Beneficiari PNA

Creat de ilalexandru, Martie 11, 2012, 05:21:06 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

Un apicultor care a accesat masura 112 sau 141 poate accesa PNA-ul pentru subventia de biostimulatori? Sau cum o mai fi ei numiti acolo...
Caz concret : am accesat 112 unde am trecut ca achizitionez in fiecare an, 3 kg de zahar. Acum pot achizitiona apiinvert, sa zicem 5 kg pe familie, si sa-l decontez pe PNA? Se considera dubla finantare? Pt ca sunt numai zvonuri in care se zice ca daca ai trecut in planul de afaceri, la vreuna dintre masur,i ca iei biostimulatori, atunci nu te mai atingi de PNA ca sa iei biostimulatori pt familii

tassevasi

  Dupa cum am inteles  la 141  tot ce nu e cuprins  in proiec  se poate face PNA iar la 112   nu se poate  nimic.

romikele

Doar ce nu e trecut in proiect se poate accesa prin PNA.
La M112, daca nu e prevazut in planul de afaceri, se pot accesa prin PNA tratamente, hrana, analize... dar este EXCLUS materialul biologic (familii albine, matci, roi).

ilalexandru

Daca am trecut 3 kg zahar in 112, nu pot sa mai achizitionez 5 kg apifonda prin PNA? Deja vad multi care si-au luat teapa! Si nu e bine deloc.
Iarasi un zvon zicea ca daca ai 141 poti accesa PNA pt familii de albine. Iar cand vin aia in control, pe alea luate prin PNA le arata separat. Iei 100 familii prin PNA...cand te verifica aia ai 25(alea de la care ai plecat) + 40(cresterea) + 100(PNA). Oare de ce nu ar fi asa si pe 112?

romikele

E adevarat, la 141 poti lua prin PNA familii de albine, dar cresterea la 141 trebuie sa fie separata, ambele proiecte vor merge in paralel.
Pentru restul problemelor ma voi informa direct6 la surse si voi reveni cu precizari, sau poate d-na Ella ne citeste si face domnia sa precizarile respective.

Ella

"Apicultorul trebuie sa achizitioneze familiile de albine si/sau matcile si/sau roiurile la pachet si/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România numai prin masurile prevazute în prezentul program si sa nu solicite finantare si din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR)".
Art. 1 din normele de aplicare prevede:
"c) declaratie pe propria raspundere ca achizitioneaza familiile de albine si/sau matcile si/sau roiurile la pachet si/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România si/sau stupii, numai prin masurile prevazute în Program si nu solicita finantare si din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR)";

Anul trecut APIA a verificat daca beneficiarii PNA au depus cerere de finantare la APDRP.
Ce pot sa va spun ca la sfarsitul lui februarie a fost o intalnire cu asociatiile! Nu v-au spus nimic?
Oricum, in curand, va aparea si ghidul solicitantului!
http://www.apia.org.ro/mpi_apicultura.htm

D006

#6
  Trebuie intarite caile de comunicare intre apicultori si autoritati , numai asa putem merge pe calea cea buna !

cipriene

care autoritati Dragos? toti sunt "lasa-ma sa te las". programul PNA si toate masurile astea cu fonduri UE se deruleaza in functie de cum le intelege fiecare: constanta intr-un fel, ialomita in alt fel si tot asa. nu cred ca sunt doua judete care sa semene in ceea ce priveste aplicarea lor.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ilalexandru

Eu tot nu inteleg ceva....

"Apicultorul trebuie sa achizitioneze familiile de albine si/sau matcile si/sau roiurile la pachet si/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România numai prin masurile prevazute în prezentul program si sa nu solicite finantare si din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR)"

Eu prin 112 nu achizitionez nici o familie de albine. Am alte investitii de realizat. Iar cresterea de 50 de familii o fac din surse proprii(roi, etc). si ajung, de exemplu de la 100 la 150 de familii. Bun!!!! Insa acum de ce nu sunt lasat sa ma dezvolt????De ce 5 ani de zile mi se interzice dreptul asta? Daca eu vreau anul acesta sa achizitionez  o suta de familii, iar anul urmator inca o suta prin PNA astfel incat sa ajung la 350 de familii, de ce nu se poate? De ce nu sunt lasat sa ma extind????? Unde e dubla finantare?
Daca am zis ca cumpar 3 kg zahar familie  pe 112(realizat lucrul asta), de ce nu mai pot cumpara prin PNA 5 kg de apifonda? De ce ale mele familii fiind pe 112 consuma numai 3 kg zahar, pe cand restul au dreptul la 12 kg?

Ap : cine are trecut in 112 ca achizitioneaza motorina(500l de ex), mai poate beneficia de subventia la motorina pentru alta cantitate achizitionata in afara de cei 500l?

laur80

Ap : cine are trecut in 112 ca achizitioneaza motorina(500l de ex), mai poate beneficia de subventia la motorina pentru alta cantitate achizitionata in afara de cei 500l?
[/quote]

Aceeasi nelamurire o am si eu...

viorel55

Citat din: Ella din Martie 11, 2012, 08:25:41 PM
"Apicultorul trebuie sa achizitioneze familiile de albine si/sau matcile si/sau roiurile la pachet si/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România numai prin masurile prevazute în prezentul program si sa nu solicite finantare si din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR)".
Art. 1 din normele de aplicare prevede:
"c) declaratie pe propria raspundere ca achizitioneaza familiile de albine si/sau matcile si/sau roiurile la pachet si/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România si/sau stupii, numai prin masurile prevazute în Program si nu solicita finantare si din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR)";

Anul trecut APIA a verificat daca beneficiarii PNA au depus cerere de finantare la APDRP.
Ce pot sa va spun ca la sfarsitul lui februarie a fost o intalnire cu asociatiile! Nu v-au spus nimic?
Oricum, in curand, va aparea si ghidul solicitantului!
http://www.apia.org.ro/mpi_apicultura.htm

   La sfarsitul lunii februarie( pe 29) a fost o intrunire la care nu s-a discutat despre PNA sau despre masuri.
   Miercuri 14 martie este o intrunire la MADR unde se va discuta despre PNA si masuri

D006

  Pana sa mai discutam de intalniri  mai bine ne uitam in jur si vedem ca mirajul castigurilor usoare din apicultura se prabuseste ! Dupa o iarna grea cu pierderi masive , dupa prabusirea pretului la miere , dupa terminarea banilor prin APDRP , dupa impozitarea profiturilor din apicultura vom ramane cam putini pe aici !
   AU TRECUT ZILELE BUNE , ACUM VINE FURTUNA !

ilalexandru

Si cica s-ar putea sa se prabuseasca pretul si mai mult. Toti se vaita ca este blocaj pe piata europeana a mierii. Ca nu se cauta salcamul absolut deloc, ca poliflora abia se livreaza cate ceva prin tari din afara UE, ca.....in vara lui 2012 s-ar putea sa avem preturi cu vreo 2 lei mai mici pe kg. Cat o fi de adevarat???? NU se stie.
Insa stie careva ce se intampla in momentul de fata cu Argentina? Este sau nu pe piata mondiala a mierii?
Ar mai fi multe probleme de semnalat, insa nu vreau sa sperii incepatorii. Ap campania din 2012 va incepe cu un pret la motorina cu cel putin 1 leu mai mare ca anul trecut. Asigurarile sau scumpit cu peste 20%, amenzile s-au marit. MIerea a scazut....

D006

  la ora actuala in Europa exista stocuri URIASE  de miere care pun o presiune enorma pe producatorii europeni. Pentru a supravietui trebuie sa ai capital astfel incat sa nu vinzi mierea la pretul scazut de anul acesta si sa astepti afaceri de nisa care iti pot oferi o gura de oxigen.
  In asemenea conditii PNA reprezinta un colac de salvare pentru stuparul roman !

bucovineanu

Referitor la banii europeni daca credem ca se dau fara a se cere nimic in schimb, ne inselam. O parte din ei trebuie sa ajunga la stat.  Cei care acceseaza acesti bani trebuie sa mai puna si din buzunar pentru a realiza tot ce doresc. Unde s-ar ajunge daca  statul ar da mereu bani si cel care ii primeste sa-i cheltuiasca mereu, fara sa investeasca de la el nimic. Numai atunci cand investeste si bani munciti de el are grija ca investitia sa reuseasca.