesare pentru masura 112 ? sau cand incepe sesiunea de depunere a dosarelor ?
:hi: :hi: :hi:

PACO


elvis

dar parca acum in februarie trebuiau sa primesca aprobare de la bruxelles....nu se aude nimic in presa
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dorindafi

momentan in zona mea  , nu   :P
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

petru.atudorei

ce aprobare.. abia in vara.. mai iunie daca trimit actul la bruxel.. iar de masuri..si accesare...abia in toamna sau primavara anului viitor daca se da drumu

oroles

Sa zicem ca toamna daca am numarul de UDE necesar (72 de familii), dar nu am caturi la toti stupii, mai sunt eligibil? Exista vreo prevedere cu privire la stupii in care iti tii cele 72 de familii?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Masura nu se va numi 112, ci Sub-măsura 6.1. ,,Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri", in cadrul Masurii 6. Dezvoltarea exploataţiilor şi a întreprinderilor.

Instalarea tânărului fermier reprezintă înregistrarea pentru prima dată cu o exploatație de dimensiune între 15.000 Euro și 50.000 Euro - valoare Producţie Standard, conform prevederilor legale (ex: în baza de date APIA prin LPIS și/sau sistemul de identificare al animalelor din cadrul ANSVSA).

dodo79

Citat din: elvis din Februarie 21, 2014, 06:35:05 PM
dar parca acum in februarie trebuiau sa primesca aprobare de la bruxelles....nu se aude nimic in presa
din surse sigure iti spun ca doar in a doua jumatate a anului se va stii exact ce si cum.sanatate

romikele

Prima masura care se va lansa sigur, pe raspunderea guvernului, va fi 121, legata de modernizarea exploatatiilor, cu cofinantare.

oroles

Citat din: romikele din Martie 17, 2014, 09:21:19 PM
Prima masura care se va lansa sigur, pe raspunderea guvernului, va fi 121, legata de modernizarea exploatatiilor, cu cofinantare.
Cand? Unde? Cum?

Care este suma maxima / minima care se poate finanta? Despre numarul de UDE se stie ceva?
^:)^
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

-solicitantul demonstrează înaintea celei de-a doua tranșe de plată îmbunătățirea performanțelor economice ale exploatației, prin producția proprie comercializată în procent de minim 30% din valoarea primei tranșe de plată

facturi nu gluma
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Ok! Am inteles!
Pe mine altceva ma interesa! Care este suma pe care pot sa o primesc?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Ghidul pentru M121 va fi elaborat in aprilie, fiind primul din aceasta etapa.
Din cate stiu, valoarea proiectului este intre 5.000 si 50.000 euro, jumatate participatia solicitantului, cealalta din fonduri europene nerambursabile.

nicu84

si pentru sub-masura 6.1 cate fam sau UDE-uri trebuie sa ai ca sa poti accesa aceasta sub masura?

romikele

#14
Am mai precizat, exploatația trebuie sa fie de dimensiune între 15.000 Euro și 50.000 Euro - valoare Producţie Standard.

Condiții de eligibilitate:
- Solicitantul trebuie să se încadreze în categoria beneficiarilor eligibili;
- Solicitantul deţine o exploataţie agricolă cu dimensiunea economică cuprinsă între 15.000 şi 50.000 euro (valoare Producţie Standard);
- Solicitantul deține sau dobândește compețențe sau calificări profesionale specifice până la finalizarea proiectului;
- Solicitantul prezintă un Plan de Afaceri pe care îl va implementa conform cerințelor Regulamentelor privind sprijinul pentru dezvoltare rurală acordat din FEADR;
- Solicitantul are domiciliul stabil în unitatea administrativ teritorială pe teritoriul unde se află exploatația;
- Solicitantul va deveni fermier activ în condițiile prevazute de Regulamentul privind sprijinul pentru dezvoltare rurală acordat din FEADR;
- Solicitantul lucrează efectiv în agricultură şi nu deţine concomitent un alt loc de muncă în afara unității teritorial administrative în care este situată exploatația, sau zonei limitrofe;
- Solicitantul demonstrează, înaintea celei de-a doua tranșe de plată, îmbunătăţirea performanţelor economice ale exploatației, prin producția proprie comercializată în procent de minim de 30 % din valoarea primei tranșe de plată;
- Planul de Afaceri trebuie să prevadă creșterea exploatației proporțional cu sprijinul public nerambursabil solicitat.

Principii privind stabilirea criteriilor de selecție:
- Principiul preluării integrale a exploatației;
- Principiul nivelului de calificare în domeniul agricol;
- Principiul domeniilor prioritare;
- Principiul proprietății asupra exploatației;