Cum vedeti acordarea subventiilor catre apicultorii romani ?

Creat de D006, Decembrie 04, 2012, 06:10:25 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Citat din: Donbazil din Decembrie 08, 2012, 09:27:03 PM
Sal'tare!
Dom'Petre hai sa nu fim chear asa de  " anti" ca poate astia mai tineri chear cred.....
Inteleg atitudinea unora care acuma-s mari anticomunisti da' pe vremuri....
Pe vremea aceea nu se impozita apicultura. Nu se impozita agricultura ( am avut socrii la Caras in zona necooperativizata)....
Exista un plan de achizitii la nivel comunal, prin cooperatie, dar acesta era chear benefic pentru producatori.....Orice doreai puteai sa-ti cumperi de la  cooperativa daca dadeai ceva la achizitie....Iepuri, gaste, produse apicole, vitei, porci, melci, etc, etc, etc....
Crezi ca era rau?....
Acuma-i usor de "povestit" dar atunci o familie, el tractorist si ea colectivista, iar copii elevi, avea posibilitatea sa traiasca decent....
Acuma, el somer si toata ziua-n birt, ea - cu ziua pe la ai cu bani si copii?.....
Priviti in jur si .....Mai vorbim.....
Discut aici de cei multi!.....
Sunt si cativa privilegiati - au fost si pe vremea aia, dar discutam despre marea masa.....
Asadar:  N-a fost nici un impozit pe apicultura si in acea vreme apicultura romaneasca traia cu adevarat in "EPOCA DE AUR"....
(Gandeste-te numa' cati au scapat de la " ilicit" cu albinele......
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Da DON, era tare bine. Maica-mea era educatoare, bunica, era destul de batrana, si primea pe langa terenul de langa casa, inca 3 arii de pamant cultivat cu porumb. Era o recolta de cativa saci de malai, din care puteai sa cresti 2-3 gaini. Vreau sa zic ca era obligata, sa predea o jumate de porc. anual. Da era tare bine pe atunci. Trebuia sa se inteleaga cu alt cadru didactic sa tina amandoua cate un porc, pe rand sa-l predea la stat. Da ce vremuri bune erau si cati bani  lua pe un porc tinut cu paine cumparata. Painea era cumparata de la o coada, pana se mai putea cumpara, ca pe urma era pe cartela.

Da si era plan sa pui pomi fructiferi, sa ai iepuri, sa cumperi oua de pe piata, si sa le predai la magazin. O DON, ce bine era atunci. Da este adevarat ca aveam bani ca nu era nimic de cumparat.

Da este adevarat ca daca predai un kil de miere la un pret de 26 de lei, puteai sa cumperi 2 kile de zahar cu 11 lei kilu. Daca nu ai miere, nu ai zahar. Da tare bine era.

Nici macar in vise nu vreau sa stiu ca voi mai trece inca o data prin comunism.


stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

mape 48-petru manea

Salutare Donbazil,
Eu citesc cu placere postarile tale si ai dreptate in multe privinte
nu am fost bogat nici atunci si nici acum-dar nici sarac---si totul din munca cinstita---42 de ani pe cartea de munca-si albinele care ma ajutat financiar tot timpul
avantaje si dezavantaje au fost si atunci si acum---dar am un avantaj si anume am trait si acea perioada si aceasta
nu regret nici acea perioada nici pe asta ,
sa fim sanatosi si le-om duce pe toate    :hi: :hi: :hi:

silviu

Ai dreptate Mape 48. Au fost si lucruri bune si lucruri rele.necazul de acum,care deranjaza cel mai mult,esteb faptul ca prea multi fura.Hotia este pusa la rang de politica de partid si de stat.
Atunci se traia mai usor din unele puncte de vedere,cei care aveau ce preda la achizitii luau bani destul de buni,un muncitor care avea un pic de gospodarie la tara si voia sa munceasca,mai ales in zona necoop,o ducea acceptabil.Nu prea aveai ce cumpara cu banii,desi putini nu se descurcau,era frig in case ,orase si sate in bezna,dar se citea se citea mult/Acum avem tv.,net.,facebuke etc. si multi tineri nu au citit doua carti in viata lor.
        Si bune si rele si pe toate le vom duce ca nu avem ce face.Nu este o atitudine mioritica asta nu inseamna sa ne resemnan ci sa folosim oportunitatile de astazi.
                  Cu stima,
                             Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cipriene

Citat din: stefan1 din Decembrie 05, 2012, 12:53:34 AM
  Cea mai buna stimulare a apiculturii ar fi preturi rezonabile la produsele apicole la producator. Ce se intampla acum este doar o afacere pentru intermediari. Cea mai clara dovada este cresterea nebuneasca a pretului stimulentilor (sa nu zic adjuvantilor in lupta contra varroozei  :rotfl: ), imediat dupa ce acestea au fost subventionate. Normal cresterea trebuia sa fie doar cam cat a crescut in aceasta perioada pretul zaharului alimentar, dar nu a fost asa.

corect!
ca sa multumesti un pescar, nu-i dai scule scumpe si-i cumperi pestele ieftin, ci invers  :nod:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ionel07196555

Citat din: MIHALACHE din Decembrie 06, 2012, 10:35:45 AM
In functie de calitatea si cantitatea produselor obtinute de la familiile pe care le ai ,si nu a numarului lor.
Ca de fiecare data consegvent ; dupa peoductie .............
Propun ; cine stie sa deschida   un topic cit sa luat anu trecut cind sa ajutat cu predarea pe numele alt cuiva ca nu a avut ce preda sau nu a vrut sa predea la procesator  ADICA : pe numele lui   X eu Y am predat 300 Kg am primit 9 roni + 2 RON de la Y = 11 ron .......
Sa nu ziceti ca nu sint si oameni care trebue [ AJUTATI } ????????

nicomico

Eu vad cam asa subventionarea apiculturii romanesti,statul iti da cu o mana banii europeni si dupa un timp iti ia cu cealalta mana impozit.

romikele

Nu e chiar asa! De luat inapoi ia cu amandoua mainile!
Dar statul exerseaza acum sa ia si cu picioarele. USL-istii spera sa le iasa.... pe nas! :limba:

nicomico

Da exerseaza pana cand i se permite si cat i se permite.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Nici unii nu sunt buni ...toti umbla cu jegmaneala....ca romanu tace si plateste...ca nu are ce face.
Citat din: romikele din Ianuarie 27, 2013, 11:09:27 PM
Nu e chiar asa! De luat inapoi ia cu amandoua mainile!
Dar statul exerseaza acum sa ia si cu picioarele. USL-istii spera sa le iasa.... pe nas! :limba:

romikele


cristipep


romikele


cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)