Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA

Creat de D006, Octombrie 07, 2013, 08:53:35 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian


Filmuletul de jos spune totul despre apicultura romaneasca, ce ne mai ramane de facut e sa nu ne batem joc de propria reputatie

[jwp=425,344,image]http://s3.digi24.ro//onedb:transcode/5163ecc095f9cfbf72000008.720p.mp4[/jwp]

marian sima

#46
Citat din: Aurel din Octombrie 10, 2013, 11:14:03 PM
      Am o intrebare pntru cei cu productii mari de miere.
   Fratilor daca produceti asa bine si banuiesc ca si castigul e pe masura , de ce in primavara cand s-a pus problema impozitarii v-ati opus ????
      De unde vin ideile guvernantilor??????

Aurel pentru unii apicultura este o pasiune in acea categorie intru si eu ,pentru pasiunea mea nu am cerut bani nimanui ,nu am accesat nici un fond asa ca statul nu si-a batut capul cu mine ,nu ma subventioneaza cu nimic,atunci de ce sa platesc impozit cand nu iau nici macar bani pe polenizarea pe care albinele mele o face?

D006

  Al treilea mit : MITUL POLENIZARII ! aste este precum ai vinde pielea ursului din padure . Cat timp fermierul nu bate la poarta ta sa te duci la el la polenizat , de ce sa te plateasca ?

PS. Treaba cu impozitul e poveste lunga , pana la urma a iesit bine.

NiKoN

Polenizarea inca nu renteaza in Romania si vorbesc din proprie experienta. Anul asta la floarea soarelui s-au dat 80 ron / stup in 2 transe. Un alt stupar, pe vatra din localitate a scos 15 kg pe familie. La banii astia merita sa mergi doar cu roii.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Alutus

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 10, 2013, 08:39:16 PM
.--deci pot spune ca media pe stup a fost in jur de 30 kg
Felicitari! Dar cate familii de albine sunt in zona respectiva, de ex intr-un cerc cu raza de 3 km?
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

Citat din: Alutus din Octombrie 11, 2013, 09:18:18 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 10, 2013, 08:39:16 PM
.--deci pot spune ca media pe stup a fost in jur de 30 kg
Felicitari! Dar cate familii de albine sunt in zona respectiva, de ex intr-un cerc cu raza de 3 km?
cred ca in jur de 100 ---nu pot spune exact--inportant este sa sti sa pregatesti familiile de albine pentru un anumit cules

Aurel

#51
Citat din: marian sima din Octombrie 11, 2013, 07:46:21 AM
Citat din: Aurel din Octombrie 10, 2013, 11:14:03 PM
      Am o intrebare pntru cei cu productii mari de miere.
   Fratilor daca produceti asa bine si banuiesc ca si castigul e pe masura , de ce in primavara cand s-a pus problema impozitarii v-ati opus ????
      De unde vin ideile guvernantilor??????

Aurel pentru unii apicultura este o pasiune in acea categorie intru si eu ,pentru pasiunea mea nu am cerut bani nimanui ,nu am accesat nici un fond asa ca statul nu si-a batut capul cu mine ,nu ma subventioneaza cu nimic,atunci de ce sa platesc impozit cand nu iau nici macar bani pe polenizarea pe care albinele mele o face?

   Mariane ,ai mare dreptate.Si pentru mine a devenit mai mult decat o pasiune.
Eu am vrut doar sa atrag atentia unora care isi inchipue ca ei au descoperit albina
superproductiva care ne va scoate din criza.

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2013, 07:32:04 PM
-important este sa sti sa pregatesti familiile de albine pentru un anumit cules

"Legea lui Taranov", .. :yes:

Aurel

#53
Citat din: bio din Octombrie 11, 2013, 10:39:01 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2013, 07:32:04 PM
-important este sa sti sa pregatesti familiile de albine pentru un anumit cules

"Legea lui Taranov", .. :yes:
Corect ,numai ca unii nu prezentau asa ceva ci erau la in trecere cu productia .
   Mai aveau un pic si faceau ei propuneri la guvern, de salvare a economiei  :P Exagerez si eu!
   

Alutus

#54
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2013, 07:32:04 PM
cred ca in jur de 100 ---nu pot spune exact--inportant este sa sti sa pregatesti familiile de albine pentru un anumit cules
100!? Aproape de necrezut. La mine sunt cca  500 inregistrati si alti vreo 500 neinregistrati. Consecintele: cules foarte slab, furtisag si boli.
Citat din: bio din Octombrie 11, 2013, 10:39:01 PM
"Legea lui Taranov", .. :yes:
Taranov zise multe si toate bune. La ce aspect te referi?
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

Citat din: Alutus din Octombrie 12, 2013, 08:16:15 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2013, 07:32:04 PM
cred ca in jur de 100 ---nu pot spune exact--inportant este sa sti sa pregatesti familiile de albine pentru un anumit cules
100!? Aproape de necrezut. La mine sunt cca  500 inregistrati si alti vreo 500 neinregistrati. Consecintele: cules foarte slab, furtisag si boli.
Citat din: bio din Octombrie 11, 2013, 10:39:01 PM
"Legea lui Taranov", .. :yes:
Taranov zise multe si toate bune. La ce aspect te referi?
o suta fara ale mele

D006

  La anul la Carpinis _ Timis vor mai sosi macar 500 colonii pentru a echilibra balanta . :)

  Cam asa sta treaba cu  mierea in Romania : in marea majoritate apicultorul roman produce anual intre 0 si 30 kg. miere marfa pe colonia de albine . Productii mai mari apar izolat si din ce in ce mai rar .

  Mai trecem la alt mit ?

mape 48-petru manea

Citat din: dragos2006 din Octombrie 14, 2013, 08:52:07 AM
  La anul la Carpinis _ Timis vor mai sosi macar 500 colonii pentru a echilibra balanta . :)

  Cam asa sta treaba cu  mierea in Romania : in marea majoritate apicultorul roman produce anual intre 0 si 30 kg. miere marfa pe colonia de albine . Productii mai mari apar izolat si din ce in ce mai rar .

  Mai trecem la alt mit ?

Gand la gand cu bucurie ---eu am inchiriat un teren chiar langa tine si vreau sa vin in pastoral la salcam pentru ca intr-o postare mai veche ai spus ca ai facut 30 kg pe stupla salcam  :wink:

Alutus

Sunt nitelus nedumerit. Un simpatic coleg,  ne arata cum un roi - am inteles ca era format, in jurul datei de 15 iunie, pe 2 rame de puiet si alte 2 cu albine, cu regina imperecheata -   s-a dezvoltat pana la inceputul lui august, pana la nivelul de cca 20 de rame ME. Tot ce stiam eu despre apicultura, s-a demonstrat a fi perimat. Asa sa fie!?
Sa nu uiti Darie!

D006

  Roi dopati cu fel si fel de @cocomarle@ . Eu cand eram copil un pui iesit din ou era bun de taiat dupa 3 luni , acum e gata de taiat in 3 saptamani .  Problema e ca apicultorul roman nu are acces la informatia de prima mana iar in alt caz ca romanul nu-i nici unul....

  Aici ajungem la alt mit foarte iubit de majoritatea pinguinilor : REGINA  DE IMPORT iti aduce productii uriase iar rasa autohtona nu e buna de nimic . asa e ????