VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B


corneliuhrom

culege bruma  ,de miercuri vine prima in moinesti   ^:)^ si  %%- :bzz:.

MOTANUL

#588
In Bucuresti deja s-au scuturat petalele la prima serie de pomi infloriti.
Acum a inflorit seria 2.

La Cernica abia acum au inflorit primii pomi.
Inca mai merge si salcia. Prognoza 17-19 grade si soare.  :bzz:

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In Bucuresti a inflorit paltinul de camp / Arțarul. La pomii timpurii au inceput deja frunzele sa se scuture.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

d le motanu ne speriati  se scutura frunzele  :nono: nu cred  ,cred florile  [cred o greseala ].

MOTANUL

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee


bmdna

Ma uit la prognoza si... nu-mi vine sa cred! Urmeaza o perioada de temperaturi dintr-o cifra, zi si noapte, unele nopti cu minus... . Tot ce a apucat sa infloreasca va fi compromis. Cum eu sint intr-o vale, efectul frigului va fi accentuat. Se contureaza un alt an roitor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Citat din: bmdna din Aprilie 16, 2017, 10:04:27 AM
Ma uit la prognoza si... nu-mi vine sa cred! Urmeaza o perioada de temperaturi dintr-o cifra, zi si noapte, unele nopti cu minus... . Tot ce a apucat sa infloreasca va fi compromis. Cum eu sint intr-o vale, efectul frigului va fi accentuat. Se contureaza un alt an roitor.
Aceeasi problema si la mine.
Din pacate aceasta vreme rece tine 5 zile. La mine am prognoze noaptea de -4 si -5 (actualizat de dimineata). Abia a inflorit ciresul si prunul. Unii ciresi nu au inflorit inca, dar cu asa temperaturi slabe sanse. Sa vedem ce va fi!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Aprilie 16, 2017, 11:18:48 AM
Citat din: bmdna din Aprilie 16, 2017, 10:04:27 AM
Ma uit la prognoza si... nu-mi vine sa cred! Urmeaza o perioada de temperaturi dintr-o cifra, zi si noapte, unele nopti cu minus... . Tot ce a apucat sa infloreasca va fi compromis. Cum eu sint intr-o vale, efectul frigului va fi accentuat. Se contureaza un alt an roitor.
Aceeasi problema si la mine.
Din pacate aceasta vreme rece tine 5 zile. La mine am prognoze noaptea de -4 si -5 (actualizat de dimineata). Abia a inflorit ciresul si prunul. Unii ciresi nu au inflorit inca, dar cu asa temperaturi slabe sanse. Sa vedem ce va fi!
Mi se pare un scenariu de cosmar... se mai prognozeaza si cateva zeci de cm de zapada. Sper ca niste meteorologi s-au imbatat pe undeva si au bagat niste date gresite in sistem, altfel va fi jale!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dorindafi

de 4/5 ani zona montana unde ma aflu eu infloreste mai de vreme decit zonele mai joase si luna aprilie e racoroasa
largirea cuibului o fac doar daca-mi permite albina daca nu stau cuminte ca am vazut cum e sa scoata puiet racit pe urdinis
si acum sa trecem la treaba   : sampanie:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Vineri seara se prognozeaza -6 grade la stupina la mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei


dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092