ADIO MASURA 141

Creat de viorel55, Ianuarie 22, 2014, 08:27:35 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

La intalnirea care a avut loc la sediul M.A.D.R., in ziua de 20-01-2014,au participat un secretar de stat,directorul general al APDRP,reprezentanti ai APIA,ai ANARZ,etc.
Din partea formelor asociative au participat circa 30 persoane ,reprezentand tot"spectrul" apicol,inclusiv de la noua federatie (care nu stim inca daca si-a desavarsit nasterea).
Am asteptat ca acestia din urma sa informeze  publicul apicultor cu ce s-a discutat acolo si vazand ca tac chitic,m-am hotarat sa fac eu o informare pe acest subiect foarte important.
   Deci,MASURA 141 nu va mai figura in noul PNDR 2014-2016,dar se continua cu Masura 112.
   Acest lucru ni l-a spus directorul general al APDRP.L-am intrebat de ce se face o discriminare intre cei sub 40 de ani care merg mai departe cu masura 112 si cei peste 40 de ani care sunt blocati? Mi-a raspuns ca cei peste 40 de ani au posibilitatea sa acceseze Masura 121 si Masura 123.Aceste masuri nu au insa toata suma nerambursabila(ca in cazul M 112),trebuie sa contribuim cu 30-50% din suma solicitata.
     Intrerup aici pentru ca sunt solicitat in alta parte.

D006

parca ministru de resort a zis cs vor fi bani pentru 10000 proiecte pe 141 . sau astia mint de ingheata apele.

petru.atudorei

habar nu au pe ce lume traiesc.
Ministrul agriculturii a zis ca va fi..astia zic ca nu...fiecare zice dupa cum il taie capu...

bucovineanu

Probabil acei bani vor fi folositi pentru continuarea proiectelor pe 141 care se afla in derulare.

dincaadrian2000

Domnilor Ministrul Agriculturii a spus ca din punctul lui de vedere nu ar fi facut masura 141 cu 7500euro pentru subzistenta ,, i spus ca suma pentru ajutor a fost foarte mica,, dar ca pe programul 2014 -2020  M141 va beneficia de un ajutor in cuantum de 15000 euro.

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 22, 2014, 08:56:03 PM
Probabil acei bani vor fi folositi pentru continuarea proiectelor pe 141 care se afla in derulare.

  Nu poti amesteca banii dintr-un PNDR cu banii din alt PNDR. E chestia cu sula si prefectura .
  Pana una alta vorbim vorbe deoarece Bruxelesul tine robinetul inchis pentru Romania . Felicitari ca ati votat USL !

bucovineanu

Daca ar fi asa cum zici, cei care sunt in primul an la 141, din ce bani vor fi platiti pana in anul 5.

D006

Omule nu intelegi ca banii respectivi sunt in trezorerie din momentul aprobarii proiectului . Cand se aproba un proiect deja banii sunt in trezorerie si pleaca conform graficului catre beneficiar.

bucovineanu

Oricum l-am auzit pe ministru agiculturii la o emisiune tv cand a zis ca daca era in functie anii din urma, masura 141 nu ar fi existat, deoarece multi din acei bani nu au fost folositi pentu ce erau destinati. Disparitia masurii 141 este o grea lovitura pentru multi dintre apicultorii care erau pregatiti sa vanda familii de albine "pinguinilor".

dincaadrian2000

Asa este, am zis si eu, dar pe urmatoarea perioada va dubla valoarea ajutorului la 15000 E.

D006

Hai sa va spun adevarul . Banii respectivi au ajuns la tarani ca un ajutor social si bine a fost !  problema e ca acesti mafioti nu au incasat nici o spaga din aceste sute MILIOANE de euro bagate in aceasta masura.
  Acesti mafioti care ne guverneaza vor ca la noul PNDR sa nu aiba acces decat firmele de partid care dau un paraindarat imens. Numai ca Bruxelesul s-a prins si tine robinetul inchis.

dincaadrian2000

Ai dreptate si nu ai dreptate! Dar proiectele investitionale ale UE pe perioada 2014 - 2020 si pe mai departe prevad o crestere a valorii subventiilor si restrangerii ariei categoriilor de investitori. Au inceput din 2007 cu o suma mica si vor continua cu sume din ce in ce mai mari.

D006

Noul PNDR  inseamna 8 miliarde euro . Interesul lor este ca acesti bani sa ajunga in buzunarele proprii si nu la talpa tarii care trudeste in agricultura .

romikele

Fermele de subzistență din România vor avea 150 de milioane de euro pentru investiții în noul PNDR

Pentru cei care vor sa iasa din semi-subzistenta, ca o continuare la M141, se vor aloca intr-o singura transa cate 15.000 euro pentru 10.000 de beneficiari.

dincaadrian2000

Daca ai vazut emisiunea de pe TVR1  la V.Satului cu Ministrul ai fi concluzionat ca pe el nu-l intereseaza deloc apicultura, ca fondurile pentru 2014-2020 trebuiesc cheltuite de grupul tinta de alegatori din luna Mai si Dec 2014 pentru cele doua scrutinuri parlamentare si prezidentiale, sa ca banii pentru apicultura sunt ca suntem la  codul CAEN  0149 nu pentru ca ar vrea cineva sa dea fonduri.