VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi au fost 7 grade la stupina. Nu a iesit niciuna. Astept poate pana miercuri creste si o sa am zbor de curatire, desi mai mult de 7 grade nu arata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Daca sunt macar 8 grade si e soare, dai capacele jos sa bata soarele direct pe podisor sau ce ai tu acolo. Daca nu e soare lasa-i in pace. Spre sa prinzi vreme buna. Bafta !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: oroles din Decembrie 14, 2014, 05:44:22 PM
Azi au fost 7 grade la stupina. Nu a iesit niciuna. Astept poate pana miercuri creste si o sa am zbor de curatire, desi mai mult de 7 grade nu arata.
La sfarist de saptamana se prognozeaza min 10 grade si atunci sigur isi vor face zborul.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: dan sebastian din Decembrie 14, 2014, 05:56:33 PM
Daca sunt macar 8 grade si e soare, dai capacele jos sa bata soarele direct pe podisor sau ce ai tu acolo. Daca nu e soare lasa-i in pace. Spre sa prinzi vreme buna. Bafta !
Am facut anul trecut Dane, si degeaba.
Nu are efect.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Decembrie 14, 2014, 06:17:57 PM
Citat din: dan sebastian din Decembrie 14, 2014, 05:56:33 PM
Daca sunt macar 8 grade si e soare, dai capacele jos sa bata soarele direct pe podisor sau ce ai tu acolo. Daca nu e soare lasa-i in pace. Spre sa prinzi vreme buna. Bafta !
Am facut anul trecut Dane, si degeaba.
Nu are efect.
Dar ai facut zgomot?(batut in laterale stupului?) sa vezi rezultate pe urma.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Nu am facut zgomot. Cu prima ocazie cand mai ajung la stupina si sunt 8 grade lovesc si eu peretii stupilor sa vad daca ies.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu are rost sa se faca zgomot batand in stupi. Daca albinele stiu ca nu e cazul sa iasa la zbor, nu vor iesi. Cand temperatura exterioara e potrivita pentru zbor ele ies singure.

bismark

    Nu are rost sa bati in stupi,ele nu se pacalesc usor sa iasa.Cel mai bine este controlul cu furtunasul si daca auzi zgomotul in timp poti trage concluzii precise daca familia sufera de foame,de umezeala sau deranj. Exista in cartile de apicultura undeva precis zgomotul facut de albine in diferite situatii.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

De ascultat le ascult la 2 saptamani cu furtunasul de la stetoscop. Stiu sa interpretez zgomotele. Pana acum nu am avut nimic suspect. In Hristea parca se spunea de metoda lovirii stupului, dar parca el precizeaza ca asta se face atunci cand o parte au iesit deja.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Mai la inceput incercam si eu sa le scot la zbor pe cele care nu ieseau in timp ce altele aveau zbor intens. Am luat capacele si izolatia pentru ca soarele sa incalzeasca podisoarele, am dschis urdinisele la maxim pentru ca aerul cald sa intre in stupi, totul degeaba. Au iesit la zbor atunci cand au vrut ele, nu cand am vrut eu.  :smile:  De atunci le las in pace.

MOTANUL

Judecati si singuri din imagini:

Ora 12.28 - Capac tabla, polistiren + o folie (in prima poza a mai ramas doar folia ca restul deja le dadusem la o parte). Se vede clar in poza: nicio albina iesita.
Ora 13.00 dupa 30 de minute de batut soarele in podisor - o gramada de albine iesite. Nu am batut in cutii. Am luat totul cu cat mai mic deranj.
ora 14.00 impachetat totul la loc ca trebuia sa plec la Cernica (am renuntat la folie ca oricum nu aveam umezeala in cutii).

Eu zic ca metoda la mine a functionat. Temperatura a fost de 7-8 grade. Probabil ca daca faceam asta la 5 grade nu iesea nicio albina.
Trebuie sa fie o temperatura aproape de temperatura la care ar iesi si nestimulate.





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0


Eugen B

La mine vremea a fost cat de cat constanta, cam 6-7 grade. Vedem ce va fi in continuare

mape 48-petru manea

Azi a nins pentru prima data la mine ---de maine se anunta minus 12-13 gr