VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

banateanul

Petre te vad in Florida La multi ani!   iti doresc un an mai bun ,cu sanatate si spor.
     Cu prietenie Nelu Chise

cipik

#691
Citat din: dorindafi din Ianuarie 08, 2018, 05:40:29 p.m.

......sti ca albina nu paraseste puietul , daca tot ai vrut sa stopezi ouatrul dece nu ai scoso definitiv din cuib ?
Am vrut sa opresc oautul nu sa omor din albine ( a se citi viitoare albine)

.... - am mai restrâns acolo unde au mancat-  , eu cred ca ramele au fost cam usurele in toamna daca ai restrins asa repede
Am zis ca am scos unde au mancat, nu unde au golit, eu restrang cu o rama cam inainte de 15 ianurie. Ce rame am scos mai aveau cel putin 1/4 miere capacita, care tot la ele va ajunge in primavara fiind date dupa diafragma.


.......-Am trecut la împachetajul de primăvară- , si daca iarna era iarna ?
Daca iarna era iarna tot sumar le impachetam, totcmai pentru a nu le da ideei de ouat, acum am pus panzele mai groase.


Familia cu pricina este un roi prins departe de sat, intr-o -capcana-. Cu o dezvoltare foarte buna, la fs avea mai mult puiet decat familiile de baza, ramane in supraveghere inca unu-doi ani.

La capitolul mancare stau foarte bine, desi aveam ramase din primavara trecuta niste turte nu a fost nevoie sa le folosesc nici macar la cel care are puiet.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dorindafi

bine , nu te contrazic .  adevarul este ca fiind zone diferite de altitudine si clima si modul de lucru e diferit
pesemne ca am cam sarit gardul
:hi:  cipik
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag


cipik

Citat din: dorindafi din Ianuarie 10, 2018, 08:02:11 PM
bine , nu te contrazic .  adevarul este ca fiind zone diferite de altitudine si clima si modul de lucru e diferit
pesemne ca am cam sarit gardul
:hi:  cipik

Nu ai sarit calul, asa cum ai zis zonele difera si modurile de îngrijire. De trei ani nu am pierdut peste iarna nici o familie si am avut o productie mulțumitoare pentru zona mea.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kostas

Si  eu  le  impachetez  sumar  pana  in  ianuarie, atunci  pun  paturica  direct  pe  rame cu  cateva  distantiere..Asa  stopez  ouatul  si  nu  am  nici  condens in stupi.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

cipik

Am avut si distantiere puse, nu mai stiu exact in care iarna, dar acum nu mai pun ca nu am observat vr-o diferenta si plus ca îmi deranja podisorul si nu se mai aseaza corect, care oricum îl iau cand pun turtele.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kostas

Distantierele  mele  au  cca 6mm si le  consider necesare, ele  comunicand  mai  usor  cand  ajung  sus.Intradevar  nu  sunt necesare  intodeauna, dar  nu  vreau  sa  fie  cazul sa  imi para  rau ca nu  le-am pus....
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

mape 48-petru manea

Citat din: cipik din Ianuarie 10, 2018, 11:24:41 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 10, 2018, 08:02:11 PM
bine , nu te contrazic .  adevarul este ca fiind zone diferite de altitudine si clima si modul de lucru e diferit
pesemne ca am cam sarit gardul
:hi:  cipik
Citat din: roi_ag din Ianuarie 10, 2018, 08:17:47 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 09, 2018, 07:31:21 PM
Momentan sunt in Florida
Nu mai ai bani de intoarcere?   :rotfl: :rotfl:
Am bilet de avion pentru întoarcere __mi-e dor de voi si de albine

Nu ai sarit calul, asa cum ai zis zonele difera si modurile de îngrijire. De trei ani nu am pierdut peste iarna nici o familie si am avut o productie mulțumitoare pentru zona mea.

Eugen B

Incepe sa arate a iarna cat de cat, zice temperaturi cu minus noaptea si ziua pana la maxim 3-4 cu plus in zona mea
Vedem ce va fi, sper sa nu tina mult iarna asta

bucovineanu

#700
La mine a venit cu adevarat iarna. In aceasta dimineata termometrul a aratat -20 de grade, desi nu este montat corespunzator, fiind montat langa un geam pentru a putea fi citit din interior. Dupa vremea calda din prima jumatate a lunii, diferenta este foarte mare. Avand puiet, albinele nu se vor descurca prea usor.  Oricum nu e de speriat. Au fost si ierni mult mai grele si nu au fost probleme. Sa vedem cat va tine gerul.

stefan1

  Zapada aveti? Ca daca nu este vor fi pierderi serioase in agricultura.
  Pentru albine 3-4 zile de ger nu le afecteaza f tare, doar pe familiile foarte mici. Periculoase sunt perioadele lungi foarte reci, mai cu seama la familiile cu puiet, care pot sa piarda contactul cu rezervele de miere (diametrul ghemului este cu atat mai mic cu cat frigul este mai mare, iar centrul ghemului e totdeauna suprafata de puiet).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Este si ceva zapada, mai putin de 10cm. In noaptea asta s-a innorat si gerul s-a mai domolit. Au fost in jur de -10 grade, dar cealalta noapte temperatura a coborat undeva in jur de -23, mai putin decat am vazut eu pe termometru.
Asa cum zice Stefan, sunt in  pericol familiile cu puiet si nu sunt putine in situatia asta. Cele care au puiet mai mult, deja au consumat mare parte din rezervele de pe ramele cu puiet si au mai putina mancare acolo, tocmai acum cand au mai mare nevoie de hrana pentru a face fata temperaturilor scazute. In urmatoarele zile se anunta temperaturile vor mai cresteputin  si sper ca nu vor fi probleme.

bucovineanu

Al doilea episod de iarna geroasa in Bucovina.  Noaptea trecuta temperatura a coborat din nou undeva in jur de -22 de grade. Se pare ca s-a cam mutat polul frigului la noi.  :smile:

NYK74

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2018, 01:27:00 PM
Al doilea episod de iarna geroasa in Bucovina.  Noaptea trecuta temperatura a coborat din nou undeva in jur de -22 de grade. Se pare ca s-a cam mutat polul frigului la noi.  :smile:
D-nu Vasile la mine în zonă,(dealurile din apropierea văii Siretului) stau mult mai bine albinuțele,au temperaturi mai bune,de -18,noaptea trecută,acum e de văzut si noaptea asta,că nu pare a fi mai cald, :) :hi: