VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

Anul acesta a fost o infestare foarte puternica cu varooa, acum cateva zile a fost putin soare si aerul mai cald de mi-a permis sa umblu prin stupi, la foarte multi am observat paduchi pe albina, am facut de 6 ori tratament in toamna, ultimele 2 le-am facut in lipsa puietului, pana anul ce a trecut nu obisnuiam sa unific in toamna familiile slabe in speranta ca daca au mancare destula or sa treaca iarna si pe deasupra imi parea rau de regine sa le omor si in felul acesta pierdeam acele familii slabe, in toamna ce a trecut tot ce a fost slab am unificat, la ultimul control s-au prezentat foarte bine, inca un lucru pe care l-am observat in acest sens este acela ca o familie slaba consuma foarte multa hrana....in special in zilele foarte reci.
In cazul tau este posibil daca ai avut zbor de curatire in decembrie sa fi avut furtisag daca spui ca ai gasit ramele goale, altfel nu-mi explic cum disparea atata miere intr-un timp asa scurt
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

oroles

Vad ca si la mine se plang vecinii ca le mor stupii. La unul din neglijenta i-a bagat zapada in urdinis, a ingetat si s-au sufocat. Altul zice ca nu le-a facut corect tratamentele. Zicea ca le-a facut doua in toamna, dar nu la or saptamana consecutiv. Eu zic ca nu au avut mancare si au murit de foame.

Am citit ca albinele pot sa moara daca au mancat mierea de pe ramele pe care se afla si nu se pot deplasa in lateral, acolo avand destula miere. Au mai fost stupari cu experienta aici pe forum care au spus ca ei nu au patit niciodata asa ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andrei_georgian

asta am patit-o eu odata la o familie mai slaba, am gasit albinele moarte in ghem pe rame, unde aveau ghemul nu mai era strop de miere insa pe ramele dinspre diafragma aveau hrana destula, probabill fiind foarte frig o perioada mai lunga de timp nu au reusit sa se deplaseze la hrana si au murit de foame
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Eugen B

Anul acesta a fost un an dificil d p d v al vremii. Cine nu a avut foarte mare grija de albine a pierdut, indiferent de experienta pe care a avuto stuparul. Asta am observat eu cel putin.
Si ar mai fi o problema, noi tratam varroa cu aceeasi substanta sau substante de foarte mult timp. Cel putin unii exagereaza cu varachet sau eu mai stiu ce in timpul anului, cand vad ca am dat 6-7-8 trantamente consecutive imi vine sa ma urc pe pereti. Daca nu se da corect poti da de 1000 de ori. Oricum experinta, dar si timpul acordat albinelor isi spune si isi va spune tot timpul cuvantul.
In rest mare grija la vreme ca anul 2014 nu a prea iertat greselile.

pistol28

Citat din: andrei_georgian din Ianuarie 05, 2015, 04:40:44 PM
asta am patit-o eu odata la o familie mai slaba, am gasit albinele moarte in ghem pe rame, unde aveau ghemul nu mai era strop de miere insa pe ramele dinspre diafragma aveau hrana destula, probabill fiind foarte frig o perioada mai lunga de timp nu au reusit sa se deplaseze la hrana si au murit de foame

Exemplu tipic de greseala.
Albinele depalaseaza  ghemul  in spate si in sus NICIODATA nu trece peste rame in lateral.
Daca este foarte cald si se desface ghemul s-ar putea sa se duca pe ramele laterale.
In faguri se practica o gaura de minim 7mm, la 1/3 de sus in josul ramelor din cuibul de iernarecu un dispozitiv asemanator cu:
http://www.produsemenaj.ro/dispozitiv-pentru-scos-cotoare-mar.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

apivasmob

Citat din: Cubby din Ianuarie 05, 2015, 01:29:22 PM
Tratamentele au fost 2 in august si 2 in octombrie fara puiet.

Citat din: Cubby din Ianuarie 05, 2015, 03:42:03 PM

Puiet nu mai era in octombrie si am facut atunci inca 2 tratamente cu amitraz, iar in august 2 cu varachet.

Dar FOAIE DE CONTROL AI PUS cand ai facut tratamentele?
Sanatate tuturor apicultorilor

cipik

Din discutiile cu apicultori experimentati am ajuns la concluzia ca albina moara din vina stuparului, ea fiind dependenta de noi.
Referitor la albine moarte cu mierea in stup (am patit-o si eu ) este datorata faptului ca restrangerea nu s-a facut cospunzator. Eu acum strang familiile cu menghina si pot sa spun ca iarna trecuta am iesit cu 2 nuclee pt regine de rezerva pe 2 rame, neavand nevoie sa folosesc decat o regina pe a doua am ajutat-o putin si la FS i-am pus cat.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Cubby

Citat din: apivasmob din Ianuarie 05, 2015, 06:23:56 PM
Citat din: Cubby din Ianuarie 05, 2015, 01:29:22 PM
Tratamentele au fost 2 in august si 2 in octombrie fara puiet.

Citat din: Cubby din Ianuarie 05, 2015, 03:42:03 PM

Puiet nu mai era in octombrie si am facut atunci inca 2 tratamente cu amitraz, iar in august 2 cu varachet.

Dar FOAIE DE CONTROL AI PUS cand ai facut tratamentele?

Nu am pus foaie de control. Am stupi de 10 rame cu fundul plin nedetasabil si e mai greu...

apivasmob

Urdiniul cum il ai la stupi? (pe tota lungimea ? sau mai mic
Sanatate tuturor apicultorilor

Cubby

Citat din: apivasmob din Ianuarie 06, 2015, 08:01:00 AM
Urdiniul cum il ai la stupi? (pe tota lungimea ? sau mai mic

E mic de 20 cm lungime si 2 cm inaltime.

apivasmob

Citat din: Cubby din Ianuarie 06, 2015, 12:23:14 PM
Citat din: apivasmob din Ianuarie 06, 2015, 08:01:00 AM
Urdinisul cum il ai la stupi? (pe tota lungimea ? sau mai mic)

E mic de 20 cm lungime si 2 cm inaltime.

Alta data chiar pe latimea respectiva sa introduci o foaie de control ca sa-ti faci o idee de gradul de infestare a familiei 200 mm = 5 rame este cat de cat suficient.
Sanatate tuturor apicultorilor

Eugen B

Se pare ca de vineri-sambata vremea isi va mai revenii, la mine vor fi -1-2grade noaptea si ziua cam 2-4 grade. In afara de cateva zile de ger nici iarna asta nu a fost chiar grozava aici in zona, totusi a fost mult mai normala ca anul trecut cand am avut temperaturi mari (17-19 grede)

Cubby

Citat din: apivasmob din Ianuarie 06, 2015, 12:57:07 PM
Citat din: Cubby din Ianuarie 06, 2015, 12:23:14 PM
Citat din: apivasmob din Ianuarie 06, 2015, 08:01:00 AM
Urdinisul cum il ai la stupi? (pe tota lungimea ? sau mai mic)

E mic de 20 cm lungime si 2 cm inaltime.

Alta data chiar pe latimea respectiva sa introduci o foaie de control ca sa-ti faci o idee de gradul de infestare a familiei 200 mm = 5 rame este cat de cat suficient.

As putea sa pun acum foaie de control cand vreau sa le fac cu acid oxalic? E indicat?

apivasmob

este bine ori cand,dar sa nu te chinuiesti daca cumva nu ai fundul curat(pinteni de ceara)
si sa nu verifici la 24 de ore
Sanatate tuturor apicultorilor