Tratamente bio

Creat de Eugen B, Martie 01, 2017, 06:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Cu febra asta cu bio as vrea sa discutam concret cine a dat tratamente bio cu acizi sai uleiuri sau produse bio pentru varroa sa ne spuna .
Eu nu stiu ce sa cred. Defapt cine e corect pe bio si ii stiu au avut si probleme . Multi sunt la bio si dau si varachet si zahar si alte chestii. Cine are cunostinte e usor sa fie bio.
Astept ceva raspunsuri sincere.

yulian

Am dat cu Beevital in vara/toamna, ca prim tratament...bine am dat in vreo 2 ture.

APA DE PLOAIE!!!!

balasbebe

Raspunsuri sincere o sa le gasesti doar prin targuri la colt de strada, sau la telefon.

Eugen B

Eu as trece la bio dar pot sa zic ca am o frica. Mai ales ca nu am cunostinte . Daca esti foarte corect nu cred ca ai mult de castigat.
In primul rand de tratamente imi este frica. Se vede ca varroa cum te prinde nu te iarta.
Din pacate pretul la miere scade. La cea bio este pretul real pe undeva. Poli 14-15 si salcam 25.
In primavara asta o sa dau protofil cu ulei de cimbru si lemongrass. E un tratament bio pentru varroa si voi vedea ce pica.
Pacat ca nu se vede adevarul aici. Nu neaparat la colt de strada

tinumaftei

Citat din: yulian din Martie 02, 2017, 07:23:55 AM
Am dat cu Beevital in vara/toamna, ca prim tratament...bine am dat in vreo 2 ture.

APA DE PLOAIE!!!!
Beevital nu este soluție de acid oxalic 2-3%?

Kiwi Bee

Aici in NZ multi au inceput sa dea acid oxalic cu glicerina.
Tratamentul fiind noutate nu prea sint informatii multe, dar cei care au efectuat tratamentul in ultima luna sau de citeva zile spun ca lea picat varroa la greu pe foaia de control.

Si eu miam procurat componentele si voi incerca metoda in 1-2 saptamini.

tinumaftei

Citat din: Kiwi Bee din Martie 02, 2017, 11:09:58 AM
Aici in NZ multi au inceput sa dea acid oxalic cu glicerina.
Tratamentul fiind noutate nu prea sint informatii multe, dar cei care au efectuat tratamentul in ultima luna sau de citeva zile spun ca lea picat varroa la greu pe foaia de control.

Si eu miam procurat componentele si voi incerca metoda in 1-2 saptamini.
AO se dizolvă în glicerina?

Eugen B

Daca dam 3serii dd AO oare nu afecteaza albina?

yulian

#8
Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 10:14:25 AM
Beevital nu este soluție de acid oxalic 2-3%?

Tinu, crede-ma ca, dupa ce am dat de doua ori erau f multe albine pline de paduchi. Am revenit pe Tactik...ce a picat pe urma....de groaza, rosii tablele.

"COMPOZITIE:
apa, zaharoza, acid citric, acid oxalic, acid formic, extract de propolis, diverse uleiuri eterice."

P.S. spune ca temperatura produsului sa fie de 35 grade..cum sa o aduci la temperatura aia??

bucovineanu

Chestia cu temperatura e pusa ca sa nu poti face reclamatii. Daca spui ca nu a fost eficient tratamentul iti spune ca nu a fost facut la temperatura din prospect si de aceea nu a avut eficienta.   :smile:

yulian

Sunt convins...

INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE

Inainte de intrebuintare agitati bine recipientul avand grija ca temperatura preparatului sa fie de aprox. 35 grade C. A se utiliza, de preferinta cand temperatura exterioara este de 1-25 grade C. Daca temperatura este prea ridicata, albinele parasesc stupul, ceea ce duce la o eficienta prea mica, motiv pentru care tratamentul se face seara, atunci cand majoritatea albinelor sunt in stup.

Se indeparteaza puntile de ceara dintre rame si se stropesc aproximativ 15ml de BeeVital HiveClean in mod uniform in intervalul dintre cele 7-8rame situate in zona de mijloc a cuibului unde se gasesc majoritatea acarienilor. (Nu se picura, se sptropesc in jet cat mai subtire prin strangerea sticlutei, pentru ca produsul sa patrunda cat mai adanc in intervalul dintre faguri, atingand cat mai multe albine).

:nono:

tinumaftei

Citat din: yulian din Martie 02, 2017, 12:11:11 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 10:14:25 AM
Beevital nu este soluție de acid oxalic 2-3%?

Tinu, crede-ma ca, dupa ce am dat de doua ori erau f multe albine pline de paduchi. Am revenit pe Tactik...ce a picat pe urma....de groaza, rosii tablele.

"COMPOZITIE:
apa, zaharoza, acid citric, acid oxalic, acid formic, extract de propolis, diverse uleiuri eterice."

P.S. spune ca temperatura produsului sa fie de 35 grade..cum sa o aduci la temperatura aia??
Cu BeeVital nu am dat, dar am folosit ani de zile un produs similar, Bienenwoll.
Apa de ploaie. Cu mențiunea că apa de ploaie folosește totuși la ceva.

yulian

Mai am doua sticle...o sa le dau...asa in scarba cand se mai incalzeste.. :rotfl:
Si la manopera te ia somnul...pana stropesti intre toate ramele...vine noaptea.  :hi:

Kiwi Bee

Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 11:28:01 AM
Citat din: Kiwi Bee din Martie 02, 2017, 11:09:58 AM
Aici in NZ multi au inceput sa dea acid oxalic cu glicerina.
Tratamentul fiind noutate nu prea sint informatii multe, dar cei care au efectuat tratamentul in ultima luna sau de citeva zile spun ca lea picat varroa la greu pe foaia de control.

Si eu miam procurat componentele si voi incerca metoda in 1-2 saptamini.
AO se dizolvă în glicerina?

Da este o procedura.

Se incalzeste glicerina(sa nu fiarba sau asa ceva, doar fierbinte) si treptat se amesteca AO 1:1.

Sau la un amestec de 334g glicerina se pune 364g AO si apa 140ml. Prima data apa se amesteca in glicerina incalzind amestecul mai apoi se adaoga si AO.
Cind amestecul este limpede se inmoaie niste prosoape de hirtie in compozitie si se pun intro punga cu fermoar. La stupina se stoarce usor fiecare "prosop" si se pune peste rame. Albinele il vor indeparta in cca 1 luna.
Asta am citit pina acum si urmeaza sa incerc metoda.

Eugen B

Eu o sa incerc sa vad ce efecct are protofilul home made plus uleiuri pentru varroa, voi curata tavile la vreo 10 stupi cu fund AV si voi vedea.
Foarte multi cu care am vorbit si au fost pe bune s-au plans foarte tare. Unii sunt foarte increzatori si zic ca nu este mare lucru.
Sigur avem si oameni la bio aici dar nu vor sa zica nimic. Asta e. Toata iasa la suprafata la un moment dat.