Calitate indoielnica: Zahar Agrana la saculeti de rafie de 10 kg (2,3 lei pe kg)

Creat de Kov iulian, August 12, 2015, 11:57:53 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Am zis ca fac o afacere si am cumparat vreo 90 kg de zahar Agrana de la Penny Market.

Zaharul este ambalat la saculeti de 10 kg si costa 2,3 lei pe kg.

Am inceput sa fac sirop din el si am avut niste surprize neplacute.

Zaharul nu se topeste asa usor cand il faci sirop iar albinele nu prea il iau din hranitor desi este amestecat si cu miere.


Acum imi pare rau ca m-am zgarcit la 20 de bani pe kg si nu am luat coronita cu 2,5 lei pe Kg.

:sad: :sad: :sad:

Aveti grija sa ocoliti acel sortiment de zahar.






vranceanul

La fel si zaharul de la Bod Brasov. Am facut sirop 2/1 cu apa calda plata, cumparata si dupa 4 ore a facut deasupra o crusta (coaja, ca la glazura), groasa de 1-1,2mm, alba, fara gust, casanta. Ce poate fi?. Dupa ca am inlaturat scoarta am dat la albine si refuza sa-l ia. Aveti pareri sau sfaturi?.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

NiKoN

Eu am folosit in primavara acest zahar de la Agrana si nu am intampinat niciun fel de neplaceri. Siropul a fost 1/1, preparat dupa reteta Romanescu.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Kov iulian

Citat din: NiKoN din August 12, 2015, 03:17:28 PM
Eu am folosit in primavara acest zahar de la Agrana si nu am intampinat niciun fel de neplaceri. Siropul a fost 1/1, preparat dupa reteta Romanescu.

Am folosit doar un sac, sa incerc si cu ceilalti ?

NiKoN

Poate in cazul meu nu a fost vorba de o depozitare deficitara. Nu stiu ce sa te sfatuiesc, sunt banii tai, esti cetatean european care are drepturi si bonul...
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Kov iulian

Citat din: NiKoN din August 12, 2015, 05:01:25 PM
Poate in cazul meu nu a fost vorba de o depozitare deficitara. Nu stiu ce sa te sfatuiesc, sunt banii tai, esti cetatean european care are drepturi si bonul...

Si factura...

Kov iulian

Zaharul cumparat face parte din doua loturi diferite.

Am cumparat 20 de kg prima data apoi peste 2 saptamani restul cand au mai adus din nou.
Nu am tinut cont si am amestecat sacutii intre ei, sper ca problema sa fie doar cu un sacut sau doi si restul sa fie ok.



stefan1

 Eu suspectez zaharul ca are si amidon!! Ma gandesc ca asta ar putea fi cauza daca se dizolva greu. Daca are amidon nu e deloc bine pentru albine, ca in iarna le va incarca intestinul cu reziduri si de acolo diaree.
Speculand, fara nici o dovada concreta, s-ar putea ca Agrana sa faca intentionat pentru stupari acest lucru. In ultima vreme stuparii dau foarte mult zahar sau inlocuitori la albine. Cat de bine ii mergea producatorului cand vindea stuparilor Apiinvert sau inlocuitori cu 7 lei/kg! Acum, de cand parca nu se mai subventioneaza, oamenii nu le mai cumpara la aceste preturi si folosesc zaharul alimentar, mult mai ieftin. Daca insa acest zahar va creea ceva probleme la albine, stuparii se vor intoarce iar la produsele destinate exclusiv apicultorilor, care totdeauna au fost din pacate mult mai scumpe.
  Avem pe forum si oameni pregatiti in chimie sau ind alimentara. Poate duc la un laborator serios probe de zahar cu cererea de a verifica daca contine si amidon sau alte substante si cat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Citat din: stefan1 din August 12, 2015, 05:44:01 PM
Eu suspectez zaharul ca are si amidon!! Ma gandesc ca asta ar putea fi cauza daca se dizolva greu. Daca are amidon nu e deloc bine pentru albine, ca in iarna le va incarca intestinul cu reziduri si de acolo diaree.
Daca e asa  sunt buni de plata. Dupa cum au constatat si cei de la Dr. Oetker : http://www.oetker.ro/ro-ro/index.html
CitatOPC-ul a controlat societatea de la Curtea de Argeş nu mai târziu de săptămâna trecută, iar în baza probelor prelevate la zahărul pudră cu aromă de vanilie, zahăr care conţine un antiaglomerant ce nu este specificat pe etichetă, Dr. Oetker a încasat o amendă de 10.000 de lei. Motivaţia comisarilor a fost aceea că, potrivit Legii 106/2002, acel amidon conţinut de zahărul pudră, amidon care ajută ca zahărul să nu se topească şi să se cristali­zeze în momentul în care este pus peste prăjiturile fierbinţi, este un antiaglomerant care trebuie inscripţionat atât pe eticheta produsului, cât şi la ingrediente. Aşadar, această abatere de la legislaţie a costat firma Dr. Oetker nu mai puţin de 10.000 de lei, amendă pe care reprezentanţii societăţii au şi plătit-o.

http://ziarobiectiv.ro/index.php/actualitate/8709-zaharul-pudra-a-bagat-zazania-intre-opc-si-dr-oetker


Cipi

Atat zaharul Coronita cat si Margaritar tot de Agrana sunt ambalate.

Kov iulian

Citat din: Cipi din August 12, 2015, 09:31:10 PM
Atat zaharul Coronita cat si Margaritar tot de Agrana sunt ambalate.
Stiu ca sortimentul de zahar Coronita si cel Margaritar sunt ambalate tot ce catre cei de la Agrana, le-am folosit pe amandoua ani la rand si am fost foarte multumit. ( Am folosit mai mult Coronita la sfaturile unor colegi )

Un coleg de-al nostru apicultor ma mustra ca vorbesc de rau zaharul produs Agrana.

Dupa cum am scris si in titlu am o nedumerire doar cu acest sortiment la saculeti de rafie de 10 KG, poate in alte domenii o fi bun, dar eu nu fac patiserie, ca sa il fac pudra pt cozonaci sau prajituri  sa am interes sa se topeasca greu.

Si nu ar fi o mare problema ca se topeste mai greu, nu ma plang ca bag mai mult pe foc, problema e daca si ce contine in plus de se topeste mai greu si daca afecteaza albinele peste iarna.

Cand l-am achizitionat am crezut ca e acelasi cu cel  ambalat la pungi de 1 kg.

Totusi sper sa fie asa doar un sac, doi, trei asa.

Voi pastra 2 saculeti nedesfacuti pana la primavara ca amintire pentru orice eventualitate.

MirceaCalin

Poate n-ar strica să faceţi o "interpelare agrana-ienilor", să vedeţi ce răspuns primiţi !

antiopa din ardeal

  Si eu am cumparat de la Penny acest tip de zahar, la noi ceva mai scump (23,49 lei/sac :D). Folosesc pentru stimularea roilor si n-am observat sa fie vreo problema, albinele il duc la fel ca si  pe alte tipuri de zahar. Si anul trecut am folosit zahar Agrana la sac de 10 kg si nu am avut probleme.

yulian

Am luat vreo 150 kg de zahar de acest tip pana acum...nu am intampinat absolut nicio problema. Am dat si 1/1 si 2/1.  :hi:

crisian-nicolae

Eu am folosit acest tip de zahar, si cum au spus ceilalti colegi, nu am avut probleme.