VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Si la Beius (BH) ninge de la ora 7 intr-o veselie cu fulgi destul de mari daca era inghetat se depunea un strat destul de gros

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Dupa o iarna usoara , o primavara capricioasa . Corcodusi sunt infloriti la fel si caisi, urmeaza prunii insa prognoza meteo nu ne arata ca albinele vor putea beneficia de nimic cel putin inca o saptamana. Sunt in urma cu dezvoltarea coloniilor de albine , inca sper ca vom putea recupera pana la salcam.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Miere Sorin

Salcamul poate fi afectat in aceasta perioada de zapada sau temperaturi sub 0 grade?

vioso

Daca tine mult vremea rea tineti-va bine cu hranirile ,au scapat de iarna dar pot muri de foame acum daca nu mai au rezerve fiind consumul mare cu puiet mult.

bucovineanu

Vremea e asa cum o vedem. Daca nu a fost iarna atunci cand era normal sa fie, iata ca  se prelungeste in primavara. Si dupa cum se prevede de catre meteorologi, vremea rea va mai dura inca cel putin 2 saptamani, pentru mare parte din tara. Asa cum zice cineva mai sus e nevoie de mare atentie la rezervele de hrana din stupi. Acum albinele au puiet si consumul e ridicat.

clabescu.marius

Cam asa a fost astazi la mine,vreme numai buna de polen... :sad:

mape 48-petru manea


bucovineanu

La mine ninge ca in februarie. Deja s-a depus strat de zapada de cativa centimetri. Maine noapte se anunta -4-5 grade. Pentru urmatoarele 2 saptamani temperatura nu va trece de 10 grade. E iarna de-a binelea.  :sad: Si tocmai incepuse sa infloreasca salcia.

MOTANUL

Vremea in Bucuresti inca tine cu apicultura (2-3 grade sub istoricul mediilor).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cipik

Daca n-ar bate vântul asta..................
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

clabescu.marius

Soare dar bate vantul...albinele au iesit anemic cate una doua...

MOTANUL

Ce sa zic - pe mine ma deranjeaza vantul cel mai rau...
Dar prefer soare cu 11 grade si cu vânt decat sa fie stupul sub 5 cm de zapada. Basca distrugerea pomilor infloriti cu consecintele de rigoare.

Maine a sa fie un pic mai cald si vânt mai putin.  Doamne ajutta sa se indrepte vremea!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Muntoiu Radu

Citat din: Miere Sorin din Aprilie 02, 2015, 02:55:55 PM
Salcamul poate fi afectat in aceasta perioada de zapada sau temperaturi sub 0 grade?

Inca nu, e in repaus vegetativ. Dar nu mai e mult pana acolo...

Retrag ce am zis acum cateva zile, a venit iarna si la Sibiu  :rotfl:

ionut vlv

azi am facut o scurta incursiune pana la Otopeni.de dus m-am dus cu vantul ,la venire contra lui...belea!
la Pitesti mi-a tras o frectie cu ninsoare.vegetatia pomilor intre Draganu si Bucuresti este intarziata cel putin o saptamana fata de zona mea.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.