Atentie la tepari care achizitioneaza miere

Creat de CATALIN_CJ, August 10, 2017, 02:44:47 PM

« precedentul - următorul »

CATALIN_CJ


CATALIN_CJ

Am luat o teapa de 1200 kg de miere de la cineva din zona Pitestiului . Persoana respectiva ma contact sa cumpere miere mia trimis prin mail un act de virament bancar dar era fals . Firma pe care am facut factura exista dar contu bancar este fals si uite asa am trimis la pitesti 1200kg miere moca. Transferu trebuia sa se faca intre 2 banci si am asteptat 2 zile sa intre bani dar dupa 2 zile am cerut unui prieten de la banca sa verifice contu respectiv ca sa constate cu stupoare ca este fals . Individul respectiv a contactat un transportator din zona mea sa ii livreze marfa ,soferu a descarcato in strada si omul care parea ca ar fi turc ia zis plece ca o sa vina un pic mai tirziu masina dupa marfa. Asa am ramas fara marfa de 18000 de lei si habar nu am cui iam dato. Toate actele sint facute intre firme dar nu am nici un act de la cine a receptionat marfa ))/ Daca ati mai patito sau ati fost abordati de persoane de genu asta va rog postati aici. Tot ce am e un numar de telefon care inchis si o adresa de mail. Am muncit un an degeaba ))/

Eugen B

Si la mine a incercat cineva la fel. Dar eu fara ban jos nu dau mierea. Chiar mai multi au incercat in ultima vreme. Nu pleaca miere fara bani si nu luam tapa

CATALIN_CJ

Problema e intre persoane juridice nu se pot face plati de peste 5000 de lei de cit prin transfer bancar si tipu asta a profitat de asta si a facut toata jmecheria vinerea ca sa nu il pot verifica si transferu intre 2 banci diferite ca ala dureaza 2 zile pina ai bani in cont. A fost clar si foarte bine gindita treaba dinainte. Nu aveti numar telefon sa vad daca a fost acelasi individ ?

tinumaftei

Cu tot respectul pentru situația dificilă în care va aflați, dar procedând așa cum ne-ați descris, chiar nu înțeleg de ce ați mai mers la bancă să ridicați banii?!!
În primul rând trebuia să stabiliți identitatea celui care ridică marfa, respectiv vă oferă factura. La un clic distanta pe internet aveați posibilitatea de a verifica atât contul IBAN, cât și validitatea CNP.
Singura posibilitate pe care o mai aveți este sa va țineți aproape de cel care a transportat fiindcă acesta chiar poate fi complice!

D006

  Pe lumea asta exista escroci bune de gura care te fac la viteza daca nu esti atent.
  Este o metoda veche folosita de cand sunt bancile , celebru este cazul lui Mititelu pe vremaea cand Universitatea Craiova era in prima liga.

oroles

Citat din: tinumaftei din August 11, 2017, 12:20:08 AM
Cu tot respectul pentru situația dificilă în care va aflați, dar procedând așa cum ne-ați descris, chiar nu înțeleg de ce ați mai mers la bancă să ridicați banii?!!
În primul rând trebuia să stabiliți identitatea celui care ridică marfa, respectiv vă oferă factura. La un clic distanta pe internet aveați posibilitatea de a verifica atât contul IBAN, cât și validitatea CNP.
Singura posibilitate pe care o mai aveți este sa va țineți aproape de cel care a transportat fiindcă acesta chiar poate fi complice!
In jumatate de ora, in Paint iti fac circa 10 facturi, daca vrei. Nu cu factura te asiguri ca nu iei teapa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani