cum ansamblam ramele mai repede

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2007, 01:16:16 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

A lipsit UVE dar si cand apare....
Tot il vizitez odata la Alba Iulia.

Cat despre suport, am unul din lemn, pentru 12 rame. Ma descurc bine cu el, fac putine rame.
Recent am trecut si eu la capsator pneumatic.
Parerea mea e ca aici e diferenta majora, nu la suportul ramelor.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sandupop

Citat din: ciucur din Iulie 10, 2013, 03:01:42 PM
A lipsit UVE dar si cand apare....
Tot il vizitez odata la Alba Iulia.

Si eu am intentia asta....Sa vezi tu cand ajunge la Alba un ..pluton de apicultori ,... flamanzi si insetati :beer: :beer: :beer:...greu o sa te descurci... Vasile! PS. Eu aduc palinca!
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Eu folosesc suportul de rame si capsator pneumatic. Am 2 diferite, unu doar de cuie si unu de capse si cuie. E mai usor de lucrat pt ca tin in 1 cuie in altu capse. Viteza de montat rame e foarte buna iar dupa cateva sute de rame nu iesi habauc si cu ungiile la degete negre. Merita investitia daca ai peste 30 de stupi. Altfel trebuie sa te gandesti daca poti utiliza compresorul si la altceva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

uve

Va astept cu mare drag la Alba Iulia , cu sau fara palinca. Si o sa preparam un unguent intern pe baza de miere , de n-ati mai vazut. Te unge la suflet , scade colesterolul, scade tensiunea , scade glicemia doar ...carnetul il salta ! :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Apicotef

Citat din: dan sebastian din Iulie 09, 2013, 12:35:06 PM
Cand aveam timp de omorat bateam la rame. Si intr-adevar dura. Intr-o zi nu depaseam 175 de rame, lucrand cam 12 ore. Diferenta am observat-o cand am folosit cadrul. Ramele ies perfect drepte iar timpul de executie e foarte mic. Parerea mea e ca merita banii pentru ca cel care il construieste investeste ceva timp pentru a le face. Si daca iei pe unu sa-ti deviruseze calculatorul platesti tot la ora si s-ar putea sa te coste scump. Acum nu ai vrea sa iti dea cadrul gata facut doar la pretul de achizitie al fierului, eventual sa plateasca el si curentul. Nu face miliarde profit. Daca nu ai bani poti sa ti-l confectionezi singur. Apoi poti sa spui daca merita sau nu diferenta de pret. E destul de explicita poza.

Sincer va multumesc pentru apreciere .... chiar daca nu ati comandat !
Vedeti dumneavoastra ... fara intentia de a jigni pe cineva sau de a intra in polemici ... in Romania toti vor ieftin si apoi calitate si seriozitate. Norocul este ca suntem liberi sa dam banii pe ce vrem ... asa ca pentru cei care au idei mai bune sau care isi pot face singuri un cadru de rame....ii felicit !

Vorbind de noroc ... nu ma plang si va spun sincer ca nu duc lipsa de comenzi chiar si la acest pret piperat (echivalentul in natura a cca.9 kg miere) pentru ca in Romania sunt suficienti apicultori profesionisti pentru care timpul in stupina este prea valoros pentru a sta cu aparatul de sudura in mana !

Pt.cei interesati se poate cumpara de aici : http://apicotef.blogspot.ro/2012/07/cadru-rame-stupi-reglabil.html

Cu stima !

dan sebastian

Multumesc ! Am vazut videoclipul dvs inainte de a-l scoate pe piata la vanzare. Daca era atunci va comandam si eu unul. Mi-a placut ideea si am realizat ca e si valoroasa. Dupa ce am avut dispozitivul construit cu modificarea lungimii, nu m-as mai intoarce la vechiul model de incheiat rame. In plus m-am lovit cam de toate problemele specifice construirii, iar pt ca nu stiu sa sudez am apelat la altii. Asa apreciez si costul celui care a avut aparatul de sudura. In plus nu a iesit decat 80 % din ceea ce-mi doream.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Apicotef

D-le Dan Sebastian...pana la urma tot o sa va am de client... Intentionez sa produc un cadru reglabil atat pentru lungime cat si pentru inaltimea specifica fiecarui tip de rame (1/1, 3/4, 1/2 si 1/2R). Inca nu am timp de poze, prezentari si modificari ale site-ului dar accept comenzi :) Cu stima !

dan sebastian

Foarte buna idee. Lungimea lui e ok sa fie fixa, fiecare cat de lung vrea. Prefer sa aiba peste 15 rame, adica de 55 -57 cm lungime. Inaltimea de rama stas 1/1. Doar latimea sa difere, intre 42 - 45 cm. Multumesc ! De obicei problema e ca nu sunt stas betele de jos.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Apicotef

... si inca ceva ... "puneti bani de-o parte" pentru ca voi scoate pe piata un APILIFT pentru ridicat / transport stupi precum si alte greutati in gospodarie ...  cu stima !

un OM

Intr-un clip, in care prezentati si dispozitivul pentru a gauri si introduce capse pentru insarmarea verticala, afirmati ca distanta dintre primul si ultimul cui este de 360mm. Mie nu mi se pare in regula. Eu am distanta dintre prima sarma si leatul vertical de 15, maxim 20 mm. Scazand 15 X 20 mm din 415, cat este distanta dintre leaturile verticale, ar trebui ca d-voastra sa mariti distanta dintre primul si ultimul cui la 385mm.
Atunci cand este o distanta mai mare de 20 mm. intre fagure si leat, fie vertical, fie orizontal, exista pericolul indoirii FA, si astfel sa nu avem un fagure crescut cat mai bine.
Sper ca aceste precizari sa nu va supere.

uve

Citat din: un OM din Ianuarie 23, 2014, 12:15:19 PM
Intr-un clip, in care prezentati si dispozitivul pentru a gauri si introduce capse pentru insarmarea verticala, afirmati ca distanta dintre primul si ultimul cui este de 360mm. Mie nu mi se pare in regula. Eu am distanta dintre prima sarma si leatul vertical de 15, maxim 20 mm. Scazand 15 X 20 mm din 415, cat este distanta dintre leaturile verticale, ar trebui ca d-voastra sa mariti distanta dintre primul si ultimul cui la 385mm.
Atunci cand este o distanta mai mare de 20 mm. intre fagure si leat, fie vertical, fie orizontal, exista pericolul indoirii FA, si astfel sa nu avem un fagure crescut cat mai bine.
Sper ca aceste precizari sa nu va supere.
Cred ca mie imi era adresat mesajul.
1) nu ma supar cand cineva face niste aprecieri la adresa lucrurilor facute de mine , fie ele pozitive sau negative
2) clientul este cel mai bun proiectant. Am avut mai multe solicitari la care distanta de la prima la ultima gaura a fost de 360 mm. Aceasta cota nu este batuta in cuie , ea poate fi comandata .
3) gusturile nu se discuta indiferent daca este vorba de culori, dimensiuni sau modele(am facut mobilier de culoare neagra intr-un dormitor cu pereti negri , tavan negru ,mocheta neagra- NO COMENT )
4) semnalele de la beneficiari au rolul de a micsora distanta dintre ceea ce-si doresc si ceea ce li se ofera
In concluzie , multumesc tuturor pentru opinii sau precizari , in special UNUI OM !  :thanks:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

dan sebastian

Si eu folosesc la leatul de sus o distanta mica intre 1 si 2 cm maxim. La cel de jos nu cred ca are tot atat importanta. Dar la cel de sus si mie mi se intampla in trecut, cand puneam sarma mai jos sa mi se indoaie foita de fagure artificial si sa se lipeasca de alta rama. Mai ales in anii slabi in care nu prea luau foitele in lucru.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Se poate lipi foita de leatul de sus turnand ceara topita in lungul leatului si atunci rama se va intari foarte mult chiar daca prima sarma e la 4-6 cm de acest leat.

teoalbina

Citat din: Apicotef din August 12, 2013, 12:03:59 PM
... si inca ceva ... "puneti bani de-o parte" pentru ca voi scoate pe piata un APILIFT pentru ridicat / transport stupi precum si alte greutati in gospodarie ...  cu stima !
si cam la ce pret estimati sa iasa apiliftul?

Apicotef

Ce am vazut pe piata mi se par cam scumpe pentru buzunarul apicultorului de rand...Am reusit sa realizez un prototip PLIABIL pentru a putea fi transportat usor, dar nu-l pot comercializa pana nu termin testarile in situatii variate...nu numai uz apicol ci si in gospodarie.. Pretul aproximativ ar fi undeva in jurul sumei de 950 lei / apilift sarcina 150 - 250 kg. Cand voi finaliza proiectul...inainte de a-l produce in serie o sa vi-l prezint pentru sugestii si pareri. Va multumesc !