VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Azi 5-6 grade si soare cat cuprinde. Soarele incepe sa incalzeasca tot mai tare si pe zilele urmatoare astept soare si temperaturi poate peste 10 grade. La sfarsit de luna cred ca se va mai raci putin si dupa primavara   :D

bucovineanu

#196
Citat din: Cubby din Februarie 11, 2015, 09:05:19 AM
Daca vrea cineva apa ii dau eu. Unde calc si ramame urma iese apoi apa. Nici in fantana nu mai are loc si se revarsa in jurul ei, iau apa direct cu cana/galeata din fantana. :qp: In toiul verii era la fel, anul trecut. :yahoo_cry:
Scrie la avatar din ce zona esti sa ne dam seama unde e exces de apa in sol.
In jumatatea de nord a Moldovei este deficit de apa.

Cubby

Citat din: bucovineanu din Februarie 12, 2015, 06:02:34 PM
Citat din: Cubby din Februarie 11, 2015, 09:05:19 AM
Daca vrea cineva apa ii dau eu. Unde calc si ramame urma iese apoi apa. Nici in fantana nu mai are loc si se revarsa in jurul ei, iau apa direct cu cana/galeata din fantana. :qp: In toiul verii era la fel, anul trecut. :yahoo_cry:
Scrie la avatar din ce zona esti sa ne dam seama unde e exces de apa in sol.
In jumatatea de nord a Moldovei este deficit de apa.

Am reusit, cred.

andrei_georgian

Cubby, esti aproape de mine... :hi:  :beer: intradevar am avut la ploi anul trecut si inceputul acesta de an de nu mai stiu cum arata pamantul uscat  :rotfl:  saptamana asta a fost cu soare in fiecare zi dar destul de frig noaptea, sa speram ca se mai incalzeste cat de cat...nici prea mult ca iar nu-i bine  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Cubby

Citat din: andrei_georgian din Februarie 12, 2015, 07:13:05 PM
Cubby, esti aproape de mine... :hi:  :beer: intradevar am avut la ploi anul trecut si inceputul acesta de an de nu mai stiu cum arata pamantul uscat  :rotfl:  saptamana asta a fost cu soare in fiecare zi dar destul de frig noaptea, sa speram ca se mai incalzeste cat de cat...nici prea mult ca iar nu-i bine  ))/

Asteptam... Asteptam... Ca oricum nu avem ce face.
Poate tot raul va fi inspre bine si va fi un an apicol mai bun.
Soare avem, dar se pare ca inca o saptamana va fi soare cu dinti, potrivit accuweather.com si yr.no. Am preparat turtele proteice, acum astept zborul de curatire.
:beer:

andrei_georgian

Din pacate eu ajung abia pe 21 la stupina... ))/ sper sa prind vreme buna, acum sunt in Drobeta Turnu Severin ca aici lucrez.. dar mai tot timpul am ghinion, cand sunt aici e frumos, cand ajung la stupi se strica vremea...  :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Eugen B

In vest se pare ca usor usor e primavara deja, zilele urmatoare se anunta tot cald, azi au fost 12 grade, la soare cred ca a trecut lejer de 15, si toata ziua a fost senin si soare. Cred ca daca va fi vremea tot asa toate floriile de primavara vor inflori mai repede decat de obicei. O sa incerc maine sa merg sa vad cum a mai avansat salcia.

dinupaltinis

Mare bucurie mare.Astazi la mine au adus primul polen pe anul acesta.Ghemotoace mari si galbene de la alun. :yes:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

un OM

Eu doar ma uit la matisorii alunului din curte. Nu inseamna ca ar si ajunge polenul acestuia la toate familiile :D.

MOTANUL

Ce pomi cu potential melifer (polen) înfloresc in perioada urmatoare?
Eu de alun habar nu aveam.

Ma refer pana la pomii fructiferi (visin, meri, prun etc). Ce ar fi in Martie?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

andrei_georgian

La mine primavara primii care infloresc sunt alunul si cornul
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Eugen B

Depinde si ce ai in zona. Nu toata lumea avem aceeasi flora. Pana la pomii fructiferi sunt destule plante care infloresc : alun, corn, salcie si sigur sunt si altele. mai cauta pe net si prin carti care sunt floriile din fiecare luna si pontentialul lor.

Ignatov Andrei

Citat din: Eugen B din Februarie 14, 2015, 10:31:09 PM
mai cauta pe net si prin carti care sunt floriile din fiecare luna si pontentialul lor.
Eugene... am cautat de... mi s-au terminat bateriile la "cautator"... n-am nimic, taica, pana la papadie... =))

dan sebastian

Daca nu ai padure in zona eu stiu ca totusi potbalul da inaintea papadiei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Muntoiu Radu

Citat din: un OM din Februarie 14, 2015, 09:35:15 PM
Eu doar ma uit la matisorii alunului din curte. Nu inseamna ca ar si ajunge polenul acestuia la toate familiile :D.
Am avut si eu discutia asta ieri cu cineva (ca au aparut puietii de alun prin magazine) - daca pun 1-2 aluni, nu fac mai mult rau albinelor? Incep sa aduca polen, se pacalesc sa dea drumul la ponta si cand li-i lumea mai draga se termina polenull ?!?