Al doilea an inca la un stup.

Creat de exari, Aprilie 04, 2018, 07:22:28 PM

« precedentul - următorul »

exari

Topicul precedent : http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=9300.msg249191#msg249191

Bun, anul asta din fericire am iesit cu bine din iarna (din ce am putut sa vad), albinele au zburat bine mersi, unele aduceau si polen. Doar m-am uitat fugitiv la el, nu am ridicat ramele, poate o sa o fac acum de pasti. De iernat au iernat pe 7 rame. Totusi nu am fost lipsit de necazuri, m-am procopsit cu un soarece in stup inainte sa pun gratia antisoareci, dar l-am eliminat repede cu o capcana.

As avea o intrebare asa din timp, pentru ca am un singur stup, si el fiind si orizontal deci teoretic nu cred ca o sa roiasca, daca totul merge bine, cum fac sa obtin 2 din el ?

Sa cumpar o matca si sa il impart ? sau mai bine il las in pace si sa incerc sa iau un roi ?

Alta intrebare, stupul numarul 2 pregatit pentru noua familie e tot orizontal, dar la el as avea posibilitatea sa il fac in pat cald (am urdinis si pe laterala mica).  Sa incerc, sau sa il las ca pe primul ?

Multumesc.

Closcutz

In primul rand nu vad niciun rost pt care ai modifica stupul gol orizontal pt a aseza ramele in pat cald. Despre roire...familia va ajunge sa se dezvolte ajungand la un varf de populatie cam dupa salcam sau la tei. Depinde de puterea la care este acum; depinde si de baza melifera. Daca ai pomi fructiferi, rapita, salcam si fls va da randament.

romikele

Așezarea ramelor în pat cald are justificare la iernare, dar în plin sezon așezarea în pat rece e de preferat, fiind facilitată ventilația.
Nu se justifică nici un fel de modificare la orizontalul standardizat.

Aurel

   In ce priveste popularea tu esti cel care hotaraste avind mai multe posibilitai;
      - Astepti sa roiasca si prinzi roiul ---in acest caz trebue sa fii atent sa nu scapi roiul.
      - Cumperi matca si formezi alta familie---dar te costa niste bani.
      - Imparti familia in doua  cand ai botci
  Eu daca ar fi sa aleg, as opta pentru prima varianta, daca familia are un potential bun.

exari

Multumesc, ramane atunci standard.

Dl. Aurel

: - Astepti sa roiasca si prinzi roiul ---in acest caz trebue sa fii atent sa nu scapi roiul.
         Nu e o optiune, e adevarat ca il am in curte (fara nici un vecin) dar trec deocamdata pe acolo doar in weekend, poate prin toamna sa ne mutam, deci aproape sigur il ratez.

- Cumperi matca si formezi alta familie---dar te costa niste bani.
    Cred ca e cea mai buna solutie, chiar daca implica un cost.

- Imparti familia in doua  cand ai botci
  Comform celor citite despre tinutul albinelor in stup orizontal si experientei de anul trecut, am mari sanse sa nu faca botci. Om vedea.